کد خبر: ۴۰۳۱۰۵
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۲۲ - ۲۳ فروردين ۱۳۹۷

ماتیس: قبل از هر حمله‌ای به کنگره خبر می‌دهیم

ماتیس در خصوص اقدام نظامی محتمل آمریکا علیه سوریه، دو موضوع را مایه نگرانی دانست؛ یکی تأمین امنیت غیرنظامیان و دیگری جلوگیری از بالا گرفتن تنش نظامی که می‌تواند غیر قابل کنترل شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
image.png

وزیر دفاع آمریکا امروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد که دولت واشنگتن قبل از انجام هرگونه حمله‌ای به سوریه کنگره را در جریان خواهد گذاشت.

به گزارش انتخاب، به نقل از پایگاه اینترنتی پولیتیکو،  جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا این اظهارات را در کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان کنگره آمریکا مطرح کرد.

ماتیس در اظهارات خود مدعی شد که به اعتقاد وی، دولت سوریه در حملات شیمیایی اخیر دست داشته است.

با این حال، وزیر دفاع آمریکا از اشاره صریح به میزان قطعی بودن حمله کشورش به سوریه خودداری کرد.

ماتیس گفت: ما تعاملات خود را حفظ خواهیم کرد. پیش از انجام چنین حمله‌ای، رهبران کنگره به طور قطع در جریان قرار خواهند گرفت.

وی ادامه داد: ما گزارش کاملی را دراین باره هرچه سریع‌تر به کنگره ارائه خواهیم کرد.

وزیر دفاع آمریکا خاطرنشان کرد: به اعتقاد من، حمله شیمیایی رخ داده و ما به دنبال اسناد واقعی هستیم.

وی اضافه کرد:‌ آمریکا به دنبال آن است که بازرسان بین‌المللی با حضور در محل وقوع این حملات، وضعیت را مشخص کنند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به تازگی از اعزام یک تیم حقیقت‌یاب به سوریه خبر داد و اعلام کرد که این تیم کار خود را از روز شنبه آغاز خواهد کرد.

وزیر دفاع آمریکا بیان کرد: سیاست دولت آمریکا صرفا از بین بردن داعش در سوریه و پیگیری روندی دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ داخلی در این کشور است.

وی ادامه داد:‌ دولت قبلی و این دولت مشخص کرده‌اند که نقش ما در سوریه شکست دادن داعش است. ما در جنگ داخلی ورود پیدا نخواهیم کرد.

در همین حال، وزیر دفاع آمریکا وقوع حملات شیمیایی در سوریه را اتفاقی غیرقابل‌توجیه قلمداد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ماتیس در خصوص اقدام نظامی محتمل آمریکا علیه سوریه، دو موضوع را مایه نگرانی دانست؛ یکی تأمین امنیت غیرنظامیان و دیگری جلوگیری از بالا گرفتن تنش نظامی که می‌تواند غیر قابل کنترل شود.

منبع: ایسنا

نظرات بینندگان