arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۰۳۲۱۷
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۲۰ - ۲۴ فروردين ۱۳۹۷

سید حسن نصرالله: رژیم صهیونیستی وارد جنگ مستقیم با ایران شد؛ اشتباهی تاریخی و حماقتی بزرگ!

-«سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه منطقه در روزهای اخیر در مرحله حساس و بسیار مهمی قرار دارد گفت: حوادث و رخدادهای سوریه ممکن است بر کل منطقه تاثیر بگذارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نصرالله:حوادث سوریه بر کل منطقه تاثیر می گذاردبه گزارش انتخاب،  سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان عصر جمعه در همایش «الوفاء للعهد» در ضاحیه بیروت سخنرانی کرد.

او اظهار داشت که هدف حزب‌الله از حضور در انتخابات پارلمانی لبنان، نه تسلط بر «تصمیم‌گیری بیروت» بلکه نمایندگی شیعیانی است که نسل‌هاست در لبنان زندگی می‌کنند.

او با استقبال از قانون نسبی انتخابات در لبنان گفت که این قانون به همه گروه‌های مردمی اجازه می‌دهد که در انتخابات نمایندگانی داشته باشند.

او گفت که هدف از این همایش، اعلام حمایت حزب‌الله از لیست‌های انتخاباتی «وحدت بیروت» و «الوفق الوطنی» است.

دبیر کل حزب الله با انتقاد از اظهارات برخی از احزاب سیاسی در لبنان که در شعارهای انتخاباتی بر هویت عرب در برابر هویت ایرانی اصرار دارند، به شوخی گفت که اگر منظور از هویت عربی تسلط بر زبان عربی باشد، به کمیته نظارت بر انتخابات پیشنها داد از همه احزاب امتحان عربی بگیرد تا مشخص شود که عربیت چه کسی بیشتر است.

او در ادامه به شوخی گفت: «اگر منظور از عربیت، نسب افراد است، کمیته مذکور شجره‌نامه‌ها (اشاره به سید بودن دبیر کل حزب الله) را بررسی کند تا مشخص شود که عرب اصیل یا غیر اصیل کیست».

سید مقاومت اظهار داشت، کسانی که مدعی داشتن هویت عربی هستند باید به مسائل و دغدغه‌های مردم عرب و خواسته‌هایشان اهتمام بورزد و از تسلیم شدن در برابر اشغالگر اجتناب کند.

او پرسید: «آیا این عربیت به معنای تبعیت از دولت آمریکا و ورود در جنگ های نیابیتی است؟ عربیت آیا به معنای رها کردن مردم فلسطین و مقدسات اسلامی در فلسطین اشغالی است؟ ».

سید حسن نصرالله در بخش دیگری از سخنرانی خود به موضوع توافق ملی در لبنان اشاره کرد. وی تصریح کرد که لبنان جدا به توافق ملی نیاز دارد و این توافق نباید تنها بر اساس منافع مشترک (و موقتی) شکل گیرد.

دبیر کل حزب‌الله افزود: توافق ملی لبنان باید بر پایه گفت‌وگوی مستمر، پذیرش دیگران و حقوق و جایگاه آنها و رسیدن به توافق با وجود اختلاف در این موارد صورت پذیرد.

وی تاکید کرد: برخی حتی حاضر به پذیرش نام «ضاحیه جنوبی بیروت» هم نیستند، با آنکه این نام در اقصی‌نقاط جهان با مقاومت عجین شده و نه‌تنها باید پذیرفته شود، بلکه باید محترم شمرده شود.

نصرالله خاطرنشان کرد که خاطره جنگ داخلی لبنان باید مشوقی برای همه لبنانی‌ها باشد که به سوی صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز حرکت کنند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان به کسانی که به آمریکا اعتماد دارند یادآوری کرد که کشتی‌های آمریکایی به لبنان آمده بودند تا مسیحیان را به اروپا برده و در آنجا استقرار دهند و به این وسیله از استقرار فلسطینی‌ها در لبنان حمایت کنند. واشنگتن همان اندازه که علیه مسلمین توطئه کرده، علیه مسیحیان نیز توطئه کرده است.

نصرالله تصریح کرد که حزب‌الله تمایل دارد لبنان از درگیری‌های منطقه‌ای به دور باشد و گفت: اگر لبنانی‌ها جنگ داخلی نمی خواهند اما در بیرون از لبنان کسانی هستند که برای ایجاد جنگ داخلی در این کشور توطئه می‌کنند، آنها همان افرادی هستند که یمن و عراق را تخریب کردند.

دبیر کل جنبش مقاومت اسلامی لبنان به تجاوز رژیم صهیونیستی به پایگاه هوایی تی4 سوریه اشاره کرد و گفت: «اسرائیل تعمدا به دنبال قتل اعضای سپاه پاسداران ایران بود و این در هفت سال جنگ سوریه بی‌سابقه بود. حتی در ژانویه 2015 هم اسرائیلی‌ها اعلام کردند که قصد قتل اعضای سپاه پاسداران را در قنیطره نداشته‌اند و نباید از کنار آن به راحتی گذشت. البته ایرانی‌ها خود در خصوص پاسخشان تصمیم خواهند گرفت اما من به اسرائیلی ها می‌گویم که مرتکب یک اشتباه تاریخی و حماقتی بزرگ شدند و خود را به ورطه جنگ مستقیم با ایران افکندند».

او ادامه داد، رژیم اسرائیل می گوید حضور ایران در سوریه را نمی‌تواند تحمل کند ولی ده‌ها هزار نفر از عناصر گروه‌های تروریستی مسلح در قنیطره، درعا و در امتداد مرزهای جنوب سوریه حضور دارند و انواع تسلیحات در دستشان هست ولی دغدغه این رژیم نبوده و خطری بری آن نیست.

دبیر کل جنبش حزب‌الله لبنان در ادامه به موضوع تهدیدهای آمریکا علیه سوریه پس از آنچه حمله شیمیایی به دوما در غوطه شرقی دمشق خوانده می‌شود، پرداخت. وی تصریح کرد که هرگونه حمله شیمیایی از نظر حزب‌الله لبنان محکوم است اما در دوما حمله شیمیایی صورت نگرفت. آنچه در دوما رخ داده یک نمایش است، چرا باید طرف برنده در جنگ دست به استفاده از سلاح شیمیایی بزند؟


در حال تکمیل ...

منبع: فارس
نظرات بینندگان