arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۰۳۲۲
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۵ - ۱۲ مهر ۱۳۹۰

متن کامل مصاحبه با شهرام جزایری؛ راز لبخند معروف در دادگاه چه بود؟!/ حاضرم با بیل گیتس مناظره کنم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


-پیام حسینی/همشهری ماه:چطور راضي به مصاحبه با ما شدي؟


-شهرام جزایری:همان طور که اطلاع دارید قبل از حکم محکومیت قطعی من رسانه ها چند سال جنجالهای تبلیغاتی راه انداختند و له یا علیه من قلم زدند و نتیجه همه این اقدامات خلاف قانون، سیاسی شدن پرونده شهرام جزایری بود متأسفانه بدون هیچ مستند و دلیلی مطالب خلاف واقع را بزرگ نمائی می کردند آنها که علیه من می نوشتند به نا حق و به کذب اعداد و ارقام و اتهامات واهی را که بعدا از سوی دیوان عالی کشور برائت صادر شد بزرک نمائی کردند و پس از تبرئه دیوان در اذعان عمومی رفع اثر نگردیده ، آنها که له من می نوشتند که شهرام در امور اقتصادی توانائی داشته و گا ها به واقعییات پرونده ام از جمله حکم خوش حسابی دیوان عالی کشور اشاره می کردند نتیجه اش تحریک افراد متنفذ در جهت پیچیده کردن پرونده ام بوده بنا براین تصمیم من در مصاحبه تا این لحظه سکوت بوده و هر کس جای من بود به رسم عقل چنین می کرد.

لذا حق دارم که از رسانه ها دل خوشی نداشته باشم ولی به هر حال گذشت کردم و شکوائیه علیه کسی تنظیم نکرده ام دلیل مصاحبه با روزنامه شما هم صادقانه اینکه شاید بتوا نید با ذکر بعضی از واقعیات فضای رسانه ای را مطلع و آگاه سازید هر چند که تجربه نشان داده ذکر این گونه واقعیات در اکثر موارد باعث تجهیز افراد علیه من شده است ولی توکل به خدا.

. پرونده من بيش از آنكه يك پرونده اقتصادي باشد .پرونده‌اي است كه رسانه‌ها برخلاف تصريح قانون آيين دادرسي كيفري قبل از صدور حكم جرم مرا قطعي تلقي كردند و آنقدر عليه من تبليغ كردند كه قاضي صادر كننده حكم شهرامي را محاكمه و محكوم كرد كه رسانه‌ها درست كرده بودند و مرا به اتهام اخلال در نظام اقتصادي به 27 سال حبس محكوم كرد.

وقتي به راي صادره اعتراض كردم و پرونده در شعبه 26 ديوان‌عالي كشور مطرح شد (كه يكي از دقيق‌ترين شعبه‌هاي ديوان‌عالي كشور است و به پرونده‌هاي كلان اقتصادي رسيدگي مي‌كند) مرا از اتهام بسیار سنگین اخلال در نظام اقتصادی کشور تبرئه کرد به صراحت اعلام کرد اینگونه رای دادن خلاف اصول اولیه حکم دادن قضات است و به فتوا اشبه است تا قضاوت زیرا شهرام جزایری هیچ یک از اموال دولتی و غیره را تضعیع نکرده است و تمام اموال اصلی و سود تسهیلات بانکی را باز پرداخت کرده است و بهترین شاهد در این زمینه عدم شکایت سیستم بانکی علیه شهرام بوده .

شما تصور می کنید که مطالب ذکر شده مدافعات بنده بوده حال آنکه عینا انشاء حکم دیوان عالی کشور شعبه 26 به شماره فرجامی8984/26/4 بوده و می توانید به سوابق آن رجوع کنید، علی القاعده می بایست دادگاه بدوی بر طبق قانون حکم دیوان عالی کشور را اجرا می کرد در حالیکه قاضی محترم بدوی تحت تاثیر فضای سیاسی پرونده و بر خلاف قانون مجددا به رای باطل شده اصرار کرد و پرونده برای بار دوم به دیوان عالی کشور ارجاع شد و به دستور ریاست محترم قوه قضائیه به شعبه دیگری از دیوان عالی کشور که پرونده های ویژه اقتصادی را رسیدگی میکند، ارجاع شد.

دکتر ناصری صالح آبادی و همکاران محترمش در هیئت حاکمه شعبه 20 دیوان عالی کشور از نظر توان قضائی و سابقه و تجربه و دانش علمی آنقدر مشهور و مستقل و متبحر هستند که بنده صلاحیت اظهار نظر در مورد ایشان را ندارم آن بزرگواران برای بار دوم در دیوان عالی کشور و به مدت تقریبی یک سال پرونده ام را رسیدگی نمودند حکم فاضلانه و تاریخی دیوان عالی کشور صادره از شعبه 20 در مورد پرونده شهرام جزایری به شماره 7/9700/20بعد ها به عنوان افتخارات استقلال دیوان عالی کشور مورد بازبینی دقیق قرار خواهد گرفت .

شعبه 20 دیوان عالی کشور ضمن ابطال و نقض مجدد حکم محکومیت بدوی و تائید حکم شعبه 26دیوان عالی کشور در 11 بند ماهیت پرونده ام را آشکار و روشن کرد متاسفم از اینکه همان گرد و غبار سیاسی رسانه ای چنین آرا ء مستحکمی از دیوان عالی کشور را متاثر نمود. شعبه 20 دیوان عالی کشور تسهیلات بانکی شرکتها را ماهیت حقوقی اعلام نمود و صادرات شرکتها را طبق ضوابط حاکم دانسته و در بند 11 حکمی را در مورد عملکرد اقتصادی من داده که هیچ مدیر در سطح دنیا چنین رأیی را از بالاترین مرجع قضایی کشورش یعنی دیوان عالی ندارد این یک ادعا واهی نبوده و نیست اگر شما یک مورد سراغ دارید که بالاترین مرجع قضائی کشور یعنی دیوان عالی در مورد کسی حکم خوش حسابی داده لطفا در همین روزنامه اعلام بفرمائید.

اما ببینید که سیاسی شدن پرونده من توسط رسانه ها چه بلایی بر سر این احکام بزرگ و تاریخی آورده فردی را که دو شعبه دیوان عالی کشور از نظر اقتصادی درست و خوش حساب اعلام می نماید بالاخره در دادگاه تجدید نظر و حکم قطعی محکوم به تحصیل مال نا مشروع می نمایند آیا به نظر شما کسیکه دیوان عالی به او حکم خوش حسابی می دهد )زیرا تا قبل از دستگیری همه دیون شرکتها را قبل از موعد مقرر و با اخذ جایزه خوش حسابی و تشویقی تسویه حساب می کردم (می تواند سوء نیت مجرمانه و محصل مال نا مشروع باشد؟! پاسختان واضح است آری اگر در فضای سیاسی قرار باشد باری به هر جهت حکمی متناسب با محکومیت های تبلیغاتی قطعی شود به هر حال نمی شد که شهرام را تبرئه و قهرمان اقتصادی اعلام نمود زیرا او را به عنوان یک مفسد اقتصادی قبل از حکم قطعی مشهور کردند بالاخره در پرونده جنجالی به مدت4 سال حبس به اتهامات اقتصادی پرداخت رشوه و اعمال نفوذ و 4 سال برای اتهامات غیر اقتصادی کارت سربازی قطعی شد و همزمان با آن برای پرونده دوم 3 سال محکومیت غیر اقتصادی عبور از مرز آبی و دخل و تصرف در اموال شرکتهایم به آنها اضافه شده و در نهایت به 11 سال حبس قطعی مرا محکوم کردند. این در حالی است که دیوان عالی کشور عیناً چنین فرموده:

" شهرام جزايري نه تنها مرتكب اخلال در نظام اقتصادي نشده بلكه براساس مستندات پرونده هيچ خلافي انجام نداده است و هنوز سررسيد بدهي وي نرسيده كه بازداشت شده و يكي از خوش‌حساب‌ترين مشتريان بانك‌ها بوده و حتي يك قسط عقب افتاده ندارد" و اين آراء دیوان عال کشور ، سند افتخار شهرام جزايري است .

برای اطلاع رسانی های قانونی از واقعیت های قضائی پرونده ام را که عرض کردم ، اسناد آن موجود است . اما من اصلاً مجال نداشتم و فرصت دفاع نمی دهند و یا بهتر اینکه فرصت هیچ چیزی را نمی دهندو درج همین مصاحبه نیز به زودی برایم دچار دردسر خواهد شد و پرونده سازی های جدیدی خواهند کرد ... در حالی که مطلع هستم دستگاه مقدس قضائی به هیچ یک از این اقدامات رضایت ندارد و واقعا می خواهد عدالت را اجرا کند.

اما متاسفانه در مورد شهرام جزایری استثنائاً تا این لحظه قدرت تبلیغات رسانه ای و اثرات سیاسی شدن پرونده چربیده است... و خانواده و فرزندانم نیز دچار شرایط بسیار سختی می باشند و هر از چند گاهی مطالب واهی در رسانه ها اعلام می نمایند. من رسانه‌اي نداشتم و ندارم كه حرفم را بزنم.

البته من اشتباهات زيادي داشته‌ام و از جوانی و نا پختگی خطا های زیادی کرده ام که این بلاها را بر سر خود و خانواده ام آورده ام 10 سال اسارت و زندانی شدن نابودی کامل خودم و خانواد ه ام و تحریک شدن افرا د ذینفوذ علیه من بر خلاف واقعیات به دلیل درست عمل نکردن من بوده و مسئولیت همه این شرایط بر عهده شهرام جزایری است که دارد تاوان می دهد.

اما شایعات چیزهای خلاف واقع است در زندان درسالن کارگری کنار زندانیان عادی در بند عمومی مشابه همه محکومان و محروم از مرخصی و یا عفو تحمل کیفر می نمایم و هر روز مقامات مسئول و بازدید کنندگان محل نگهداری مرا در زندان زیر و رو می کنند و خارج از زندان شایعات خلاف واقع پراکنده می شود و غافل از اینکه به عدالت دستگاه قضائی و مدیریت سازمان زندانها خدشه وارد می شود.امروز با شما مصاحبه مي‌كنم تا ديگران راهي را كه من رفتم نروند.

پس از دستگیری و در پی محاکمات به دلیل قرص های اعصاب و آرام بخش برای کنترل فشارهای روحی خنده های من کار دستم داد و علیهم تجهیز شدند در حالی که من به هیچ وجه مقابل نظام جمهوری اسلامی نبودم بلکه بر عکس عاشق ولایت و مطیع مطلق او بوده و هستم به همین دلیل من اجازه سوء‌استفاده به رسانه‌هاي بيگانه نداده‌ام.

بسياري از رسانه‌هاي بيگانه بارها با خواهر من در كانادا تماس گرفته و خواسته‌اند در مورد زندگي من گزارش تهيه كنند ولي خواهرم هر بار جواب داده: برادرم شهرام نياز به حمايت شما ندارد، شهرام آدم مطیع نظام جمهوري اسلامي است. بنويسيد اگر خطايي كرده‌ام دوست دارم عادلانه به جرمم رسيدگي شود. شهرام فهميده اشتباه كرده و به دنبال جبران گذشته است.

*چقدر از محكوميت شما باقي مانده؟ چقدر رد مال كرده‌ايد؟

بعد از صدور حكم برائت ديوان‌عالي كشور، اتهامات جديدي مطرح شد كه من به حكم قطعي به مدت يازده سال حبس محكوم شده‌ام كه 4 سالش مربوط به جرايم اقتصادي است، بقيه‌اش مربوط به خدمت سربازي و خروج غيرقانوني و... است. فكر مي‌كنم نه تنها مردم كه حتي مسوولان كه بارها از شهرام به عنوان جرثومه فساد ياد كرده‌اند،نمی دانند كه جرم شهرام پرداخت رشوه بوده. که روزانه صدها پرونده رشوه در محاکم به مراتب بسیار كلان‌تر از پرونده شهرام رسیدگی می شود ولي از بین این همه به من ظلم شده و در شرایط بسیار سختی ( یک سال سلول انفرادی و 4 سال به طور انفرادی) و به مدت 10 سال در زندان افتاده ام . در حالیکه رد مال را به طور کامل تسویه و تامین کرده ام 2 سال پیش با دستور ریاست محترم قضائی قرار بود به مرخصی اعزام شوم وپس از سپردن تامین کافی از درب زندان خارج شدم اما چند ساعت بعد مجددا باز به زندان باز گرداندند که چنین اقدامی بی سابقه است.

پارسال هم مقامات محترم قضائی پس از رد مال برای مرخصی اقدام کردم اما به دلیل سیاسی و رسانه ای شدن پرونده ام احتیاط کردند و در شرایطی که رد مال انجام شده و با احتساب یک سال سلول انفرادی معادل 10 روز بند عمومی مطابق حکم حکومتی مقام معظم رهبری ،گرفتاری و سختی های حبس محکومیتم را تحمل کردم در عید فطر سال 1389 مشمول عفو عمومی مقام معظم رهبری شده ام هنوز در زندان به سر می برم و به دلیل فشارهای روحی و روانی و دوری از فرزندانم قرص های تحت نظری مصرف کرده و پس از 10 سال حال یک بیمار روحی و روانی هستم.

به نظر می رسد نابودی و متلاشی شدن کامل یک فرد و خانواده اش به هیچ وجه مورد نظر عدالت نبوده و نیست به ویژه اینکه من به صراحت اقرار کرده و می کنم از گذشته خود،کرده ها و نا کرده هایم نادم و پشیمانم و همواره تقاضای عفو و بخشش کرده ام متاسفانه ندای کمک و یاریم به جائی نمی رسد که هیچ ، به فرزندان و طفل خرد سالم نیز رحم نمی شود و هیچ کس از نزدیک نمی آید واقعیات شخصی و خانوادگی مرا به دقت بررسی کند از اسمم یک شبه بزرگ ساختند در حالی که تو خالی و کاذب است

این در حالی است که از نظر قضائی کمتر . محکومی به‌‌طور كامل رد مالش انجام مي‌شود. من كلي كارهای عام‌المنفعه انجام داده‌ام و مي‌گويم اين كارها براي رضاي خدا بوده.و نباید آنها را ذکر کرد اما با چنین فردی هم نباید این همه شدت و غلظت بکار برد حضرت علی (ع) در فرمان خود به مالک اشتر در مورد مجازات تجار و بازرگانان فرموده اصراف و زیاده روی نکن من صرف نظر از همه مدافعاتم با کمال احترام به حکم محکومیت قضائیم الان یک زندانی محکوم هستم و بالاخره مجرم چه بخواهم چه نخواهم باید این را بپذیرم که می پذیرم بارها و بارها تقاضای عفو و بخشودگی کردم و اجازه خواستم تا جبران کنم.

زندان و استرس های ناشی از پرونده ام نه تنها مرا تنبیه کرده بلکه من و خانواده ام را به طور کامل نابود و متلاشی نموده در طول زندگی ام نه سیگار نه مشروبات الکلی نه مواد مخدر و نه غیره مصرف نکرده ام یا ورزش و یا کار کرده ام شب نشینی ها ی معمول افراد متمکن را تجربه نکرده ام سفرهای خارجی، بدون خانواده ام نرفته ام در چنین شرایطی الان دیگر کاملا شکسته ام و به قول معروف کم آورده ام این را با کمال شجاعت عرض می کنم که در مقابل سختی های دوری از فرزندان و شنیدن صدای آنها و ندیدنشان از نظر روحی دچار بیماری شده ام و پزشکان یک کارتن قرص و دارو برایم تجویز کرده اند البته سعی دارم از خوردن آنها اجتناب کنم.

کارنامه فعالیت های اقتصادی قبل از دستگیری ام اشتغال مستقیم و غیر مستقیم بیش از هزار نفر از افراد بیکار بوده که همگی آنها تعطیل و نابود شده گاهی اوقات به من می گویند که تو یک فرد موفق اقتصادی هستی به نظر من این یک توهم است درست است که در مقطعی من مجموعه های بزرگ اقتصادی را خلق و ایجاد کرده ام، فهم ، شعور و تجربه حفظ و نگهداری آنها را نداشتم و به دلیل جوانی و نا پختگی همگی آنها را از دست داده ام و الان یک ورشکسته اقتصادی هستم که حتی در تامین دخل و خرج خانواده ام عاجز و ناتوانم اینها همه واقعیات زندگی من است که باید به آنها اعتراف کنم و دیگران هم باید از سرنوشت من درس عبرت بگیرند.

بنا بر این از شما هم می خواهم کاری کنید که نام شهرام جزایری به قبرستان مرده های ورشکسته رفته و از توهمات ذهنی تخیلی خارج شود.

تفکر حال حاضر من این است با این وصف که ممکن است برخی ها مرا با افراد موفق اقتصادی مقایسه کنند و بگویند شهرام یک نابغه است و هیچ وجه چنین نیست . تفکرات اشتباه قبلی من چنین بود. شركت‌هاي بزرگ بين‌المللي كه به يونيسف كمك مي‌كنند مگر براي خدا كمك مي‌كنند وقتي به سومالي، به هاروارد و به ... كمك مي‌كنند مي‌خواهند شهرت بين‌المللي پيدا كنند. خيلي از مراكز فرهنگي هر ساله فهرستي از افرادي كه به آنها كمك مي‌كنند منتشر مي‌كنند. من هم براي دلم كمك مي‌كردم بله من هميشه دوست داشتم عائله زيادي داشته باشم به قول معروف نان بيار باشم و چند صد هزار نفر را نان بدهم و برای این اهداف اقتصادی شرکت های بزرگی را خلق و ایجاد کردم و شبانه روزم را صرف فکر و اندیشه های نو می کردم از وقت زندگی خانواده ام می زدم و همسر و پدر و مادر و خانواده نزدیکم همیشه از این وضعیت من گلایه مند بودند الان متوجه می شوم که همه اینها اشتباه بوده است و به قول معروف جوگیر شده بودم و پایم را از گلیمم دراز تر کرده بودم باید آهسته و پیوسته می رفتم و به خانواده ام بیشتر رسیدگی می کردم

من 10 سال از حبسم را تحمل كرده‌ام و رد مال هم به‌طور كامل انجام شده است. كمتر متهمي به‌‌طور كامل رد مالش انجام مي‌شود. من كلي كارهيا عام‌المفعه انجام داده‌ام و مي‌گويم اين كارها براي رضاي خدا بوده. شركت‌هاي بزرگ بين‌المللي كه به يونيسف كمك مي‌كنند مگر براي خدا كمك مي‌كنند وقتي به سومالي، به هاروارد و به ... كمك مي‌كنند مي‌خواهند شهرت بين‌المللي پيدا كنند.

خيلي از مراكز فرهنگي هر ساله فهرستي از افرادي كه به آنها كمك مي‌كنند منتشر مي‌كنند. من هم براي دلم كمك مي‌كردم بله من هميشه دوست داشتم عائله زيادي داشته باشم به قول معروف نون بيار باشم و چند صد نفر را نون بدهم.

*اگر خودت بخواهي شخصيتت را تعريف كني چه مي‌گويي؟

جواني كه به سادگی پير شد. من خيلي ساده‌زندگی کرده م . در عمرم شب‌نشيني نرفته‌ام، عياشي نكرده‌ام. ولگردي بلد نيستم. هشتاد تا مسافرت خارجي داشتم همه‌اش را با همسرم سفر كردم من عاشق كشورم هستم، جانم را براي مملکتم مي‌دهم... شهرام جزايري تا حالا يك نخ سيگار نكشيده، آدمي است كه سرش به كار خودش است. اما نکته جالب برای شما شاید این باشد که بهتر است شهرام جزایری را از زبان بیشتر افرادی که تا کنون او را ندیده و برای مدتی در زندان هم اتاقی شدم توصیف کنم تقریبا اکثر انها می گویند ما تا قبل از اینکه شهرام جزایری ندیده بودیم .

تصورات خیلی عجیبی از او داشتیم به هر حال پول دار ترین فرد ایران است و ثروتش افسانه ای بوده و مانند سایر ثروتمندان علی اقاعدیه متکبر و مغرور است و به سادگی جواب سلام ما را ندهد چه رسد که با ما بر سر یک سفره هم پیاله شود و حتی بعضی اوقات تصور داشتیم که او در زندان نیست و در خارج از کشور به سر می برد و یا حتی در زندان در یک سوئیت مجلل بازداشت خانگی است اینها همه تصورات بیش از یکصد نفر از افرادی است که با من هم بندی و هم اتاقی بوده اند و شاید بتوانم اسامی انها را به شما بدهم.

از هم بندی های ایرانی از پیمان و حمید و علی و ناصر مهدی و...گرفته تا هم بندی های کارگری افغانی روح اله و بسم اله و نجیب اله و اکرام ..)همگی اینها می گویند وقتی شخصیت واقعی شهرام جزایری را برای خانواده و دوستانمان تعریف می کنیم اصلا باور نمی کنند که با شهرام بر سر یک سفره غذا می خوریم و گاهی به ما می گویند تو در زندان دیوانه شدی به خصوصپ وقتی تعریف می کردند شهرام برخی موارد برایمان آشپزی هم می کند و برخی از موارد سمبوسه و بستنی هم درست می کند او با ما بسیار راحت و شوخ طبع است و به ما اجازه می دهد که به قول معروف از سر و کولش بالا برویم و به همه وسایلش دست بزنیم تقریباً به طور مطلق لبا سها و کفش و لوازم شخصیش را بین هم تقسیم کنیم او نه تنها اعتراض می کند بلکه با خوشحالی لبخند می زند به راحتی با او درد دل کرده و زیر یک سقف سختی دوران حبس و زندان را با مهر و محبت با هم پشت سر می گذرانیم .

در عین اینکه شهرام شخصی ساده و بی ریا و قابل اتکا و اعتماد است البته به خاطر بسیاری از ویژه گی های شخصیتیش همگی به او احترام می گذارند و او فردی است که تا کمر خم شده است و حاضر است در بعضی موارئد دست دیگران را ببوسد و نه تنها برای او افت شخصیتی داشته بلکه به خاطر همین ویژه گی هایش او را دوست دارند و محبوب قلبهاست و پس از مدتی زندگی با او دیگر باور نمی کنیم که با یک ثروتمند افسانه ای هم اتاق شده ایم و حتی این جملات را نیز به دیگران بزگو کنیم.

رويايت چيست؟ بعد از آزادي چه‌كار مي‌كني؟

من همه تلاشم این است که شخصیت واقعی ام برای شما روشن شود که فردی کاملا عوام و ساده هستم و چون زندانی شده ام پس از شکر و سپاس خداوند برای همه نعمتهائی که به من ارزانی داشته رویای اصلی ام آزادي است.

دیگر کمکم آزادی و در کنار فرزندانم بودن بایم به یک توهم تبدیل شده و اینگونه خیالات مرا شکسته است و نمی توانم به چیز دیگری جزء آزادی فکر کنم و طبیعتاً برنامه های پس از آزادیم تداوم آزادی است یعنی اشتباهات گذشته ام را تکرار نکنم و به یک زندگی بسیار ساده در کنار خانواده ام بسنده کنم اینجا در کنار همبندی های زندانی رویای جالبی را برای خودمان به تصویر کشیده ایم می خواهیم پس از آزادی از دغدغه ها و استرسهای تهران دور شویم و در مزرعه ای در لاویج در شمال کشور نزدیک آمل آنجا به کشاورزی و پرورش ماهی بپردازیم می خواهیم کمباین خریداری کرده و با آن گندم درو کنیم و لذت درو کردن کندم را با کلاه حصیری به تصویر می کشیم.

آرزو می کنیم حوضچه پر از ماهی را بسازیم و در مزرعه مان برق و لوازم الکتروکی وجود نداشته باشد تلفن و وسایل ارتباط جمعی نداشته باشیم با طلوع خورشید بیدار شویم و با غروب آن بخوابیم هر کدام با کلبه کوچک و ساده کنار خانواده امان سپری کنیم اکثر ما زندانیان به این جور موضوعات فکر می کنیم هر بار که خبری می شنویم و یا به دادگاهی اعزام مگردیم استرس و اضطراب همه وجودمان را فرا می گیرد البته چون من در بند عمومی زندان در اتاق فعلی در کنار سایر زندانیان سابقه حبس 10ساله دارم وظیفه بزرگی بر گردنم است و باید به هم بندی هایم عشق و انرژی بدهم وقتی آۀنها می بینند من با همه مشکلاتم خندان هستم و تحمل حبس براب همه ما امکان پذیر می شود در حالی که گاهی گریه های شبانه از زیر پتو و در تختم نگاه فردای آنها را مشکوک می کند و من به اکثر آنها می گویم خواب دیده ام در حالی که بیدارم و به خاطر دوری از فرزندانم و صحبتهای آنها (به ویژه اینکه گفته می شود دوست دارم پدرم مرا بغل کند غم وغصه داریم) و گاهی اوقات از من می پرسند که پس از آزادی در ایران می مانی یا به خارج از کشور می روی؟

من کسی هستم که در کمال عزت و قدرت مالی به بیش از هشتاد کشور از اروپا آسیا و آمریکا سفر کردم بهترین هتلها اقامت داشتم مهمان بزرگترین مدیران شرکتها بوده ام و برای افرادی مثل من هیچ کجا بهتر از مملکت خودشان نیست و من دیگر هزینه های لازم برای ادامه زندگی در کشورم را پرداخت کرده ام و به هیچ وجه قصد مهاجرت به خارج از کشور را ندارم.

مادر و پدر و خواهرم فعلا به طور موقت در کشور کانادا هستند که به طور قطع و یقین پس از آزادی من به وطنشان باز خواهند گشت و این بزرگترین آرزوی خانواده ما است که دوباره گرد هم جمع شویم به خصوص در شهرستان اهواز مدتی را اقامت کنیم تا خاطره هایمان تجدید شود واقعا دل همه خانواده برای آن روزها و همسایه ها و ... تنگ شده است اين 10 سال براي من 40 سال گذشت بهترين زمان زندگي‌ام را خودم تباه كردم، من تمام شدم. من سه فرزند دارم. آرزويم اين است كه بتوانم مثل هر پدري فرزندانم را در آغوش بكشم.

*شخصيت رويايي كودكي‌تان چه كسي بود؟

یک نفر مالک صاحب کارخانه شکلات سازی و این برایم آرزو بود که یک کارخانه شکلات بسازم و متاسفانه به این آرزو ام نرسیدو و وقتی در کارخانه الیمنیوم سرمایه گذاری کردم همیشه آرزو داشتم ای کاش به جای آن شکلات ساز می شدم هر چند که از نظر حجم سرمایه گذاری بسیار پائین تر بود و از نظر مالی می توانستم یک شکلات ساز خوب شوم کوتاهی کردم که به ارزویم نرسیدم اینهم جزء همان اشتباهاتم بود که گفتم

*در زندگي خود از چه كساني تاثير خاصي پذيرفتيد؟ چه نوع فيلم‌هايي را دوست داريد؟ از اينكه درس‌ات را رها كردي پشيمان نيستي؟

یک دوست دارم که البته استاد من است و همیشه الگوی من بوده ،از فیلم های اجتماعی و خانوادگی بیشتر خوشم می آید مخصوصا انهئی که آخرش به دوستی و خوشحال ختم می شود و از اینکه سالهی آخر دانشکده دندانپزشکی را به اتمام نرساندم بسیا ر پشیمانم و تقریبا از همان سالهای دانشگاه تا کنون به طور هفتگی در خواب کابوس دانشگاه را می بینم

در كارهايتان با آقازاده‌هايي كه در كار اقتصادي هستند هم برخورد يا همكاري داشتيد؟ ظاهرا كار خود را با صادرات شروع كرديد صادرات خرما و سير چه شد كه به فكر صادرات افتادي؟ چرا به فكر راه‌هاي ديگر مثل بساز و بفروشي و... نيفتادي؟

خیر هیچگونه فعالیت اقتصادی با آقا زاده های محترم نداشتم و اساسا در پرونده ام چنین اتهامی وجود نداشته است، من هميشه فكر مي‌كردم اروپا را تجارت اروپا كرد. ما خيلي چيزها براي صادرات داريم چيزهايي كه با اندكي تلاش مي‌تواند ارزش افزوده زيادي ايجاد كند. توانستم خرماهايي را كه تبديل به كود مي‌شود صادر كنم. اولين وامي كه گرفتم چهل ميليون تومان بود من قبل از سررسيد بازپرداخت وامم را شروع مي‌كردم.

اين در راي ديوان‌عالي كشور آمده است. خيلي‌ها مي‌گفتند تو زود بازپرداخت مي‌كني براي ما و سایر رقبای خود مشكل ايجاد مي‌كني، توقع بانك‌ها از ما زياد مي‌شود. من یک نظریه محکمی در ارتباط با بازپرداخت دیون قبل از موعد مقرر و با خوش حسابی داشتم و معتقد بودم که با خوش حسابی اعتبار آدم در مدت کوتاه به صورت جهشی و تساعدی بالا می رود بنا بر این همیشه 30% از منابع شرکتهایم را به صورت نقد برای تسویه دیون قبل از موعد مقرر ذخیره می کردم و این این نظریه چیز عجیبی نیست و در تمام دنیا اسباط شده است که انسان باید دست بده داشته باشد تا پول و ثروت به او هم برسد

با این وصف چرا خود را گرفتار کردید؟

قبلا توضیح دادم و مجددا دوباره عرض می کنم از بسیاری از تلاشهایم کاملا پشیمان و نادمم خیلی از اوقات کارهایی را انجام دادم که اساسا لزوم نداسپشته اما به دلیل بی تجربگی و خامی و نا پختگی برای آنها وقت گذاشته نه تنها نتیجه نداشته بلکه برعکس مرا گرفتار تر کرده و برایم دردسر درست کرده و برای همین به همه جوانان ایرانی توصیه می کنم مسیرس را که من رفته ام دنبال نکنند.

توفیقاتی که در کوتاه مدت به دست آید زود گذر است هر کس که بتواند موفقیتی را در کوتاه مدت به دست بیاورد اگر کمتر از تنتوان خود مسئولیت بپذیرد و به جای شلوغ کاری و شاخ و برگ دادن عاقلانه، اهسته و پیوسته حرکت کنند موفقیت آن با ثبات تر خواهد شد به نظر من فردی که در کارهای اقتصادی رفعالیت می نماید به هیچ وجه نباید به افراد سیاسی نزدیک شود این به دان معنی نیست که خدای ناکرده افراد سیاسی مورد احترام نمی باشند بلکه بالعکس ضمن احترام وافر به سیاسیون اول به خودم و بعد به همه فعالان سیاسی توصیه می کنم وارد عرضه سیاسی نشوند چون سیاست و اقتصاد دو معقوله فوق تخصصی و کاملا جداگانه است فعالان اقتصادی فقط باید فکر اداره مجموعه تحت نظر خود باشند و برای آن وقت بگذارند من از اینکه گاهی اوقات وقت آقایان محترم سیاسی را گرفتم و به آنها نزدیک شدم کاملا پشیمانم .

*چرا در طول فعاليت‌هاي اقتصادي‌تان به سراغ سياسيون رفتيد؟ اين جزء برنامه شما بود يا اتفاقي به اين افراد برخورد كرديد؟

من اشتباه كردم، البته آدم‌هاي سياسي آمدند سراغ من ولي بزرگ‌ترين اشتباه من همين بود.و تاوان این اشتباه و خطایم را دادم و همه مجموعه های اقتصادی و شرکتهایم نابود شد.آزادیم را از دست دادم و خانواده و فرزندانم را بی سرپرست کردم و به بیماری های روحی و روانی گرفتار شدم مسئولیت تمام این اقدامات بر عهده من است.

*راه‌هاي آسان پولدار شدن در ايران چيست. يك نمونه از افزايش سرمايه‌ را بگوييد؟

البته باور کنید که الان شرایط روحیم بسیار خراب است و فکرم آزاد نیست که بتوانم در مورد این موضوعات پاسخ درستی بدهم به طور کلی در یک کلام پول در آوردن بسیار سخت است م به هیچ وجه قبول ندارم که کسی آسان پول در آورد و افزایش سرمایه دهد اگر بدها در دوران بازنشستگی پس از آزادیم این سوال را داشته باشید و از نظر روحی مشکلاتم بر طرف شود با ذکر جزئیات و مثالهای عینی اثبات خواهم کرد که برای افزایش درامد فقط تلاش ، پشت کار، دقت و مداومت و مداومت و مداومت لازم است و همه این امور صبر،تحمل و استقامت می خواهد.

*كاري كه انجام داديد و به‌شدت از آن پشيمان هستيد چه بوده است؟

نزدیک شدن به آدم‌هاي سياسي. كاش هرگز سراغ آنها نمي‌‌رفتم هر چند که آنها سراغ من آمدند ولی چون نوع فعالیت سیاسی و اقتصادی به هم ارتباطی ندارد این کار من درست نبود.

*به‌يادماندني‌ترين خاطره‌هايتان از دادگاه‌هايتان چيست؟

لبخندي كه هميشه در دادگاه داشتم باعث تعجب خبرنگارها، عكاس‌ها و حضار شده بود. بعدها خيلي‌ها از من دليل لبخند را مي‌پرسيدند و خيلي‌ها مرا با آن لبخند مي‌شناسند.قافل از اینکه به دلیل استفاده داروهای آروم بخش، بی خیال و راحت شده بودم و اساسا به قول معروف در باغ نبودم که چه بلاهایی به سرم می آید

*ترجيح مي‌داديد چه كسي قاضي پرونده شما مي‌شد؟

آقاي محسني‌اژه‌اي، چون قاضي مستقلي است و از رسانه‌ها تاثير نمي‌پذيرد. هر پرونده‌اي را گرفته به سرانجام رسانده. راي قاطع مي‌دهد.و پرونده های مهم و ملی از جمله آقای کرباسچی را به بهترین نحو مدیریت و اداره کرد اما نمی دانم چرا هر چقدر برای ایشان نامه می نویسم تا حداقال به عنوان دادستان کل کشور در اجرای حکم کیفریم داخلت آن بزرگوار وارد نمی شود و امیدوارم بالاخره روزی برسد تا قضات بزرگ و قاطعی همچین ایشان تکلیفم را یکسره کنند و از این بلا تکلیفی نجاتم دهند زیرا واقعیات قضائی ساده کیفری در پرونده ام به دلیل جنجالهای رسانه ای و سیاسی شدن بی خود بزرگ شده و افراد کوچک نمی توانند کارهای بزرگ را رسیدگی و حل و فصل کنند.

*جريان فرار شما چه بود؟ چطور توانستيد ماموران را فريب بدهيد و از دستشان فرار كنيد و به يك كشور حاشيه خليج‌فارس برويد؟

در پاسخ رئيس دادگاه گفتم به دلیل فشارهای روحجی و روانی اشتباه کردم و در شرایطی که پرونده ام تمام شده بود برای خودم دردسر درست کردم به هر حال انسان جایز خطاست و برای همین اشتباهم نیز مجازات بسیار سنگینی را کشیدم

*نظرتان درباره هدفمندي يارانه‌ها، تحريم‌هاي اقتصادي و... چيست؟

زماني مي‌توانم جواب سوال شما را بدهم كه به اطلاعات وسيعي از نظر اقتصادي دست داشته باشم. امروز من از همه چيز بي‌اطلاعم ولي يقين دارم از تحريم‌ها مي‌توانيم به عنوان يك فرصت استفاده كنيم. طرح هدفمندي يارانه‌ها، طرحي ضروري و مفيد است. بايد خيلي زودتر انجام مي‌شد ولي بايد در اجرا خيلي دقت شود. و چون اراده کل نظام و ملت است تکلیف همه از جمله افراد اقتصادی حمایت مطلق و همه جانبه است جزئیات بیشتر نیز در این شرایط به ذهنم نمی رسد و به عنوان یک فرد عوام و ساده صرفاً خودم را مکلف به تبعیت مطلق از قانون می دانم و اظهار نظر در این خصوص را به کارشناسان و متخصصان امر واگذار می کنم هر چند می دانم که افراد متخصص بسیاری این طرح را مورد ارزیابی دقیق قرار داده و مسئولان محترم نظام را یاری و راهنمائی می کنند که صلاحیت و شایستگی آنها به مراتب از من بلیشتر است و به هر حال از لطف شما از این سوال متشکرم

*پولدار شدن در ايران سخت است يا آسان؟

در ايران هر كس كار كند مي‌تواند پول دربياورد البته بايد استعداد اين كار را داشته باشد. از هر سرمايه‌داري بپرسيد مي‌گويد ايران بهترين جا براي زندگي و كار اقتصادي است. در ايران بازار مصرف خوبي داريم. باعث تاسف است كه بازار در انحصار كالاهاي چيني، كره‌اي و... قرار گرفته. ما خودمان مي‌توانيم نيازهاي بازار را تامين كنيم. فقط نياز به فرهنگ كار داريم. هر كس فرهنگ كار داشته باشد و كار كند مي‌تواند پول دربياوردو فقط کافی است وطن پرست و کشور دوست باشد بهترین الگو در این زمینه ژاپنی ها هستند که پس از جنگ جهانی دوم دولت و حکومتشان را با صرفه جوئی و کار زیاد حمایت کردند اگر ما ایرانی ها هم چنین کنیم به دلیل پشتوانه های عظیم و منابع ملی فراوان ضمن دستیابی به زندگی راحت آینده مان را نیز تضمین مکنیم بهتر است به جای انتقاد از دیگران و یا انتظار از حکومت از خودمان شروع کنیم و مسئولیت وضعیت زندگیمان را متوجه اعمالمان بدانیم تا با پی بردن به اشتباهاتمان اصلاح امور زندگی بهتری داشته باشیم .

*دقيقا آن روزي كه سال آخر دندانپزشكي بوديد و تصميم گرفتيد درس را رها كنيد يادتان هست؟ چه فكري با خودتان كرديد كه اين تصميم را گرفتيد؟

روح بزرگي داشتم. فكر مي‌كردم رسالت من بيش از اين است كه فقط يك دندانپزشك باشم. هميشه دوست داشتم بتوانم به مردم كمك كنم. من فقر و گرسنگي را با تمام وجود لمس كرده بودم و هميشه فكر مي‌كردم مي‌شود اين انسان‌هاي فقير را پولدار كرد. از بچگي آدم مبتكري بودم. بابايم به من گفت خيلي داري اشتباه مي‌كني. هر چي گفت چرا اين كار را مي‌كني من روي تصميم خودم پايبند بودم و الان پشيمانم. 10 سال از بهترين ايام زندگي‌ام به خاطر روياهاي بيهوده در زندان گذشت. به خدا من نمي‌خواستم مجرم باشم. من تصور مي‌كردم كارهاي من خدمت است. ولی الان که محکومیتی را برایم قطعی کرده اند متوجه اشتباهاتم شده و پشیمان و نادمم.

*مهم‌ترين مشكل سيستم اقتصادي كشور چيست؟

من صلاحیت اظهار نظر در خصوص این سوال را ندارم و در این شرایط فقط به مشکلات خانوادگیم فکر می کنم که تاز داخل زندان در شرلیط سخت موجود چگونه خودم و خانواده ام را اداره کنم آیا به نظر شما فردی که در حل و فصل مشکلات خود و خانواده اش در مانده و عاجز شده صالح به اظهار نظر بر مشکلات جامعه است؟ !بهتر است پاسخ این سوال را افراد موفق و پایدار بدهند که خوشبختانه در کشور بسیارند.

*آدم زرنگ‌تر از خودت در عرصه اقتصاد سراغ داري؟

من زرنگ نيستم. اگر زرنگ بودم اين وضعيت را نداشتم.و صادقانه اینکه افراد بسیاری در کشور وجود دارند از جمله خود شما که زندگی خوبی را در کنار خانواده و فرزندانشان سپری می کنند و شاید قدر این همه نعمتهایشان را ندانند و فکر کنند که شهرام جزایری زرنگ بوده نخیر زرنگ کسی است که بزرگ شدن فرزندانش را ببیند و درک کند

*اينكه يك عده بتوانند زود پولدار شوند خوب است يا بد؟ اصولا ديدگاه عامه مردم نسبت به افراد پولدار چطور است؟ مثبت يا منفي؟

ديدگاه عامه مردم به افراد پولداري كه خيرخواه مردم باشند خوبست ولي فكر نمي‌كنم پولدار شدن بدون زحمت حاصل شود. مردم اين قسمت ماجرا را نمي‌دانند. اگر بخواهي پولدار باشي بايد هم فكرت خوب كار كند هم زحمت بكشي.البته امیدوارم منظور شما از یک عده ، افراد خاصی نباشد ولی به طور کلی اشخاص بسیاری در داخل و خارج از کشور به ثروت های بسیاری رسیده اند.

مثلامالک ستایت EB آقای پیام امیدوار و مرحوم بیژن و هزاران نفر ایرانی که اتفاقا اخیرا در جراید و روزنامه ها در کمال افتخار نام آنها برده می شود بسیارنند و البت مردم عوام که وضعیت مالی خوبی ندارند همیشه و در همه جا نسبت به افراد ثروتمند واکنش های متفاوتی نشان می دهند و متا سفانه در بعضی مواردشت و روی برخی افراد یکی نیست اگر همین الان دوربین مخفی بردارید و در سطح شهر در تاکسی ها پرس و جو کنید در مورد شهرام جزایری نیز داستانهای عجیب و قریبی روایت می شود که در چند مورد آن سالهای قبل در طی مرخصی می شنید همین که مرا می شناختند و با آن ثروت افسانه ای سوار تاکسیشان بودم به یکباره حرف خود را تغییر می دادند و به خاطر فحاشی و نسبت های ناروا عذر خواهی می کردند که البته همین نکته مثبتی است وقتی واقعیت روشن می شود عموم مردم خوب و مهربان هستند.

*تلخ‌ترين و شيرين‌ترين لحظه زندگي‌تان چه بوده است؟

تلخ‌ترين لحظه زندگي‌ام لحظه‌اي بود كه مرا به اتهام اخلال در نظام اقتصادي به 27 سال حبس محكوم كردند و شيرين‌ترين‌اش روزي كه از اتهام اخلال در نظام اقتصادي توسط ديوان‌عالي كشور تبرئه شدم.و حکم خوش حسابی گرفتم البته ملاحظه می فرمائید که کف و سقف تلخی ها و شیرینی های زندگی ام تحت شعاع مسائل قضائی قرار گرفته و شاید شیرین تر از این خاطره تولد فرزندانم و سلامتی آنها بوده و تلخ تریت خاطراتم ندیدن بزرگ شدن آنها است .

*ترجيح مي‌داديد چه تصويري از شهرام جزايري براي مردم مي‌داشتيد. خودتان را آدم موفقي مي‌دانيد؟ تصویر شخصیت واقعی شهرام جزایری .

من زماني موفق هستم كه بتوانم به چند صد نفر نان برسونم نه اينكه خودم به نان شب محتاج باشم.بنا بر این موفق کسی است که عقل و تدبیرش زندگی سلامت زندگیش را تضمین کند من که هیچ کدام از اینها را ندارم پس یک فرد نا موفق و ورشکسته اقتصادی و اجتماعی هستم و اشکال ندارد به این واقعیتها اعتراف کنم

چه روزنامه هایی و چه مطالبی را در زندان بیشتر می خوانید؟

من چون اساسا آدم سیاسی نیستم از بدو زندان تا کنون همه روزنامه های مجاز مشابه سایر زندانیان را بدون محدودیت برایم می آوردند و اتفاقا با حوصله همه مطالب روزنامه ها را می خانم طبیعتا بخش های اقتصادی و تجاری بایم جذاب تر است و از دعوا های سیاسی و مطالب اینگونه خوشم نمی آید و دوست دارم موافقان و مخالفان سیاسی با اتفاق نظر و وحدت دعواهایشان را به روزنامه ها نکشانند چون ما مردم عوام و ساده وقت خواندن اینگونه مطالب را نداریم و در همه جای دنیا هم اختلافات سیاسی وجود دارد اتفاقاً به مراتب بیشتر از کشور ماست اما در سطح روزنامه ها مطرح نمی شو.د بهتر است موافق و مخالف همدیگر را تحمل کنیم مطلب بسیار مهمی را که با همبندی هایم توجه می کنیم مربوط به زندانیان پرداخت مهریه است و آن هم قیمت روز سکه تا سکه گران می شود دوستانم بر سر خود می کوبند من هم تا روزنامه را می گیرم به شوخی به آنها میگویم سکه گران شده است .

آیا قبلا ورزش می کردید و در زندان هم ادامه می دهید ؟

در دوران نوجوانیم پینگ پنگ را به صورت حرفه ای بازی می کردم و در دوران جوانی والیبال حرفه ای کپیتان بودم و در همه دورانها فوتبال را غیر حرفه ای بازی می کردم و در زندان هم همه این ورزشها را ادامه دادم اما اخیراً یک سال است به خاطر ناراحتیهای روحی متوقف شده و متاسفانه چاغ و، سنگین و زشت شده ام و معمولا در فوت سال به عنوان یار اضافی در زمین می چرخم و کسی روی من حساب نمی کند.

اگر آقای بیل گیتس را ببینید چه سوال از او می کنید؟

از او می پرسم نظرت در مورد شهرام جزایری چیست؟

با چه اعتماد به نفس می خواهید این سوال را از او بکنید؟

به نظرم اکر آقای بیل گیتسجای من بود در این 10 سال به هیچ وجه نمی توانست شرایط را تحمل کند البته فرق بیل گیدز و شهرام جزایری این است که شهرام مسیر خوبی را برای رشد آغاز کرد اما فهم و شعور ادامه آن را نداشت اما آقای گیتس از افتخارات قرن حاضر است و خیلی از عیوبش در پس پرده توفیقاتش پنهان است اگر آزاد شدم حاضرم با او مناظره کنم و مطمئن هستم نزد آن استاد بزرگوار درس های خوبی را از تجارب ارزنده اش خواهم داد.

و حرف آخر؟

در پایان این مصاحبه به همه مسئولان و حاکمان نظام مقدس جمهوری اسلامی پیام ندامت و پشیمانی شهرام جزایری را اعلام می نمایم و عرض می کنم که بعد از عدالت عفو و بخشش برترین خصلت حاکمان است و رفعت اسلامی که زینت و افتخار حاکمان فعلی ایران اسلامی است و به همین استناد نیز از شما جراید و رسانه ها خواهش می کنم موضوع این مصاحبه را سیاسی ندانسته بلکه بالعکس درد دلهای یک مسلمان کعبه رفته به حج تمتع بدانید و آگاه باشید خداوند فرموده همه بندگان من مورد مغفرت و آمرزش هستند به خاطر وقتی را که اختصاص دادید صمیمانه متشکرم.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۵
ناشناس
|
CANADA
|
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۲
4
14
قشنگترین جاش اون بود که روزنامه نگار محترم کلمه اثبات رو نوشته بود اسباط
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۳
0
15
خداییش آدم میمونه چی بگه . . .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۳
15
9
به نظر من اشک تمساح می ریزه!!!!
پاسخ ها
ما
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۳
مگه اشکم ریخت؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۵
2
12
این آخرش خلافکار بود،نبود رفت زندان،نرفت فرار کرد، نکرد معلومه چی چی بود چی چی شد به کجا رسید؟؟؟!
ناشناس
|
UNITED KINGDOM
|
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۰/۰۹/۰۹
2
6
از کسانی که دستندکار هستند خواهش میکنم با رافت اسلامی این جوون را آزاد کنند
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۰۲:۲۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۰۱
جوون بود الان دیگه پیر شده بیچاره
ا . د . ب
|
UNITED KINGDOM
|
۰۵:۰۱ - ۱۳۹۰/۱۱/۰۹
0
3
شهرام جان
وقتی این نوشته را می نویسم ساعت 4.56 دقیقه است .
هرچند که می دونم خودت بخدای بزرگ نردیک تر از منی و
از عبادت و ارادتت به حضرت علی چیزی نگفتی ، اما از ته قلب برات دعا کردم که آزاد بشی ...............
همیشه دوست داشته و دارم .
نظرات بینندگان