arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۰۳۲۵
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۵ - ۱۲ مهر ۱۳۹۰

4 ایراد نامه جهرمی به بورس

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

برخی سهامداران حقیقی بر این باورند نامه ارسالی مدیرعامل برکنار شده بانک صادرات به بورس پس از افشای ماجرای اختلاس اشکال اساسی دارد و جا داشته و دارد حداقل نماد این بانک تا روشن شدن برخی ابهامات مهم و ابعاد اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی بسته شود.

به گزارش انتخاب به نقل از فارس، در پی مطرح شدن بزرگترین اختلاس در شبکه بانکی کشور و طرح مسائل و ابعاد گوناگون در این زمینه ، برخی سهامداران شرکت های بورسی خصوصا" سرمایه گذاران حقیقی حاضر در ترکیب سهامداری بانک ها بورسی با بیان اینکه این موضوع موجب بی اعتمادی و ایجاد جو روانی منفی در بازار سهام شده ، خواهان شفاف سازی و حمایت متولیان بازار سرمایه و مسئولان اقتصاد از بورس شدند.
 
این در حالی است که هر چند ظاهرا" جهرمی مدیرعامل برکنار شده بانک صادرات در 21 شهریور با ارسال نامه ای به سازمان بورس اعلام کرد "این رویداد تاثیری بر عملکرد مالی و پیش‌بینی آتی سود بانک صادرات ایران نخواهد گذاشت" اما یکی از سهامداران ابهاماتی را در مورد این نامه مطرح کرد که باید از سوی مسئولان سازمان بورس پاسخ داده شود،اما تاکنون و در پی دو تماس تلفنی با یکی از معاونت ها پاسخی برای این موضوع دریافت نشده، اما پیگیری های فارس ادامه خواهد داشت.

* چند اشکال اساسی در نامه جهرمی به سازمان بورس

براساس این گزارش، موسوی یکی از سهامداران قدیمی بورس با اشاره به نامه مدیرعامل سابق بانک صادرات به فارس گفت: طبق ماده دو فصل دوم قوانین بازار در مورد دستور العمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، باید کلیه اطلاعات براساس فرمت های مشخصی به صورت الکترونیکی از طریق سامانه کدال و یا به صورت کاغذی و دستی به سازمان بورس ارایه شود تا در دسترس همه فعالان قرار گیرد.
وی ادامه داد: در نامه ارسالی بانک صادرات به بورس ، علاوه بر اینکه هیچ مشخصه ایی از تاریخ و شماره نامه وجود ندارد ، امضاء مدیرعامل سابق این بانک هم قید نشده است. از طرفی دیگر با بررسی نامه های مشابه دیگر این بانک مشخص می شود که لگوی بانک صادرات در سمت راست صفحه و با قید عنوان رئیس هیئت عامل و مدیرعامل بانک درج شده اما در آخرین نامه ارسالی به بورس ، لگوی بانک صادرات در قسمت چپ صفحه و بدون عنوان رئیس هیئت عامل و مدیرعامل بانک ارایه شده است.
موسوی خاطر نشان کرد: با این اوصاف در صحت و سقم این نامه جای شک است و با توجه به امکانات فتوشاب، ممکن است این نامه بدون اراده و میل جهرمی و از سوی افراد دیگری صادر شده باشد. در این میان جای تعجب است که مسئولان و کارشناسان اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس که بر روی همه جزئیات تاکید خاصی دارند چگونه اقدام به انتشار نامه ایی با این اشکالات اساسی کرده اند؟

*لزوم توقف نماد بانک صادرات

مجید متوسل زاده دیگر فعال بازار سهام با بیان اینکه از اول سال تاکنون امواج داخلی و خارجی گوناگون و متعددی موجب ایجاد نوسان و جو روانی منفی در بازار و بین سرمایه گذاران شده ، گفت: واقعیت این است که هر چند در افت و خیز قیمت و روند شاخص عوامل دورن و برون سازمانی متعددی نقش دارند اما بخشی از از اذهان سرمایه گذاران درگیر موضوع اختلاس و اثار روانی آن بر دامنه بی اعتمادی به صنعت بانکداری و دیگر گروه های حاضر در بورس شده است .
وی ادامه داد: در این میان مسئولان اداره نظارت بر ناشران بورسی اعلام کرده اند نیازی به توقف نماد بانک صادرات یا دیگر بانک ها نیست اما به دلیل وجود ابهامات عدیده در ابعاد این اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی که حدود 30 درصد بیشتر از سرمایه اسمی بانک صادرات است، جا داشت و دارد نسبت به توقف نماد این بانک حداقل تا روشن شدن برخی از ابهامات اقدام شود.
این سهامدار در برابر این نکته که به گفته مدیرعامل سابق بانک صادرات ، موضوع اختلاس تاثیری بر عملکرد مالی و پیش‌بینی آتی سود این بانک ندارد،تاکید کرد: همه سرمایه گذاران و مسئولان بازار سرمایه می دانند که وجود ابهامات در چنین مسئله ایی و یا بی اعتمادی به مواضع مسئولان سابق شرکت ها یکی از پایه های اصلی فرار سرمایه گذاران از ترکیب سهامداری است. از طرف دیگر به دلیل تناقض گویی های متعدد مسئولان بانک و نامعلوم بودن آینده این موضوع تاریخی باید نماد بانک صادرات بسته می شد.
متوسل زاده ادامه داد: همه سهامدارانی که عمری در این بازار پیچیده فعالیت کرده اند به خوبی می دانند اگر قیمت سهام این بانک چندان افتی نکرده به دلیل حمایت ها و بازارگردانی های صورت گرفته از سوی برخی نهادهای مالی فعال در بورس است. از طرف دیگر حتما" باید تجربه تلخ اختلاس شرکت بورسی گیلان پاکت در سال 75 تکرار شود تا نسبت به توقف نماد اقدام شود؟ آیا مسئولان بازار سرمایه می توانند به ما سهامداران تضمین دهند که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد؟

*با این اتفاق کمر دیگر بورس ها شکسته می شد

روح ا... اصلانی هم با بیان اینکه مسئله اختلاس تاریخی موجب بروز اختلافات و طرح مواردی چون استیضاح وزیر اقتصاد شده به فارس گفت: در حالی نهاد ناظر به دلیل رشد چند روزه قیمت سهام برخی شرکت ها اقدام به توقف نماد معاملاتی می کند و در برخی موارد مانند سود پرداختی شرکت مخابرات درسال گذشته موجب زیان سهامداران شده که حداقل انتظار سهامداران توقف نماد بانک صادرات به دلیل حجم بی سابقه اختلاس و آثار روانی آن بر تصمیم گیری های فعالان بود و است.
وی افزود: شک نکنید اگر چنین اتفاقی که در تاریخ اقتصاد کشور بی سابقه است، اگر در یکی از بورس های دیگر کشورها رخ می داد حتما" نهادهای ناظر با هدف حمایت از سهامداران اقدام به توقف نماد و حتی در مرحله شدیدتر بعدی اقدام به انحلال آن شرکت و بانک می کردند. چرا که همین اتفاق کافی است تا کمر بازار سرمایه کشورهای اورپایی و آمریکایی شکسته شود.
اصلانی در برابر این سئوال که به نظرش چرا چنین اتفاقی در بورس ایران رخ نداد، توضیح داد: طبق آمار های رسمی و به گفته مسئولان بورس ، حدود 80 درصد از ارزش بازار سهام در اختیار سرمایه گذاران حقوقی وابسته به مراکز و بانک ها و شبه دولتی ها است و افراد حقیقی حداکثر 20 درصد ارزش بازار سهام را در اختیار دارند. بنابراین در مواردی که چنین مسائلی رخ دهد ، نهادهای مالی به صورت دستوری اقدام به حمایت از بازار می کنند.این جریان هرچند به نفع سهامداران حقیقی است اما واقعیت این است که موجب ایجاد رفتارهای کاذب می شود.
وی خاطر نشان کرد: با مطالعه و بررسی وضعیت گذشته بورس هایی مانند نیویورک مشخص می شود رسوایی مالی شرکت هایی چون انرون و یا شرکت های تحت اختیار "وارن بافت" معروف چه آثار بی اعتمادی گسترده ایی را به وجود آوردند.
 
*پیگیری موضوع از معاون سازمان بورس

براساس این گزارش، در حالی این نقطه نظرات فارغ از درستی و نادرستی مطرح شده که به دلیل عدم ارتباط پایدار مدیر نطارت بر ناشران بورسی با خبرنگار اقتصادی فارس، موضوع از طریق معاونت نظارت بر بورس ها و ناشران اوراق بهادار پیگیری و اطلاع رسانی خواهد شد.
در این میان انچه از اهمیت برخوردار است چند و چون نامه ارسالی جهرمی به بورس است که ای کاش قبل از مطرح شدن این مسئله  توسط سهامداران ، مسئولان اداره نظارت بر ناشران بورسی یا اقدام به انتشار نامه ایی کامل و بدون شبهه می کردند و یا از قبل توضیحاتی در این رابطه می دادند.

نظرات بینندگان