arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۰۳۲۶۰
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۰ - ۲۵ فروردين ۱۳۹۷

ترزا می: گزینه دیگری جز حمله به سوریه نداشیم / هدف، تغییر رژیم اسد نیست

نخست وزیر انگلیس امروز (شنبه) اعلام کرد که به نیروهای کشورش این اختیار را داده که دست به حملات هوایی با موشک‌های کروز علیه سوری بزنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ترزا می: گزینه دیگری جز حمله به سوریه نداشیم/ هدف تغییر رژیم اسد نیست

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ترزا می، نخست وزیر انگلیس گفته است که این حملات هوایی برای "توقف ظرفیت‌های تسلیحات شیمیایی سوریه" صورت گرفته و اعلام کرد که هیچ گزینه دیگری جز دستور برای حمله وجود نداشت.

وزارت دفاع انگلیس گفته است که چهار جنگنده تورنادوی نیروی هوایی سلطنتی انگلیس با استفاده از موشک‌های "استورم شادو" در این حمله در نزدیکی حمص شرکت داشتند.

ترزا می همچنین گفت، این حمله با همکاری آمریکا و فرانسه محدود و هدفمند بود تا تلفات غیرنظامیان در آن به حداقل برسد.

وی همچنین ادامه داد: این حمله به معنای دخالت در یک جنگ داخلی نیست. این به معنای تغییر در رژیم سوریه نیست. این حمله واکنشی به شواهدی مستدل در استفاده از دولت سوریه در سلاح شیمیایی در دوماست که باعث کشته شدن 75 تن از جمله کودکان شد.

نخست وزیر انگلیس همچنین به این مساله اشاره کرد که کشورش به همراه متحدان به دنبال استفاده از از راه‌های دیپلماتیک برای توقف استفاده از تسلیحات شیمیایی بودند و اما این مساله مکررا نادیده گرفته شد.

وی همچنین به این مساله اشاره کرد که وتوی روسیه در انجام تحقیقات مستقل درباره حمله دوما در شورای امنیت سازمان ملل یکی از اقدامات در نادیده گرفتن راه‌های دیپلماتیک بوده است.

نخست وزیر انگلیس ادامه داد: دیگر هیچ راهی بجز انجام حمله علیه سوریه نداشتیم تا استفاده از تسلیحات شیمیایی توسط دولت سوریه را کم کنیم.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز گفته است که آماده تداوم این واکنش در حملات است مگر اینکه "دولت اسد استفاده از تسلیحات شیمیایی" را متوقف کند.

ترزا می همچنین گفت، با وجود حمله در سوریه این اقدام پیامی برای هرکسی است که از سلاح شیمیایی استفاده می‌کند. این نخستین باری است که به عنوان نخست وزیر تصمیمی برای حضور نیروهای نظامی کشور در نبرد گرفته‌ام. من این تصمیم را گرفتم چون متوجه شدم که چنین اقدامی به نفع ملت است. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که استفاده از سلاح شیمیایی در داخل سوریه و در خیابان‌های انگلیس یا جای دیگری در جهان عادی شود.

برچسب ها: انگلیس ، سوریه
نظرات بینندگان