کد خبر: ۴۰۳۵۸۳
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۰ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۷

سلیمی: سهمیه المپیکی وزنه برداری ایران عادلانه نیست

دارنده مدال طلای دسته فوق سنگین وزنه برداری جهان و المپیک گفت: دو سهمیه المپیکی در نظر گرفته برای ایران در این رشته به هیچ عنوان عادلانه نیست و این موضوع نه تنها برای وزنه برداری بلکه برای کل ورزش ایران اتفاق ناخوشایندی محسوب می شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سلیمی: سهمیه المپیکی وزنه برداری ایران عادلانه نیست

«بهداد سلیمی» روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: تغییر در تصمیم فدراسیون بین المللی وزنه برداری برای کاهش سهمیه ایران در المپیک 2020 توکیو نیازمند تلاش و عزم فراملی است که کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان باید نسبت به انجام آن مبادرت کنند.
وی اظهار داشت: همانطور که همه شاهد بودند بخش اعظم مدال آوری ایران در بازی های المپیک 2012 لندن با 4 مدال (دو طلا و دو نقره) و بازی های المپیک 2016 ریو با 2 مدال طلا بر دوش ورزش وزنه برداری بود و همواره مدال های ورزشکاران این رشته جور کل کاروان ایران را به نوعی کشید و بر همین اساس کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش باید رایزنی و پیگیری خود را آغاز کنند تا این اتفاق برای وزنه برداری رخ ندهد.
دارنده مدال طلای بازی های المپیک 2012 لندن بیان داشت: عادلانه نیست کسی که در سال 2008 یا 2009 به دلیل دوپینگ محروم و محرومیت خود را نیز سپری کرده و فدراسیون نیز جریمه مربوطه را داده، دوباره منجر به محرومیت وزنه برداری یک کشور در بازی های المپیک شود.
سلیمی تصریح کرد: هم اکنون در اردوی تیم ملی وزنه برداری بزرگسالان ایران 6 تا هفت وزنه بردار مطرح و آماده وجود دارد که مدعی کسب مدال در رقابت های جهانی و بازی های المپیک هستند و موضوع کاهش سهمیه های المپیکی، ابتدا به ضرر ورزش ایران و سپس وزنه برداری خواهد بود.
وی با اشاره به کاهش کیفیت رشته وزنه برداری با توجه به کاهش سهمیه ها خاطر نشان کرد: روسیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و یا چین به عنوان کشورهای قدرتمند در وزنه برداری باید تنها با یک یا 2 وزنه بردار در بازی های المپیک حضور یابند و این موضوع کیفیت فنی مسابقات را به شدت کاهش خواهد داد و فدراسیون بین المللی وزنه برداری باید در قانون خود تجدید نظر اساسی داشته باشد.
وزنه بردار فوق سنگین ایران با اشاره به آغاز تمرین تیم ملی بزرگسالان از پنجم فروردین ماه جاری یادآور شد: مراحل آماده سازی را هم اکنون زیر نظر کادر فنی پیگیری می کنیم و امیدوارم تا آغاز بازی های آسیایی 2018 جاکارتا مشکل خاصی برای ملی پوشان رخ ندهد.
وی در خصوص آسیب دیدگی زانوی خود نیز گفت: در حال حاضر مشکلی از این بابت وجود ندارد و خوشبختانه وضعیت حاد یک سال گذشته را پشت سر گذاشته ام، اما کماکان تحت نظر پزشکان هستم و موارد و مشکلات را با آنها در جریان می گذارم.
دارنده مدال برنز پیکارهای قهرمانی سال 2017 جهان در مورد طلب خود از باشگاه ذوب آهن نیز یادآور شد: در بیانیه باشگاه ذوب آهن که پس از مصاحبه من منتشر شد، پرداخت 30 درصد از مبلغ را تایید کردند، اما نها به رسانه ای شدن موضوع اعتراض داشتند.
سلیمی ادامه داد: از 2 سال قبل به دنبال مبلغ قرارداد خود بودیم و نتیجه ای نگرفتیم و در عین حال مسوولان باشگاه نیز به نوعی فقط وعده می دادند که در نهایت اعلام کردند تا اسفند 96 با ما تسویه حساب می کنند که این کار نیز انجام نشد و حتی جواب تلفن های ما را نیز نمی دادند.
این ملی پوش وزنه برداری ایران افزود: برای حل این موضوع تا بعد از تعطیلات عید نیز صبر کردیم که متاسفانه باز هم اتفاق خاصی رخ نداد و رسانه ای شدن موضوع تنها برای گرفتن طلبمان از باشگاه بود و دوست نداشتیم حاشیه ای درست شود.
فدراسیون بین المللی وزنه برداری در تازه ترین تصمیم خود برای مبارزه با دوپینگ، به کشورهای روسیه، قزاقستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و بلاروس را که طی سال های 2008 تا 2020 دارای 20 مورد تخلف دوپینگ یا بیشتر بودند؛ در بازی های المپیک 2020 توکیو فقط 2 سهیمه (یک مرد و یک زن) داده است.
در همین حال کشورهایی که دارای 10 مورد تخلف دوپینگ و یا بیشتر باشند، دارای چهار سهمیه (2 مرد و 2 زن) هستند که شامل برخی کشورها همچون بلغارستان و ایران خواهد شد.
این اتفاق به ‌نفع کشورهایی است که تعداد موارد دوپینگ‌شان در فاصله سال‌های 2008 تا 2020، به 10 مورد یا کمتر بوده، چرا که هر کدام از آنها می توانند حداکثر تا 8 سهمیه که باید به ‌طور مساوی میان تیم های زنان و مردانشان تقسیم شود، کسب کنند.
این سیاست جدید فدراسیون جهانی وزنه‌برداری به تصویب کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) نیز رسیده و مورد استقبال بسیاری از کشورها نیز واقع شده است.

نظرات بینندگان