arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۰۳۷۵۸
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۲ - ۲۸ فروردين ۱۳۹۷

حزب الله: تجاوز به سوریه ارزش واکنش نظامی نداشت

شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب الله با محدود و غیرمهم خواندن اهداف تجاوز اخیر آمریکا علیه سوریه تاکید کرد که این تجاوز ارزش واکنش نظامی نداشت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تجاوز به سوریه ارزش واکنش نظامی نداشت

به گزارش ایرنا، شیخ نعیم قاسم دوشنبه شب در گفت و گوی تفصیلی با شبکه تلویزیونی المیادین با اشاره به حمله آمریکا و همپیماناش به سوریه گفت: ترامپ جنگ علیه سوریه را مطرح کرد اما در عمل اماکن غیرمهم و غیرقابل استفاده را هدف قرار داد. او فهمید که ورود به یک جنگ جهانی به ضرر ایالات متحده است.
وی تجاوز اخیر به سوریه را تنها برای ابراز وجود آمریکا دانست و گفت: این جنگ به اهدافش نرسید و چیزی را در زمین تغییر نداد. بر اثر این تجاوز تنها سه نفر مجروح شدند و مکان هایی هدف قرار گرفت که پیشتر نیز به آنجا حمله شده بود.
شیخ نعیم به وجود تماس هایی بین آمریکا و روسیه قبل از حمله اخیر اشاره کرد و توضیح داد: قبل از تجاوز چند بار اطلاعاتی به روس ها درباره زمان حمله و مناطق محدودی که هدف قرار می گیرد داده شد. این کار آمریکایی ها بدین معناست که آنها به دنبال جنگ نیستند. آمریکا به دنبال رویارویی با روسیه نیست و دولت این کشور هیچ نقشه ای برای بعد از تجاوز به سوریه ندارد.

*تجاوز اخیر ارزش واکنش نداشت
شیخ نعیم قاسم با بیان اینکه تجاوز اخیر سه کشور به سوریه ارزش واکنش نظامی را نداشت و حزب الله هم نیازی به آن نمی بیند گفت: وقتی از 100 موشک شلیک شده 70 موشک سرنگون می شود این بدان معناست که تجاوز شکست خورده است.
وی افزود: پیش از حمله روشن بود که آمریکایی ها برای راه حل سیاسی در سوریه آماده نیستند. پس از تجاوز اخیر نیز راه حل سیاسی بیش از پیش با مشکل روبرو شد. شاید ما نیاز به یک سال یا بیشتر داریم تا به راه حل سیاسی در سوریه دست یابیم.
شیخ نعیم قاسم تصریح کرد: آمریکایی ها تلاش کردند با تجاوز اخیر موقعیت خود در مذاکرات سیاسی را بهبود بخشند اما پیروزی محور مقاومت آنها را غافلگیر کرد. تجاوز اخیر به آزادسازی غوطه شرقی مرتبط است چرا که آمریکایی ها با آزادسازی این منطقه گزینه مدنظر خود علیه پایتخت سوریه را از دست دادند.
وی تحریک کشورهای خلیج فارس در تجاوز اخیر را موثر دانست و تاکید کرد که عربستان به دنبال جنگ گسترده در سوریه است.

*نشست اتحادیه عرب
معاون دبیرکل حزب الله درباره بیست و نهمین نشست سران اتحادیه عرب در ظهران عربستان گفت: من نشست سران عرب را دنبال نمی کنم چرا که از نظر من این اتحادیه وجود خارجی ندارد و بی ارزش است و عربستان آن را برای پوشش اقدامات خود می خواهد.

*حمله اسرائیل و پاسخ ایران
معاون دبیرکل حزب الله با اشاره به حمله چندی پیش رژیم صهیونیستی به فرودگاهی در سوریه گفت: اسرائیل با حمله به فرودگاه «تی فور» به دنبال ایجاد معادله جدیدی بود مبنی بر اینکه این اسرائیل است که بر قواعد درگیری احاطه دارد. این البته چیزی است که ما آن را قبول نمی کنیم.
وی افزود: کشتن عامدانه ایرانی ها در فرودگاه تی فور با پاسخ همراه خواهد بود. پیش بینی می کنیم که ایران علیه اسرائیل در سوریه واکنش نشان خواهد داد اما شکل آن را نمی دانیم.
شیخ نعیم قاسم تصریح کرد: اسرائیل آماده جنگ فراگیر نیست اما دست به درگیری های محدود می زند. محور مقاومت هرگز اجازه نمی دهد تا تحرکش در سوریه محدود شود. حزب الله قواعدی را که تحرک آن را در سوریه در رویارویی با تروریسم به چالش بگیرد هرگز نخواهد پذیرفت.
وی افزود: قواعد درگیری در سوریه با خون و آتش ساخته می شود. گام بعدی ارتش سوریه و همپیمانانش آزادسازی غوطه غربی و قلمون شرقی است. حزب الله در هیچ یک از درگیری های کنونی در سوریه شرکت نمی کند. ما آنگونه خواهیم بود که باید باشیم.

*بعد از توافق سیاسی در سوریه نیازی به حضورمان نیست
معاون دبیرکل حزب الله در ادامه گفت و گو با المیادین به تشریح استراتژی این حزب در سوریه پرداخت. وی گفت: حزب الله برای کسب منافع جغرافیایی یا سیاسی به سوریه نرفت بلکه هدف حمایت از لبنان و مقاومت بوده است. حزب الله طمعی در سوریه ندارد و دغدغه ما این است که سوریه به عنوان یک کشوری مقاوم باقی بماند.
وی با بیان اینکه حزب الله بخشی از راه حل سیاسی در سوریه نیست، تصریح کرد: پس از اینکه توافقی سیاسی رخ داد دیگر نیازی به باقی ماندن ما در سوریه وجود ندارد.
شیخ نعیم قاسم درباره تعداد شهدای حزب الله در جنگ سوریه گفت: ما به هر شهیدی در حزب الله افتخار می کنیم و آن را اعلام می کنیم. اما نمی خواهیم عدد و آمار بدهیم تا سندی در دست دشمنان باشد.
وی درباره احتمال تجزیه سوریه خاطرنشان کرد: طرح تجزیه سوریه به طور کامل اجرا نشده اما اگر راه حل سیاسی حاصل نشود طرح تجزیه پابرجا خواهد بود.
شیخ نعیم قاسم با اشاره به سخنان اخیر «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله درباره رویارویی ملت ها با تجاوزات آمریکا گفت: با توجه به پیروزی های مقاومت شرایط تغییر یافته است. هر تجاوزی از سوی آمریکا بدون پاسخ از سمت ملت ها نخواهد بود. باورهای مردم تغییریافته است و تجاوز اخیر این مساله را اثبات کرد.

*روابط حزب الله و قطر
معاون دبیرکل حزب الله درباره روابط این حزب و قطر گفت: تماس هایی بین دو طرف با هدف ایجاد ارتباط و حل برخی مسائل و از طریق یک رابط شکل گرفت اما تاکنون حزب الله و قطر روابط خود را از سرنگرفته اند. اما ارتباط غیرمستقیم وجود دارد.

*حمایت حزب الله از مقاومت فلسطین
معاون دبیرکل حزب الله در ادامه به تحولات فلسطین پرداخت. وی با بیان اینکه حزب الله از مقاومت فلسطین حمایت نظامی و مالی کرده است گفت: این حزب همچنان در کنار فلسطینیان ایستاده است. حمایت از مقاومت فلسطین فقط در ظاهر نیست بلکه ما قدرت و توان فلسطینیان برای عملیات های آزادیبخش را افزایش می دهیم.
شیخ نعیم قاسم با اشاره به راهپیمایی بزرگ بازگشت در مناطق فلسطینی گفت: حزب الله خود را بخشی از راهپیمایی بازگشت می داند. اگر اعراب آن میزانی را که به ترامپ دادند یا در سوریه هزینه کردند صرف فلسطین می کردند فلسطین آزاد شده بود.
وی تظاهرات اخیر در فلسطین را تائید کننده سوریه و ایران و حزب الله نشانگر همکاری بین آنها دانست.
معاون دبیرکل حزب الله تاکید کرد که هدف از رویدادهای سوریه از سال 2011 تاکنون اجرای طرح خاورمیانه جدید و فیصله دادن به مساله فلسطین بوده است.

*حزب الله جایگزین ارتش نیست
شیخ نعیم در ادامه به تحولات لبنان اشاره کرد و گفت: عربستان «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان را بازداشت کرد چرا که سیاست های آن کشور را اجرا نمی کرد. ریاض لبنان را سکویی برای خود می داند.
وی افزود: اگر حزب الله برای جنگ با تروریسم به سوریه نرفته بود ما تروریست ها را در جونیه لبنان می دیدیم.
معاون دبیرکل حزب الله درباره مناسبات این حزب با نهادهای رسمی لبنان گفت: حزب الله جایگزین دولت یا ارتش لبنان نیست. هر زمان که ارتش لبنان قادر به حمایت از کشور بود حزب الله دست به نبرد نخواهد زد.
وی افزود: حزب الله هیچ وقت نگفته فقط شهدای آن از کشور دفاع کردند بلکه همه شهدای لبنان و ارتش از کشور حفاظت کردند.

*دخالت عربستان و امارات در انتخابات
یکی دیگر از محورهای گفت و گوی شیخ نعیم قاسم با المیادین انتخابات پارلمانی لبنان بود. انتخاباتی که قرار است 16 اردیبهشت (6 ماه مه) برگزار شود.
وی با اشاره به شعار حزب الله در انتخابات (دفاع می کنیم و می سازیم) گفت: ما این شعار را دادیم چون به حفاظت و ساخت لبنان متعهد بودیم و در عرصه خدمات رسانی به مردم نیز دستاوردهایی زیادی داشته ایم.
شیخ نعیم قاسم در همین حال عربستان و امارات را متهم به دخالت در انتخابات لبنان کرد و سفر اخیر سفرای دو کشور به شهر بعلبک را نشانه ای از این دخالت دانست.
معاون دبیرکل حزب الله به حمایت این حزب از «میشل عون» رئیس جمهوری تاکید کرد و درباره روابط با «جبران باسیل» وزیر خارجه و رهبر حزب مسیحی جریان ملی آزاد نیز گفت: او روابط منسجمی با ما دارد اما ما درباره برخی از مواضع او ملاحظاتی داریم.
وی در همین حال سخن گفتن از نامزد نخست وزیری در دولت بعدی را زود دانست.

نظرات بینندگان