arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۰۵۲۰
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۱۱ - ۱۴ مهر ۱۳۹۰

"آماندا ناکس" به آمریکا بازگشت/ ماجرای دانشجوی آمریکایی پس از تبرئه

با اعلام حکم برائت دانشجوی 24 ساله آمریکایی، وی در حالی به کشورش بازگشت که انتقادهای شدیدی متوجه دستگاه قضایی ایتالیا شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
با اعلام حکم برائت دانشجوی 24 ساله آمریکایی، وی در حالی به کشورش بازگشت که انتقادهای شدیدی متوجه دستگاه قضایی ایتالیا شده است.

پرونده جنجالی "آماندا ناکس" سرانجام پس از سالها بحث و جدل مقامات قضایی ایتالیا و حاشیه سازی های رسانه ها بسته شد. این دانشجوی 24 ساله که به اتهام قتل هم اتاقی اش چهار سال گذشته را در بازداشت به سر برده، پس از تبرئه شدن از این اتهام راهی زادگاهش در آمریکا شد.
روز گذشته دادگاه رسیدگی به اتهامات ناکس، با اعلام بی گناهی وی اجازه خروجش از ایتالیا را صادر کرد و ساعاتی بعد نیز هواپیمای حامل ناکس و والدینش به مقصد سیاتل به پرواز درآمد. این دانشجوی سابق آمریکایی که طی روزهای اخیر به عنوان نخست رسانه های غربی تبدیل شده بود پس از ورود به فرودگاه سیاتل و در جمع دهها تن از حامیانش، از آنان بخاطر این که بی گناهی اش را باور کرده بودند، قدردانی کرد.
 
وی با بیان این که در حال حاضر مهمترین چیز برایش "خانواده" است گفت: فقط می خواهم در کنار اعضای خانواده ام باشم. همچنین والدین و وکیل مدافع ناکس از تمامی کسانی که در این مدت از وی حمایت کرده و پیگیر آزادی وی بودند، تشکر کردند.
 
"آماندا ناکس" دو سال پس از آنکه به اتهام قتل "مردیت کرشر" هم اتاقی انگلیسی تبارش محاکمه شد، این بار توسط دادگاه تجدیدنظر در پروجیا ایتالیا بی گناه شناخته شد. این دادگاه همچنین به آزادی "رافائل سولچیتو" دوست پیشین ناکس که در دادرسی اولیه به 16 سال زندان محکوم شده بود، رای داد.
 
 
جسد کرشر در نوامبر سال 2007 در حالی که گلویش بریده شده و آثاری از ضربات چاقو در بدنش دیده می شد در خانه ای در شهر پروجا کشف شد. در آن زمان این دختر 21 ساله همراه با ناکس در این خانه زندگی می کرد و از این رو انگشت اتهام به سوی این دانشجوی آمریکایی نشانه رفت که نهایتا حکم 25 سال زندان را برای وی در پی داشت.
 
دادگاه بدوی این پرونده، ناکس و سولچیو را به قتل این دختر متهم و اعلام کرد این دو در حالت نامتعادل ناشی از مصرف الکل و مواد مخدر و با همکاری یکدیگر دست به این جنایت زده اند. اما با گذشت زمان و تکمیل شدن تحقیقات قضایی هیچ نشانه و مدرکی دال بر صحت این حکم بدست نیامده و نهایتا به آزادی متهمان پرونده انجامید.
 
این در حالی است که حکم دادگاه تجدید نظر واکنشهای متفاوتی را در داخل و خارج از ایتالیا برانگیخت. نخستین واکنش استقبال دولت آمریکا از رای نظام قضایی ایتالیا بود که بخاطر رهانیدن یکی از شهروندانش از اتهام قتل ابراز شد. واکنش بعدی مربوط به خانواده مقتول است که با بهت و حیرت نظاره گر تبرئه شدن متهمان اصلی پرنده دخترشان بوده و به این مسئله اعتراض کردند.
 
اما صرفنظر از نتیجه این حکم انتقادهای شدیدی در داخل ایتالیا نسبت به نظام قضایی این کشور شد. بسیاری از کارشناسان تصمیم گیری اولیه در مورد متهمان را که بدون در دست بودن شواهد کافی انجام گرفت، به باد انتقاد گرفته و از سوی دیگر اعلام بی گناهی متهمان بدلیل فشار شدید رسانه ها را نیز زیر سوال بردند.
 
 
هر چند این پرونده جنایی پس از کشمکشهای قضایی و رسانه ای بسته شد، اما با آزادی ناکس و بازگشتش به آمریکا جنبه دیگری از این پرونده به جریان افتاد و آن بهره برداری های رسانه ای و فرهنگی از این ماجرا است. در حالی که ناکس در شوک ناشی از آزادی و بازگشتش به آغوش خانواده به سر می برد، افراد و شرکتهای بسیاری در آمریکا برای خرید حق امتیاز چاپ کتاب و به فیلم درآوردن خاطرات و ماجرای این دادگاه جنجالی به رقابت برخاسته اند.
 
در حال حاضر "آماندا ناکس" به اندازه ستاره های مشهور هالیوود برای مردم آمریکا و جهان شناخته شده است. رسانه های این کشور از وی با عنوان "فرشته ای با چشمان سرد" نام می برند. یک کارشناس رسانه ای لس آنجلس در این مورد می گوید: ناکس ظرفیت فراوانی برای مشهور شدن دارد، وی جوان است و به شدت چهره ای آمریکایی دارد. به اعتقاد این کارشناس داستان ناکس به این زودی ها در آمریکا پایان نمی یابد.
 
پیش بینی می شود دانشجوی پیشین آمریکایی در ایتالیا تنها از محل فروش کتاب خاطراتش تا 1.5 میلیون دلار و حتی بیشتر درآمد کسب کند. در آنسوی آبها نیز "جولیانو میگنینی" دادستان کل ایتالیا از ارجاع پرونده تبرئه ناکس به بالاترین مرجع قضایی این کشور خبر می دهد، اقدامی که با توجه به خروج متهم از ایتالیا بصورت غیابی پیگیری خواهد شد.

نظرات بینندگان