arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۰۷۶۷۳
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۰۸ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷

رویترز: تحریم نفتی ایران نسبت به دوران قبل از برجام سخت تر است

خبرگزاری رویترز در گزارشی با اشاره به خروج یکجانبه واشنگتن از برجام، به نقل از مقام‌های این کشور نوشت: تحریم نفت ایران این بار (نسبت به دوران قبل توافق) بسیار سخت‌تر خواهد بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

خبرگزاری رویترز در گزارشی با اشاره به خروج یکجانبه واشنگتن از برجام، به نقل از مقام‌های این کشور نوشت: تحریم نفت ایران این بار (نسبت به دوران قبل توافق) بسیار سخت‌تر خواهد بود.

به گزارش بامداد جمعه ایرنا، گزارش ادامه می‌دهد: اداره منابع انرژی وزارت امور خارجه آمریکا در سال‌های 2012 تا 2015 با همکاری رهبران اروپا موفق به اعمال تحریم‌های ضد ایران برای محدود کردن برنامه هسته‌ای این کشور شد.
رویترز می‌افزاید: این بار اما این اداره چالش‌های بزرگی پیش رو دارد؛ چرا که اروپا با موضع خصمانه ترامپ در قبال ایران مخالف و به دنبال راه‌‌هایی برای جلوگیری از اعمال تحریم‌ها است.
این گزارش ادامه می‌دهد: از سوی دیگر، سنای آمریکا هنوز صلاحیت رئیس اداره مذکور را تایید نکرده است و وزارت امور خارجه این کشور همین حالا هم مشغولیت زیادی برای مدیریت تحریم‌های ونزوئلا، اختلاف‌های تجاری با چین و مذاکرات آتی با کره شمالی است.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه بازگشت تحریم های ایران را اعمال کرده و به دولت ها 180 روز فرصت داده بود تا خرید نفت از ایران را کاهش دهند.
واشنگتن برای رهگیری آن دسته از معاملات نفتی که با دلار انجام می شود، کار سختی ندارد؛ اما در صورت استفاده از دیگر ارزها، نیاز به همکاری با دیگر کشورها خواهد داشت.
گزارش رویترز در همین رابطه می افزاید: این بار اما رهبران اروپایی با آمریکا همراهی نمی‌کنند. اتحادیه اروپا هم‌اکنون در حال بررسی یک آیین نامه است که شرکت‌ها را از پایبندی به تحریم‌های آمریکا منع می‌کند.
کشورهای اروپایی امضا کننده برجام خواستار ابقای این توافق بدون حضور آمریکا هستند.
ایران بارها گفته است که چنانچه تضمین‌های لازم داده نشود، ابقای برجام توجیهی نخواهد داشت.
بنا به اعلام رسانه‌ها، وزیران امور خارجه ایران، فرانسه، انگلیس و آلمان قرار است هفته آینده در بلژیک دیدار و در این خصوص رایزنی کنند.
ایران پس از برجام فروش نفت خود را از نزدیک به یک میلیون بشکه در روز به بیش از 2 میلیون افزایش داده است.

نظرات بینندگان