arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۰۸۴۵
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۱۸ - ۱۷ مهر ۱۳۹۰

فردا دادگاه رسمی شکایت ایران از روسیه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر امور خارجه با بیان اینکه طرح شکایت ایران از روسیه درباره امتناع از تحویل موشک اس ۳۰۰ به ایران ۱۸ مهرماه در دادگاه پاریس بررسی می‌شود، گفت:وزارت خارجه این موضوع را با جدیت پیگیری می‌کند و از مواضع اصولی خود عقب‌نشینی نمی‌کند.

در نشست علنی صبح امروز مجلس، علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال مصطفی کواکبیان درباره علت عدم تحویل موشک‌های اس ۳۰۰ از سوی روسیه به ایران تصریح کرد: وزارت امور خارجه برای پیگیری این موضوع اقدام‌های سیاسی و حقوقی مختلفی انجام داده است و با جدیت این موضوع را پیگیری می‌کند.

وزیر امور خارجه با بیان این که زمان امتناع از تحویل موشک اس ۳۰۰ به ایران مهرماه سال ۸۹ صادر شد، افزود: سخنگوی وزارت امور خارجه در نخستین اقدام این وزارتخانه اعتراض ایران را اعلام کرد.

صالحی با بیان این که وزارت امور خارجه با احضار سفیر روسیه اعتراض خود را به موضوع امتناع از تحویل سامانه موشکی اس ۳۰۰ به ایران اعلام کرده است، گفت: گنجاندن این موضوع در محورهای سخنان مقامات ایران در دیدار با همتایان روسی ازدیگر اقدام‌های این وزارتخانه بوده است.

وی ادامه داد: پیگیری پرداخت خسارت عدم تحویل موشک اس ۳۰۰ از سوی روسیه به ایران یکی دیگر از اقدام‌های وزارت امور خارجه درباره این موضوع است.

وزیر امور خارجه با بیان این که سفیر ایران نشست‌هایی را با رئیس آژانس فدرال فنی – نظامی روسیه داشته است، یادآور شد: مسئولان این وزارتخانه اقدام‌های لازم را برای هماهنگی‌ انجام داده است.

صالحی با بیان این که وزارت امور خارجه برای پیگیری موضوع امتناع روسیه از تحویل اس۳۰۰به ایران اقدام‌های حقوقی فراوانی را انجام داده است، تصریح کرد: برگزاری نشست با مسئولان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و طرح دعوی در دادگاه پاریس که قرار است ۱۸ مهرماه برگزار شود از جمله این اقدام‌ها است.

وی ادامه داد: طرف روسی برای منصرف کردن ایران از پیگیری طرح دعوی که در پاریس در حال برگزاری است، پیشنهادهای مختلفی را ارائه کرده است.

صالحی افزود: وزارت امور خارجه از مواضع اصولی خود درموضوع امتناع روسیه از تحویل سامانه موشکی اس ۳۰۰ به ایران عقب نمی‌نشیند.

صالحی با بیان این که اصل مساله در موضوع تحویل موشک اس ۳۰۰وارد است و کسی تردیدی در آن ندارد‌، یادآور شد: روابط بین‌الملل پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. امتناع روسیه از تحویل موشک اس ۳۰۰ به ایران علت‌های فراوانی دارد که با توجه به این که در صحن مجلس قرارداریم نمی‌خواهم از زبان بنده این علت‌ها مشخص شود.

صالحی ادامه داد: وزارت امور خارجه با همکاری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اقدام‌های لازم را در پرونده تحویل موشک اس ۳۰۰ انجام داده است و غرامت‌هایی را نیز دریافت کرده است.

وی با یادآوری این مساله که طرح نیروگاه بوشهر ۳۷ ساله است، تصریح کرد: آلمان‌ها که نخستین مجری این طرح بودند پس از پیروزی انقلاب اجرایی شدن این طرح را ادامه ندادند و با مشکل‌های فراوان روس‌ها با ایران قرارداد بستند و هم اکنون این نیروگاه به شبکه سراسری متصل شده است.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: این وزارتخانه در پیگیری موضوع امتناع تحویل موشک اس ۳۰۰ با تمام توان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
نظرات بینندگان