arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۰۹۵۱
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۵ - ۱۸ مهر ۱۳۹۰

واکنش وزیر کشور به شایعه برکناری اش

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نجار ضمت تکذیب خبر برکناری خود گفت: بنده و همکارانم با قوت و اعتماد کامل در حال پیشبرد اهداف و مأموریت‌های دولت هستیم.

به گزارش انتخاب به نقل از فارس؛ مصطفی محمدنجار وزیر کشور که در حاشیه همایش فرمانداران سراسر کشور نشست خبری برگزار کرده بود در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه طی روزهای اخیر شایعاتی مبنی بر برکناری شما و اداره وزارت کشور در زمان انتخابات مجلس نهم توسط سرپرستی منتشر شده، گفت: بنده و همکارانم با قوت و اعتماد کامل در حال پیشبرد اهداف و مأموریت‌های دولت هستیم و به اینگونه حاشیه‌سازی‌ها توجهی نداریم.

وی با بیان اینکه برای امر انتخابات فعالیت‌های خوبی را در وزارت کشور شروع کرد‌ه‌ایم، اظهار داشت: در همین روزهای اخیر سه نشست در خصوص مسائل انتخاباتی با نظر رئیس جمهور برگزار شده و شخص رئیس جمهور در دو نشست معاونین استانداران و استانداران حضور پیدا کرده و قرار است فردا نیز در نشست فرمانداران حضور پیدا کرده و سخنرانی کند.

وزیر کشور همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص تقویم انتخابات مجلس نهم خاطرنشان کرد: ستاد انتخابات در وزارت کشور فعال است و کمیته‌های مربوطه نیز تشکیل شده و از سوم دی ماه سال جاری ثبت نام کاندیداها به صورت رسمی آغاز می‌شود.

نجار افزود: پس از تاریخ 3 دی سال جاری ثبت نام از کاندیداهای انتخابات مجلس نهم به مدت یک هفته ادامه دارد و همزمان با آن هیئت‌های اجرایی در دوره 6 روزه از تاریخ 3 دی تا 8 دی مطابق با ماده 31 قانون انتخابات تشکیل می‌شود.

وزیر کشور همچنین با بیان اینکه همزمان با تشکیل هیئت‌های اجرایی از سوم دی تا 8 دی، بررسی سوابق داوطلبان در مراجع چهارگانه قانونی به استناد ماده 28 قانون انتخابات دنبال می‌شود تصریح کرد: در پایان مهلت ثبت نام کاندیداهای انتخابات مجلس نهم یعنی از 10 دی ماه تا 19 صلاحیت کاندیداهای انتخابات مجلس نهم بررسی می‌شود.

نجار همچنین با اشاره به اینکه تبلیغات کاندیداهای انتخابات مجلس نهم از تاریخ 4.12 شروع می‌شود و تا 10.12 سال جاری ادامه دارد درباره تمهیدات وزارت کشور در برخورد با تبلیغات زودهنگام گفت که برابر قانون با تبلیغات زودهنگام برخورد می‌کنیم.

وی در همین زمینه یادآور شد: تمام تلاش خود را انجام دادیم تا بتوانیم بستری را فراهم کنیم تا فضای انتخابات، فضایی باشور و نشاط باشد و کاندیداها در فضایی سالم و آرام کار خود را انجام دهد.

وزیر کشور تأکید کرد: فرمانداران نیز با عنوان نمایندگان دولت در شهرستانها تمام تلاش خود را برای صیانت و امانتداری از آرای مردم با رویکرد دولت عدالت‌محور انجام می‌دهند.

مصطفی محمدنجار در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه از اوایل امسال بحث تقلب و کمیسیون ملی انتخابات در برخی روزنامه‌های اصلاح طلب مطرح شده بنابراین شما فضای سیاسی کشور را در آستانه انتخابات چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: فضای پیش روی ما یکی از بهترین فضاهای انتخاباتی خواهد بود چرا که طی سی و دو سال گذشته ما 29 انتخابات را داشته‌ایم که حاصل آن تجارب زیادی برای مردم و مسئولان بوده است و امروز نیز همه این تجربه‌ها به کار گرفته می‌شود تا انتخابات باشکوه و بدون حاشیه‌ای را برگزار کنیم که انشاءالله این چنین خواهد بود.

وی ادامه داد: نظام ما مردمسالاری دینی است و انتخابات نیز نماد اقتدار ملی ماست که مردم با شور و نشاط خاصی در انتخابات حاضر می‌شود و دشمنان همیشه از مردمسالاری دینی و حضور پرشور مردم ضربه خوردند از همین رو دشمنان به دنبال ایجاد نا امیدی و تردید هستند که البته باید گفت همیشه سنگشان به تیر خورده است.

خبرنگاری سؤال خود را به بحث دخالت نیروهای دولتی در انتخابات اختصاص داده و از وزیر کشور پرسید که تمهیدات شما برای تضمین انتخابات چیست که نجار پاسخ داد: در دولت نهم چهار انتخابات برگزار کرده‌ایم که در همین چهار انتخابات با افزایش مشارکت مردم رو به رو بوده‌ایم و همه اینها تجربیات خوبی است بنابراین دولت مثل گذشته امانتدار رأی مردم بوده و رویکرد آن عدالتمحوری و خدمت به مردم است.

وزیر کشور با تأکید بر اینکه هر تلاشی که لازم باشد برای صیانت از آرای مردم انجام خواهیم داد، متذکر شد: اجازه نخواهیم داد افرادی کار خلاف قانون در انتخابات انجام دهند.

وی همچنین در خصوص بحث انتخابات رایانه‌ای یادآور شد: با تمهیداتی که در وزارت کشور اندیشیده شده و زیرساخت‌هایی که فراهم شده آمادگی خوبی برای برگزاری انتخابات رایانه‌ای وجود دارد اما از آنجایی که این موضوع برای اولین بار انتخاب می‌افتد با شورای نگهبان در حال رایزنی هستیم تا حداقل 10درصد حوزه‌های انتخابیه را به صورت یارانه‌ای برگزار کنیم نه اینکه در بخش‌های مختلف 10درصد استفاده کنیم. ولی بخش رأی‌گیری را تصمیم گرفته‌ایم تا با همکاری شورای نگهبان در 10 درصد حوزه‌ها به صورت رایانه‌ای برگزارکنیم تا مقدمه‌ای برای انتخابات آینده باشد و با درصد بالاتری انتخابات را رایانه‌ای برگزار کنیم.

نجار در خصوص تعداد حوزه‌های انتخابیه نیز خاطرنشان کرد: بر اساس اصل 64 قانون اساسی که لایحه‌ای را تقدیم دولت و سپس مجلس کرده‌ایم و حوزه‌های انتخابیه نیز از 207 به 223 حوزه انتخابیه افزایش خواهد یافت.

به گفته وزیر کشور تعداد شعب انتخابیه حدود 50هزار شعبه خواهد بود.

مصطفی محمد نجار در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه زمینه برای رقابت گروه‌ها و جناح‌های سیاسی چقدر در انتخابات آتی فراهم خواهد بود، ابراز داشت: تلاش ما مشارکت حداکثری مردم است چرا که شور و نشاط انتخاباتی موجب حضور حداکثری مردم می‌شود از همین رو ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا انتخابات باشکوهی داشته باشیم.

نجار با بیان اینکه همه گروه‌های سیاسی که در چارچوب قانون حرکت می‌کند آزادند در انتخابات شرکت کنند، رقابت سیاسی را به معنای اضطراب ندانسته و گفت که رقابت سیاسی نه به معنای اضطراب بلکه می‌تواند در عین وحدت و ملت نیز موجب کثرت باشد.

خبرنگاری از وزیر کشور پرسید که آیا امکانات برای همه کاندیداها یکسان خواهد بود که نجار گفت: بله امکانات برای همه یکسان خواهد بود چرا که رویکرد ما عدالت محوری است.

وزیر کشور در پایان نشست خبری در پاسخ به سؤالی در مورد افزایش بودجه مترو خاطرنشان کرد: بودجه‌ای که برای مترو اختصاص داده شده است بر اساس قانون حداقل 45 درصد و حداکثر 65 درصد است.

وی ادامه داد: بحث یارانه بلیط مترو و اتوبوسها را نیز از طریق ستاد هدفمندی یارانه‌ها پیگیری می‌کنیم و به محض اینکه این منبع به وزارت کشور تخصیص داده شود ما هم آن را اختصاص می‌دهیم.

نجار همچنین یادآور شد: بحث دو میلیارد دلار در این خصوص را نیز امسال پیگیری می‌کنیم و تا ساز و کارش فراهم شود به زودی آن را اجرایی خواهند کرد.
نظرات بینندگان