arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۱۲۳۴
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۱۲ - ۲۱ مهر ۱۳۹۰

ادعای ارتباط آزادی شالیت و افشای طرح ترور سفیر سعودی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
شریه «فارین پالسی» آمریکا به بیان ارتباط بین آزادی سرباز رژیم اسرائیل دربند حماس و ادعای کشف عملیات ترور سفیر عربستان در آمریکا توسط یک ایرانی پرداخته است .

به گزارش انتخاب به نقل از تابناک ، این نشریه آمریکایی نوشته است که به نظر می رسد بین دو خبری که روز سه شنبه منتشر شده ارتباط تنگاتنگی وجود دارد ، یکی از این خبرها افشای طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا و خبر دیگر خبر مبادله گیلعاد شالیت سرباز رژیم اسرائیل با اسرای فلسطینی در اسرائیل است .

بر اساس گزارش این نشریه ، آزادی سرباز اسرائیلی پس از مدت ها حاکی از این است که گروه حماس ترجیح داده است که توصیه ها و دستارالعمل های خود را از این پس از مصر و ترکیه بگیرد و آزادی این زندانی اسرائیلی به دلیل درخواست مقامات مصری از گروه حماس بوده است .

از سویی دیگر افشای طرح ترور سفیر سعودی توسط یک ایرانی هم حاکی از این است که ایران در بهار جنبش های عربی نه تنها نتوانسته است که نفوذ خود را در منطقه گسترش دهد ، بلکه همچنین با یکی از کشور های مهم منطقه نیز دچار چالش شده است ، این در حالی است که سوریه هم که یکی از کشور های نزدیک به ایران در منطقه محسوب می شود نیز شرایط مطلوبی ندارد .

فارین پالسی در نتیجه گیری خود آورده است که ارتباط این دو خبر در این است که نشان داده ایران در حال از دست دادن کانال های خود در منطقه است و نباید نگرانی بهره برداری ایران از  در جنبش های اخیر در منطقه بود.

از بدو تاسیس جمهوری اسلامی ایران ، دولت های حاکم  در ایران ارتباط با مردم کشور های مسلمان منطقه را همواره بر ارتباط با دولت های موروثی ترجیح داده است و عمق نفوذ ایران عمدتا در همراهی مردم کشور های مسلمان با برنامه های خود در منطقه بوده است و دولت های پادشاهی این منطقه که نماینده مردم این کشور ها نبوده و نیستند ، در اولویت نخست قرار نداشته اند.
نظرات بینندگان