arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۱۲۵۱
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۴ - ۲۱ مهر ۱۳۹۰

مذاکره با مطهری برای انصراف از استعفا/ مطهری: استعفایم نمایشی نیست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به مذاکراتش با علی مطهری برای پس گرفتن استعفایش گفت:مطهری شروطی را برای پس گرفتن استعفایش مطرح کرده است.

به گزارش انتخاب؛ محمد دهقان به مهر گفت:در مذاکراتی که با علی مطهری صورت گرفت،وی اعلام کرد در صورتی استعفای خود را پس می گیرد که هفته آینده سئوال از رئیس جمهور در صحن مجلس شورای اسلامی مطرح شود.

نماینده مردم چناران و طرقبه در مجلس با تاکید بر اینکه مطهری هنوز به صورت رسمی استعفا نداده است، افزود: استعفای مطهری زمانی رسمی خواهد شد که این استعفا به رئیس مجلس شورای اسلامی تحویل داده شود.

وی با اشاره به اینکه علت استعفای مطهری اعتراض وی به عملکرد هیئت رئیسه در به جریان نینداختن سئوال از رئیس جمهور درصحن علنی مجلس است، گفت:مطهری معتقد است هیئت رئیسه اجازه نداده سئوال از رئیس جمهور در صحن به جریان بیفتد و هیئت رئیسه امضای نمایندگان را از طرح سئوال پس گرفتند.

عضو هیئت رئیسه مجلس با تاکید بر اینکه انصراف نمایندگان از طرح سئوال از رئیس جمهور مانع از طرح این سئوال در صحن علنی مجلس شده است، گفت:استعفای مطهری برای رسمیت یافتن باید به رئیس مجلس تقدیم شود بنابراین خبرهای موجود درباره تقدیم استعفای وی به هیئت رئیسه نمایانگر رسمیت یافتن استعفای مطهری نیست.

به گزارش مهر،امروزعلی مطهری استعفای خود را تقدیم هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی کرده است.طرح سئوال از رئیس جمهور ۵ تیرماه با ۱۰۰ امضاء توسط علی مطهری از طراحان اصلی این سئوال، به هیئت رئیسه مجلس تقدیم شد. این طرح طبق آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با امضای یک چهارم نمایندگان یعنی ۷۳ نفر قابل طرح است.


استعفایم جدی است

نماینده مردم تهران استعفایش را در اعتراض به عدم طرح سؤال وی از رئیس‌جمهور بعد از گذشت سه ماه مطرح کرده است. البته اواین استعفا را یک ماه پیش به هیأت‌رئیسه داده بود.مطهری با تأیید خبر استعفایش، نمایشی بودن آن را رد کرد وبه خبرآنلاین  گفت در این موضوع جدی هستم و معتقدم باید به آیین‌نامه مجلس عمل کرد.

در همین حال حجت‌الاسلام تقی رهبر رئیس کمیته داوری فراکسیون اصولگرایان با اظهار بی‌اطلاعی از استعفای مطهری به خبرآنلاین گفت: تا این لحظه که با شما گفت‌وگو می‌کنم از این موضوع خبر نداشته‌ام و به همین جهت باید این موضوع را در کمیته داوری طرح کنیم.

پیش از این مطهری قصد طرح سؤال از رئیس‌جمهور را داشت که بعد از جلسه وی با کمیته داوری فراکسیون اصولگرایان مطهری اعلام کرد طرح سؤال را به بعد از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها موکول می‌کنیم.
عضو کمیته داوری فراکسیون اصولگرایان با اشاره به این موضوع، افزود: حتی بعد از گذشتن آن زمان بنده هم طرح سؤال از رئیس‌جمهور را امضا کرده‌ام. چراکه ما الزامی نمی‌بینیم که ایشان از این موضوع صرف‌نظر کنند. عده‌ای دیگر از نمایندگان هم طرح سؤال از رئیس‌جمهور را امضا کرده‌اند.
وی در پاسخ به اینکه فکر می‌کنید آیا مجلس با استعفای وی مؤافقت کند یا نه؟، نیز اظهار داشت: بعید است چون نماینده وظایفی دارد که باید انجام دهد و این حق آقای مطهری است و هیأت‌رئیسه هم در شرایطی که امکان طرح سؤال از رئیس‌جمهور فراهم است، باید آن را سریع‌تر اعلام وصول کند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ مشکلی برای طرح سؤال از رئیس‌جمهور نیست، افزود: حتی مقام معظم رهبری هم در دیدار خود با نمایندگان به این موضوع تصریح کردند که سؤال و استیضاح حق نماینده است و در حال حاضر هم هیچ مانعی برای طرح سؤال نیست ضمن اینکه این سؤال و جواب‌ها می‌تواند برای مردم و نمایندگان هم مفید باشد.

از دلایل استعفای مطهری بی‌خبرم

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه استعفای علی مطهری نمی‌تواند مسئله مهمی باشد،خاطرنشان کرد:از دلایل این مسئله اطلاعی ندارم،از خودشان پیگیری کنید.

محمدحسین فرهنگی به ایلنا، تاکید کرد:بحث استعفای علی مطهری از سمت نمایندگی مجلس بحثی تبلیغاتی است و علاقه‌ای به پیگیری این بحث ندارم.

وی افزود: اینکه مطرح می‌شود نامه استعفا باید حتما به رئیس مجلس تقدیم شود امر درستی نیست و این مسئله اهمیت چندانی ندارد چرا که صرفا یک نامه از دست یک نفر به دست فرد دیگری می‌رود.

علی مطهری صبح امروز از تقدیم استعفای خود به هیات رئیسه خبر داد و علت این امر را عدم اعلام وصول طرح سوال از رییس جمهور اعلام کرد.

لازم به ذکر است طرح سئوال از رئیس جمهور ۵ تیرماه با ۱۰۰ امضاء توسط علی مطهری از طراحان اصلی این سئوال، به هیئت رئیسه مجلس تقدیم شد، اما تا این لحظه نسبت به اعلام وصول این طرح از سوی هیئت رئیسه اقدامی نشده است.


نظرات بینندگان