کد خبر: ۴۱۲۹۱۰
تاریخ انتشار: ۲۹ : ۱۵ - ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

ترکیه 43 کیلومتر دیوار امنیتی دیگر در مرز ایران می سازد

دولت ترکیه با اتمام ساخت دیوار امنیتی 144 کیلومتری در شمال مرزهایش با ایران، این بار در جنوب مرزهای خود با ایران، 43 کیلومتر دیوار امنیتی دیگر می سازد.ترکیه گزارش داد که این دیوار حایل برای مقابله با تردد مهاجران غیرقانونی و عوامل تروریستی در حد فاصل دولایلی تپه مرز اسندره شهرستان یوکسک اوا استان کاری ترکیه و در نقطه مقابل مرز سرو ارومیه احداث می شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ترکیه 43 کیلومتر دیوار امنیتی دیگر در مرز ایران می سازد

شبکه خبری ان.تی.وی ترکیه گزارش داد که این دیوار حایل برای مقابله با تردد مهاجران غیرقانونی و عوامل تروریستی در حد فاصل دولایلی تپه مرز اسندره شهرستان یوکسک اوا استان کاری ترکیه و در نقطه مقابل مرز سرو ارومیه احداث می شود.


بنا به اعلام این رسانه، شرکت ساختمان سازی دولتی ترکیه(توکی TOKI) که پیش از این دیوار 564 کیلومتری مرز ترکیه و سوریه و دیوار 144 کیلومتری در مرز ایران را احداث کرده، ساخت این دیوار جدید را بر عهده خواهد داشت.


ارگون توران مدیرعامل شرکت ساختمان سازی دولتی ترکیه در خصوص دیوار احداث شده در مرز این کشور با ایران اعلام کرد که عملیات احداث دیوار 144 کیلومتری در مرزهای استان آغری و ایغدیر در شرق ترکیه و هم مرز با استان آذربایجان غربی ایران در حال اتمام است.


وی با بیان این که مرزهای ایران برای ترکیه بسیار مهم بوده و احداث دیوار برای کنترل تردد غیرمجاز پناهجویان و نیز جلوگیری از عبور و مرور عوامل تروریستی در مرز انجام می شود، اظهار کرد: احداث 43 کیلومتر دیوار جدید در مرزهای ایران و ترکیه نیز به زودی آغاز می شود.


وی احداث این دیوار را برای کنترل قاچاق در مرز دو کشور نیز مهم ارزیابی کرد و گفت: احداث این دیوار 43 کیلومتری در مدت زمان کوتاهی آغاز شده و تکمیل خواهد شد.
ایران و ترکیه 560 کیلومتر مرز مشترک دارند و استان آذربایجان غربی از ایران با استان های آغری، ایغدیر، وان و حکاری از ترکیه هم مرز است.


بخش اعظمی از مرزهای ایران و ترکیه را مناطق کوهستانی صعب العبور تشکیل می دهد و شرایط جغرافیایی دو طرف مرز امکان تردد در مرز را به خصوص در ماه های سرد سال محدود می کند.
شبکه خبری ان.تی.وی ترکیه همچنین گزارش داد که با هدف مقابله با ترددهای غیرمجاز و کنترل عبور و مرور عوامل تروریستی، نخستین اقدام ترکیه برای احداث دیوار حایل امنیتی در مرزهای خود در مرزهای سوریه آغاز شده و تا کنون 564 کیلومتر دیوار در مرز دو کشور توسط شرکت توکی احداث شده است.


این رسانه همچنین اعلام کرد که 711 کیلومتر از خط مرزی ترکیه و سوریه با استفاده از بلوک های بتونی به ارتفاع سه متر، عرض دو متر و به وزن هفت تن مسدود شده و برای این کار 350 هزار قطعه بلوک بتنی استفاده شده است.


بنا به اعلام رسانه های ترکیه، ضمن نصب سیم خاردار به ارتفاع یک متر بر روی دیوار احداث شده در مرزهای ترکیه، اطراف این دیوارها نیز با نصب تابلوهای هشدار دهنده مین گذاری شده و علاوه بر این در امتداد دیوارهای حایل احداث شده، جاده کنترل مرزی نیز احداث شده است.


بنا به اعلام رسانه های ترکیه، دیوار حایل احداث شده در مرز ترکیه و سوریه، پس از دیوار چین و دیوار احداث شده در مرز آمریکا و مکزیک، سومین دیوار طولانی جهان به شمار می رود.


ترکیه با سوریه 910 کیلومتر، با عراق 600 کیلومتر و با ایران 560 کیلومتر مرز مشترک دارد.

منبع : ایرنا

نظرات بینندگان