arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۱۳۴۲
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۱ - ۲۳ مهر ۱۳۹۰

هشدار سازمان ملل درباره‌ خطر «جنگ داخلی تمام عیار در سوریه»

به گفته‌ سازمان ملل متحد، در جریان ناآرامی‌های سوریه، تا کنون دست‌کم سه هزار تن کشته شده‌اند. در میان قربانیان همچنین ده‌ها کودک به چشم می‌خورد. سازمان ملل خواهان اقدام فوری جامعه‌ی جهانی برای حفاظت از جان غیرنظامیان شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
به گفته‌ سازمان ملل متحد، در جریان ناآرامی‌های سوریه، تا کنون دست‌کم سه هزار تن کشته شده‌اند. در میان قربانیان همچنین ده‌ها کودک به چشم می‌خورد. سازمان ملل خواهان اقدام فوری جامعه‌ی جهانی برای حفاظت از جان غیرنظامیان شد.

به گزارش دویچه وله، طبق تازه‌ترین ارزیابی‌های سازمان ملل، در جریان سرکوب اعتراض‌های اواسط ماه مارس تا کنون توسط رژیم بشار اسد در سوریه، بیش از سه هزار تن جان خود را از دست داده‌اند. سازمان ملل با توجه به افزایش شمار کشتگان، جامعه‌ی جهانی را به اقدام فوری برای حفاظت از جان غیرنظامیان فراخواند.

ناوانتم پیلای، کمیسرعالی سازمان ملل برای حقوق بشر، روز جمعه (۱۴ اکتبر/۲۲ مهر) هشدار داد که اگر اقدامی عاجل در این زمینه صورت نگیرد، سرکوب‌های سخت رژیم سوریه می‌تواند وخیم‌تر شود.

اقدامات ناموثر و خطر جنگ داخلی تمام عیار
کمیسر عالی سازمان ملل افزود، همه‌ی اعضای جامعه‌ی جهانی وظیفه دارند مشترکا و یکپارچه به اقداماتی برای حفاظت از جان غیرنظامیان دست بزنند، پیش از آن که سرکوب‌های مداوم بی‌رحمانه و کشتارها، کشور را به سوی یک جنگ داخلی تمام عیار سوق دهد.

روپرت کولویل، سخنگوی خانم پیلای نیز در ژنو به روزنامه‌نگاران گفت، این مربوط به شورای امنیت سازمان ملل است که تصمیم بگیرد چه اقداماتی در مورد سوریه مناسب است. وی افزود، اقداماتی که تا کنون صورت گرفته، موثر نبوده و هر روز انسان‌های بیشتری کشته می‌شوند. به گفته‌ی کولویل، صرف این مساله که آرزو کنیم اوضاع سوریه بهتر شود، کافی نیست.

کولویل گفت، طبق آمار سازمان ملل، در میان بیش از سه هزار قربانی در سوریه، دست‌کم ۱۸۷ کودک نیز وجود دارند. وی افزود، فقط در ده روز گذشته بیش از ۱۰۰ تن در سوریه کشته شده‌اند. همچنین صدها تن دیگر نیز بازداشت، شکنجه و مفقودالاثر شده‌اند.

به گفته‌ی سخنگوی خانم پیلای، افزون بر آن رژیم بشار اسد به خویشاوندان شرکت کنندگان در اعتراض‌ها در داخل و خارج کشور فشار وارد می‌کند.

تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف سوریه علیه رژیم بشار اسد ادامه داردتظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف سوریه علیه رژیم بشار اسد ادامه دارد

افزایش فشارهای اتحادیه‌ی اروپا به سوریه
دیپلمات‌های اتحادیه‌ی اروپا روز پنجشنبه (۱۳ اکتبر/۲۱ مهر) در بروکسل اعلام کردند که این اتحادیه با توجه به سرکوب اپوزیسیون توسط رژیم سوریه، فشارها بر این کشور را افزایش می‌دهد. از جمله دارایی‌های «بانک تجارت سوریه» در اروپا مسدود شده است. به گفته‌ی دیپلمات‌های اتحادیه‌ی اروپا، این تحریم از روز جمعه از قوه به فعل درمی‌آید.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا گفت، این تصمیم پیامد مستقیم لشگرکشی وحشتناک و بی‌رحمانه‌ی رژیم سوریه علیه مردم خود است. خانم اشتون افزود، در پرتو تحولات بعدی سوریه، درباره‌ی گام‌های دیگر تصمیم‌گیری خواهد شد.

اتحادیه‌ی اروپا در ماه‌های گذشته در چند نوبت تحریم‌هایی را علیه رهبران دمشق وضع کرده است تا به خشونت‌های اعمال شده توسط رژیم این کشور علیه مردم خود پایان دهد.

درگیری‌های خشونت‌آمیز در شهرهای مختلف سوریه، روز پنجشنبه نیز همچنان با شدت ادامه یافت. به گزارش ناظران حقوق بشر سوریه، نیروهای زرهی ارتش سوریه روز پنجشنبه در شهر بناش ایالت ادلب واقع در شمال غربی این کشور، دست‌کم ده تن را کشتند.

۹ تن دیگر نیز در جریان تبادل آتش میان سربازان سوری و نیروهای مسلح مخالف بشار اسد در شهر جنوبی درعا کشته شدند. به گفته‌ی ناظران حقوق بشر، در این شهر همچنین ۲۵ تن توسط نیروهای امنیتی سوریه بازداشت شده‌اند.
نظرات بینندگان