کد خبر: ۴۱۳۵۴۴
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۲۰ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۷

تحلیل‌گر آمریکایی: توافق کیم و ترامپ فاقد معیار اندازه‌گیری موفقیت است

'جنی تاون' تحلیل‌گر آمریکایی توافق امروز (سه‌شنبه) رهبران کره شمالی و آمریکا در سنگاپور درباره خلع سلاح هسته‌ای پیونگ‌یانگ را فاقد معیار اندازه‌گیری موفقیت دانست و این پرسش را مطرح کرد که دو طرف خود را به چه ساز وکارهایی متعهد کرده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تحلیل‌گر آمریکایی:توافق کیم و ترامپ فاقد معیار اندازه‌گیری موفقیت استتاون در یادداشتی که در تارنمای بی.بی.سی منتشر شد آورده است که می‌توان از این زاویه به نشست سنگاپور نگاه کرد که این اولین دیدار تاریخی میان رهبران آمریکا و کره شمالی به شمار می‌رود 'اما تصمیم‌گیری درباره نتیجه آن دشوار است'.
بیانیه‌ای که در پایان نشست دو طرف به امضاء رسید یک تعهد کلی در جهت برقرار صلح، خلع سلاح هسته‌ای و بازتعریف کلی رابطه آمریکا و کره شمالی را شامل شد. هرچند این دیدار پاسخی در جهت لفاظی های اخیر میان دو کشور به شمار می‌رود اما فاقد جزئیات و مواردی است که پیونگ‌یانگ درگذشته مرتکب شده بود.
دست‌کم انتظار می‌رفت که در این نشست آمریکا تعریف دقیق‌تری را از خلع سلاح هسته‌ای توسط کره شمالی ارائه دهد. اما اکنون معلوم نیست که دو طرف خود را به چه ساز وکاری متعهد کرده و چه زمانی در این فرایند (خلع سلاح هسته‌ای) به این درک خواهیم رسید. همچنین چگونه قرار است موفقیت در این توافق را اندازه‌گیری کنیم وقتی معیاری وجود ندارد.
درحالی‌که بهره‌گیری از زبان مبهم در بیانیه نشست سران کشورها امری غیرطبیعی نیست اما اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری پس از دیدار با رهبر کره شمالی، سؤالات و چالش‌های بیشتری را در مسیر آینده این توافق ایجاد کرده است. به‌طور نمونه ترامپ اعلام کرد که در جریان مذاکرات میان دو طرف، همکاری‌های نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی تعلیق خواهد شد. درحالی‌که کره شمالی همواره نسبت به این همکاری معترض بوده، اکنون این سؤال مطرح می‌شود که امتیاز تازه آمریکا چگونه در یک چارچوب بزرگ‌تر جا می‌گیرد.
همچنین، فقدان هماهنگی آمریکا با کره جنوبی در مذاکرات آتی این کشور با کره شمالی می‌تواند به بروز اختلاف میان دو طرف منجر شود و روابط واشنگتن و سئول را تضعیف کند.
در کل به نظر می‌رسد که ترامپ و کیم ازآنچه در نشست امروز حاصل شد خرسند بوده‌اند. مهم‌ترین دستاورد این دیدار را می‌توان در تعهد دو طرف به ادامه تماس‌ها در سطح بالا و در جهت اجرای ساز وکارهای توافق امروز توصیف کرد.
تاون در پایان یادداشت خود آورده است که هرچند دیدار ترامپ و کیم ما را از مسیر جنگ دور می‌کند، اما کاخ سفید بایستی نشان دهد که آیا از اراده لازم برای حفظ این روند برخوردار و قصد داردکه از مرحله مذاکره به سمت راه‌حلی ماندگار و پایدار گام بردارد. 
به گزارش ایرنا، ترامپ و کیم بعد از لفاظی های چند وقت گذشته و استفاده از الفاظی توهین آمیز علیه یکدیگر صبح امروز (سه شنبه) در هتل کاپلا جزیره سنتوزا در سنگاپور دیدار و پشت درهای بسته با یکدیگر گفت و گو کردند.
ترامپ این توافق را «بسیار مهم، جامع و تاریخی» خواند و اضافه کرد: کل روابط ما با کره شمالی بسیار متفاوت از گذشته خواهد بود. ما پیوندی بسیار ویژه برقرار کرده ایم.
رهبر کره شمالی نیز دیدار امروز را «تاریخی» خواند و گفت که وی و ترامپ تصمیم گرفته اند گذشته را به تاریخ بسپارند. 
کیم تاکید کرد: جهان شاهد تغییر مهمی خواهد بود. 
رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی پس از 65 سال رابطه خصمانه، صبح امروز به وقت محلی در هتل کاپلا جزیره سنتوزا سنگاپور دیدار و پس از آن توافقنامه ای را امضا کردند.

نظرات بینندگان