arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۱۳۷۴۸
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۰ - ۲۴ خرداد ۱۳۹۷

رشد خیره کننده بیت کوین در سال 2017 زیر ذره بین قرار گرفت / رشد بیت کوین حاصل «تقلب» است؟

نتایج یک پژوهش جدید حکایت از آن دارد که رشد خیره کننده بیت کوین طی سال 2017 کاملا صحیح نبوده و حاصل دستکاری بازار است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نتایج یک پژوهش جدید حکایت از آن دارد که رشد خیره کننده بیت کوین طی سال 2017 کاملا صحیح نبوده و حاصل دستکاری بازار است.

به گزارش سرویس آی تی انتخاب به نقل از سی ان بی سی، نتیجه این تحقیق نشان می دهد که حداقل نیمی از افزایش قیمت بیت کوین در سال 2017 ناشی از دستکاری قیمت های هماهنگ با استفاده از یک رمزنگاری دیگر است که به نام "tether" شناخته می شود.
درواقع نتایج یک مقاله 66 صفحه ای می گوید که هدف از این راهکار ایجاد بازار رقابتی برای خرید بیت کوین بوده است.
پروفسور جان گریفین دانشگاه تگزاس در این خصوص می گوید: "به طور کلی من در خصوص  چیزهایی پژوهش می کنم که به شکل  بالقوه غیرقانونی هستند.در حال حاضر نیز شایعات فراوانی در مورد فعالیت های متضاد بالقوه در بازار  بورس اوراق بهادار وجود دارد."

وی معتقد است افزایش بیش از حد و غیرمنتظره ارزش بیت کوین طی سال گذشته، بیش از آن که طبیعی باشد جعلی و حاصل سرمایه گذاری های پشت پرده است.  تحقیقات جدید نشان می دهد که حداقل نیمی از پرش و صعود  بیت کوین به دلیل دستکاری قیمت های هماهنگ شده است.

پروفسور جان گریفین، دانشیار دانشگاه تگزاس در کنار دانشجوی کارشناسی ارشد خود  امین شمس، میلیون ها دلار از معاملات Bitfinex را در مبادله رمزنگاری ارز سنجی مورد بررسی قرار داد.آن ها در نهایت دریافتند که بیت کوین در لحظات کلیدی که در حال کاهش بوده به سرعت خریداری شده و از افت شدید این ارز در بازار پیشگیری شده است.

گریفین به سی ان بی سی  گفت: "تقلب و دستکاری کاملا محسوس است. دست های پشت پرده به سرعت ردپای ریزش ارزش بیت کوین را مخفی کرده اند.

گریفین با ردیابی معاملات Bitfinex، که در یک لایۀ عمومی ضبط می شود، متوجه شد که پس از سقوط قیمت های بزرگ، تاتین برای خرید بیتکوین استفاده به شکل غیرمنتظره ای مشاهده شده است. 

گریفین متوجه شد که در حدود 87 ساعت و یا 1 در صد از معاملات سنگین  می توان با همین الگو به راحتی علت  50 درصد افزایش ارزش بیت کوین را توضیح داد.

با رونمایی از این آمارها و ارقام بسیاری از کارشناسان نگرانی هایی را در خصوص وضعیت ارز دیجیتال عنوان کرده اند.

نظرات بینندگان