کد خبر: ۴۱۴۰۱۶
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۱۵ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۷

دلیل تاسف معنادار رئیس فیفا بعد از گل پنجم روسیه چه بود؟ / پای ۴۸ تیمی شدن جام جهانی در میان است؟

رئیس فیفا پس از به ثمر رسیدن گل پنجم روسیه به عربستان سر خود را به شکل معناداری تکان داد. از تصاویری که کارگردان تلویزیونی از او شکار کرد این گونه برداشت می‌شد که اینفانتینو از این نتیجه راضی نیست!
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس فیفا پس از به ثمر رسیدن گل پنجم روسیه به عربستان سر خود را به شکل معناداری تکان داد. از تصاویری که کارگردان تلویزیونی از او شکار کرد این گونه برداشت می‌شد که اینفانتینو از این نتیجه راضی نیست!

رئیس فیفا در لحظاتی که تمام ورزشگاه لوژینسکی غرق در شادی و هیجان بود، در آخرین دقیقه بازی به شکلی معنادار از دریافت گل پنجم ناراحت شد. البته مسلما برای رئیس فیفا نتیجه ۴ -۰ با ۵ -۰ یا حتی پیروزی، تساوی یا شکست عربستان اهمیتی نداشته است، اما این که چرا این نتیجه غیرمعمول ناخرسندی او را در پی داشت به تصمیمات گذشته او بر می‌گردد.

اینفانتینو بعد از ماجرای پرفراز و نشیب فساد در فیفا، ریاست این نهاد را در حالی در اختیار گرفت که پیش از این فوتبال دوستان تنها چهره او را هنگام برداشتن گوی‌های قرعه کشی‌ها در لیگ قهرمانان اروپا می‌دیدند. اینفانتیو بعد از نشستن روی سکوی ریاست فیفا اعلام کرد که یکی از اهداف او گسترش فوتبال در کشور‌های توسعه نیافته است.

با این هدف، او اعلام کرد که در نظر دارد تعداد تیم‌های حاضر در جام جهانی را از ۳۲ تیم به ۴۸ تیم افزایش دهد. تصمیمی که مطابق انتظار موافقان و مخالفانی داشت. موافقان به این استدلال که افزایش تعداد تیم‌های حاضر در جام جهانی علاوه بر رونق اقتصادی بیشتر باعث افزایش انگیزه در کشور‌های توسعه نیافته می‌شود، از کلیات این طرح ابراز رضایت کردند. از سوی دیگر مخالفان، کاهش سطح کیفی رقابت‌ها را به عنوان دلیل مخالفت خود اعلام می‌کردند. از دیگر دلایل مخالفت حضور تیم‌های آسیایی، نتایج ضعیف آسیایی و آفریقایی هاست که باعث شده کیفیت فنی فوتبال در دیدار‌هایی که این تیم‌ها حضور دارند به نسبت دیدار‌های تیم‌های اروپایی و آمریکای جنوبی به شدت کاهش پیدا کند.

۴۸ تیمی شدن جام جهانی به معنای افزایش حضور ۱۶ تیم در جام جهانی است و این ۱۶ سهمیه اضافی طبیعتا همانند ۳۲ سهمیه قبلی بین قاره‌ها پخش می‌شود. در این صورت می‌توان انتظار داشت که حداقل ۵ سهمیه از این ۱۶ سهمیه اضافی به تیم‌های آسیایی و آفریقایی اختصاص پیدا کند. اینفانتیو که سرسختانه از پیشنهادش درباره افزایش سهمیه‌ها دفاع می‌کند، امیدوار است تیم‌های ضعیف‌تر آسیایی و آفریقایی بتوانند نتایج قابل قبولی کسب کنند تا او بتواند از طرحش دفاع کند، اما با نتایجی مانند آنچه عربستان در دیدار افتتاحیه رقم زد مسلما جایی برای دفاع از این افزایش سهمیه وجود نخواهد داشت و تاسف اینفانتینو نیز به همین مساله مربوط بوده است.

منبع: جماران

نظرات بینندگان