کد خبر: ۴۱۴۲۳۷
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۸ - ۲۶ خرداد ۱۳۹۷

مراقب ترفند افراد سودجو در جام جهانی 2018 باشید

رئیس پلیس فتا استان گیلان گفت: با شروع جام جهانی فوتبال 2018، این رویداد بزرگ ورزشی در کانون توجه مجرمان اینترنتی قرار گرفته به گونه‌ای که با روش‌های مختلف اقدام به کلاهبرداری و سرقت اطلاعات می‌کنند.شهروندان مراقب افراد سودجو که در ایام جام جهانی اقدام به کلاهبرداری به وسیله فروش بلیط و راه اندازی سایت‌های شرط‌بندی می‌کنند، باشند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

رئیس پلیس فتا استان گیلان گفت: با شروع جام جهانی فوتبال 2018، این رویداد بزرگ ورزشی در کانون توجه مجرمان اینترنتی قرار گرفته به گونه‌ای که با روش‌های مختلف اقدام به کلاهبرداری و سرقت اطلاعات می‌کنند.

به گزارش ایسنا ، سرهنگ ایرج محمدخانی با اعلام این خبر اظهار کرد: شهروندان مراقب افراد سودجو که در ایام جام جهانی اقدام به کلاهبرداری به وسیله فروش بلیط و راه اندازی سایت‌های شرط‌بندی می‌کنند، باشند.

این مقام انتظامی تصریح کرد: انتشار زیاد اخبار برخی از مناسبت‌ها و رویدادهای مهم جهانی در خبرگزاری‌ها، به سوژه‌ای برای سوء استفاده کلاهبرداران اینترنتی و سارقان اطلاعات تبدیل می‌شود که آنها با ترفندها و روش‌های بسیاری با پهن کردن دام خود برای کاربران، اقدام به سرقت اطلاعات و کلاهبرداری می‌کنند.

وی، به شروع جام جهانی فوتبال 2018 اشاره کرد و گفت: این رویداد بزرگ ورزشی، در کانون توجه مجرمان اینترنتی قرار گرفته به گونه‌ای که با روش‌های مختلف اقدام به کلاهبرداری و سرقت اطلاعات می‌کنند.

سرهنگ محمدخانی، راه اندازی سایت‌های شرط‌بندی را نمونه‌ای از کلاهبرداری‌های اینترنتی عنوان کرد و افزود: مجرمان با راه اندازی این سایت‌ها، کاربرانی که طرفدار و مشتاق حدس زدن نتایج تیم‌های فوتبال جام جهانی هستند را فریب می‌دهند.مجرمان ابتدا اقدام به پرداخت جایزه‌های کوچک با مبالغ کم کرده و سپس کاربران را ترغیب به سرمایه گذاری بیشتر می‌کنند؛ کاربر پس از چند نوبت برنده شدن به سایت مزبور اعتماد کرده و اقدام به سرمایه گذاری با مبالغ بسیار زیاد می‌کند، مجرم نیز پس از دریافت مبلغ شرط‌بندی، کلیه سرمایه وی را بلوکه کرده و از این به بعد پاسخی به تعاملات و پیام‌های کاربران و قربانیان نمی‌دهد.

رئیس پلیس فتا گیلان گفت: در مواردی دیگر، کلاهبرداران جهت دریافت مبلغ شرط‌بندی از کاربر با قرار دادن درگاه جعلی پرداخت الکترونیک بانک‌ها (فیشینگ) بر روی وب سایت شرط‌بندی و مراجعه کاربر جهت واریز مبلغ فوق، اطلاعات بانکی وی را به سرقت می‌برند.

وی اضافه کرد: با توجه به اشتیاق هموطنان عزیز به دیدن بازی‌های جام جهانی فوتبال، کلاهبرداران از طریق درج آگهی‌های فریبنده برخی از آژانس‌های مسافرتی و تورهای گردشگری جعلی و غیر واقعی در تارنماهای اینترنتی، شبکه‌های اجتماعی و تبلیغاتی، کاربران را فریب می‌دهند.

سرهنگ محمدخانی با تاکید بر اینکه این آژانس‌ها به بهانه‌های مختلف مثل تهیه بلیت مسابقات جام جهانی در سال‌های گذشته مبالغ هنگفتی از هموطنان کلاهبرداری کرده‌اند؛ خاطرنشان کرد: البته در این بین نباید از حسن اعتماد بیش از حد مردم به سادگی گذشت چراکه برخی از شهروندان با مشاهده آگهی‌های مختلف و اغوا کننده در این زمینه و بدون تحقیق و بررسی‌های لازم در مورد شرکت یا فرد منتشر کننده آگهی، اقدام به همکاری و ثبت‌نام می‌کنند.

وی از شهروندان خواست، در صورت اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام رسان‌های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش گزارشات مردمی گزارش کنند.

نظرات بینندگان