کد خبر: ۴۱۴۷۸۰
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۹ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۷

جهانگیری: ایران در دوران بازسازی در کنار سوریه خواهد بود

معاون اول رئیس جمهوری گفت: دولت و ملت ایران همانگونه که در مبارزه علیه گروه‌های تروریستی در کنار دولت و ملت سوریه بوده اند، اکنون که بخش زیادی از سوریه در کنترل دولت این کشور قرار گرفته است، در دوران بازسازی نیز در کنار ملت سوریه خواهد بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

جهانگیری: ایران در دوران بازسازی در کنار سوریه خواهد بوداسحاق جهانگیری عصر امروز- سه شنبه- در دیدار «محمد سامر الخلیل» وزیر اقتصاد و تجارت سوریه با تبریک پیروزی های دولت، ارتش و مردم سوریه علیه گروه های تروریستی نظیر داعش، اظهار داشت: این پیروزی ها نه تنها برای ملت های منطقه بلکه حتی برای کشورهای اروپایی که این روزها با مسئله تروریسم مواجه هستند نیز سودمند است و آنها باید قدردان مبارزات مردم سوریه علیه تروریست ها باشند.
معاون اول رئیس جمهوری همچنین با اشاره به اقدامات اخیر رئیس جمهوری آمریکا نظیر انتقال سفارت این کشور از تل آویو به قدس شریف، خروج از برجام و خروج از برخی توافقات و مقررات بین المللی دیگر تصریح کرد: این اقدامات در نهایت نتایج منفی برای آمریکا در پی خواهد داشت و دود اینگونه رفتارها در چشم خودشان خواهد رفت.
جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی به خاک کشور سوریه را محکوم کرد.
معاون اول رئیس جمهوری همچنین با تاکید بر اینکه روابط تجاری و اقتصادی ایران و سوریه باید همپای روابط سیاسی دو کشور از رشد و توسعه برخوردار باشد، یادآور شد: بخش خصوصی ایران از توانمندی بالایی برخوردار است و شرکت های ایرانی آمادگی دارند در مرحله بازسازی سوریه در همه زمینه ها مشارکت و حضور فعال داشته باشند که این امر نیازمند رفع موانع همکاری های اقتصادی و مسائل بانکی میان دو کشور است.
جهانگیری ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای امضای توافقنامه سه جانبه میان ایران، سوریه و عراق برای همکاری های اقتصادی، خاطرنشان کرد: در این خصوص با نخست وزیر عراق نیز مذاکراتی انجام داده ام و بغداد نیز در این زمینه آمادگی دارد و همکاری های سه جانبه تهران، دمشق و بغداد می تواند گام موثری برای توسعه مناسبات تجاری فیمابین باشد.
معاون اول رئیس جمهوری بر لزوم خروج هرچه سریعتر نیروهای خارجی مستقر در سوریه تاکید کرد و گفت: هیچ کشوری بدون اجازه دولت مرکزی سوریه نباید در خاک این کشور حضور داشته باشد.

** افتتاح شعب بانکی ایرانی در سوریه از راهکارهای حل مسائل بانکی است
محمد سامر الخلیل وزیر اقتصاد و تجارت سوریه نیز در این دیدار ضمن تشریح اوضاع امنیتی سوریه و ارائه گزارشی از آزادسازی برخی مناطق تحت اختیار گروه های تروریستی گفت: هنوز برخی کانون های کوچک از گروه های تروریستی در سوریه حضور دارند که امیدوارم به زودی شاهد خروج این گروه ها و اعلام پیروزی مردم سوریه علیه تروریست ها باشیم.
وزیر اقتصاد و تجارت سوریه با اشاره به مذاکرات خود با برخی وزیران ایران و گفت وگو پیرامون همکاری های مشترک تهران و دمشق افزود: مذاکرات انجام شده مثبت و سازنده بود و پیش نویس موافقتنامه همکاری استراتژیک بلند مدت میان دو کشور در حال نهایی شدن است و علاوه بر آن راهکارهای اجرایی شدن برخی توافقات گذشته که تاکنون با موانعی روبرو بوده اند نیز مورد بررسی قرار گرفته است.
وی بر ضرورت ارتباط بخش خصوصی و تجار دو کشور در جهت توسعه مناسبات اقتصادی فیمابین تاکید کرد و خواستار برگزاری همایشی با حضور تجار ایرانی و سوری و ایجاد زمینه های همکاری میان بخش خصوصی دو کشور شد.
وزیر اقتصاد و تجارت سوریه همچنین افتتاح شعب بانکی ایرانی در سوریه و استفاده از پول ملی دو کشور در مبادلات تجاری را از راهکارهای حل مسائل بانکی برشمرد و ضمن اعلام آمادگی برای تاسیس شرکت های مشترک همکاری اقتصادی، از برطرف شدن بخش زیادی از مشکلات شرکت های ایرانی فعال در سوریه خبر داد و گفت: هنوز برخی مشکلات باقی است که دولت سوریه تلاش می کند هرچه سریعتر این مشکلات را حل و فصل کند.
وی در ادامه از آمادگی سوریه برای همکاری های تجاری و اقتصادی سه جانبه میان ایران، سوریه و عراق و اتصال راه آهن سه کشور خبر داد و گفت: این اقدامات می تواند منجر به انعقاد توافقنامه تجاری سه جانبه میان تهران، دمشق و بغداد شود.

نظرات بینندگان