کد خبر: ۴۱۵۱۳۴
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۱۷ - ۳۱ خرداد ۱۳۹۷

چند نفر ایرانی در زندان‌های دنیا محبوسند؟

معاون امور مجلس و ایرانیان وزارت خارجه گفت: در حال حاضر 2 هزار و 916 ایرانی در خارج از کشور در زندانند که بیشتر آنها در ترکیه و عمده جرائم آنها قاچاق انسان، اقامت غیرقانونی و مواد مخدر است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

معاون امور مجلس و ایرانیان وزارت خارجه گفت: در حال حاضر 2 هزار و 916 ایرانی در خارج از کشور در زندانند که بیشتر آنها در ترکیه و عمده جرائم آنها قاچاق انسان، اقامت غیرقانونی و مواد مخدر است.

حسین پناهی‌آذر امروز(پنجشنبه) در حاشیه مراسم استقبال 17 ملوان زندانی ایرانی در سومالی که بتازگی آزاد شده‌اند و بعلاوه افزود: در سه ماهه نخست امسال، 392 ایرانی زندانی در خارج از کشور آزاد و یا برای گذراندن دوران محکومیت‌شان به داخل کشور منتقل شدند.

پناهی آذر ادامه داد: این زندانیان از کشورهای کویت، ارمنستان، آلمان، ترکمنستان، امارات، پاکستان و... به کشور منتقل شدند.

به گفته وی، سال گذشته 143 نفر از زندانیان به کشور منتقل شدند.وی گفت: اکنون نزدیک به پنج هزار و 800 زندانی خارجی در زندان‌های ایران به سر می‌برند که عمده آنها از اتباع افغانستانند؛ جرم بیشتر آنها قاچاق مواد مخدر و تردد غیرمجاز است.

‌معاون امور مجلس و ایرانیان وزارت خارجه یادآرشد: در ایام نوروز تعدادی از ایرانیان به دلیل روادید جعلی بازداشت شدند که با تلاش‌های انجام شده در روزهای آغازین سال، از طریق وزارت خارجه و سرکنسولگری‌های ایران در عراق آزاد و به کشور بازگشتند.

وی در مورد ملوانانی که امروز به کشور بازگشتند نیز گفت: این افراد از آخرین گروه زندانیانی هستند که در سه ماه اخیر آزاد می‌شوند؛ یکی از وظایف وزارت خارجه پیگیری وضعیت زندانیان ایرانی است که در خارج از کشور با مشکل مواجه می‌شوند.

وی افزود: اکنون با 10 کشور موافقتنامه تبادل زندانیان داریم که با همکاری قوه قضائیه این تبادلات انجام می‌شود؛ با برخی کشورها به صورت دوجانبه توافق تا زندانیان آزاد می‌شود.

معاون امور مجلس و ایرانیان وزارت خارجه ادامه داد: این 17 نفر حدود یک سال پیش به دلیل ورود به آب های ساحلی منطقه «پونتلند» در سومالی زندان و محکوم شده بودند که با تلاش سفارت ایران در نایروبی و همکاران ما در تهران این افراد آزاد و امروز به کشور بازگشتند.

پناهی آذر افزود: این ملوانان در پی تماس سفارت ما با دولت محلی پونتلند و بدون هیچ قید و شرطی آزاد شدند؛ باید از مقام های محلی پونتلند در این زمینه قدردانی کنیم.وی گفت‌:‌ چندی پیش تعدادی از زندانیان سومالیایی در ایران که به دلیل ورود غیرمجاز زندان به سر می‌بردند آزاد شدند.

وی افزود: سازمان شیلات و صاحبان لنج‌ها باید به ناخداها تأکید کنند که از ورود به منطقه خطر در محدوده آبهای سومالی بویژه مناطق صید ممنوع، خودداری کنند.وی ادامه داد: متاسفانه برخی از ملوانانی که در سال 1394 در محدوده آب های سومالی بازداشت و زندانی شدند؛ فوت کردند و شرایط سختی برای سایرین ایجاد ‌شد؛ لازم است تذکرات و راهنمایی‌های لازم شیلات و صاحبان لنج‌ها به ناخداها تذکرات لازم را بدهند.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان