arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۱۶۸۴
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۲ - ۲۶ مهر ۱۳۹۰

سخنگوی وزارت خارجه: غرامات اس300دریافت نشده

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : ما هم شکایت کرده ایم، تکذیب احداث پایگاه نظامی ایران در ونزوئلا، پاسخ اشتون دریافت نشده، تبریک آزادی اسرای فلسطینی و ... از جمله محورهای نشست خبری این هفته سخنگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران است.

به گزارش خبرنگار مهر، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه پیش از ظهر امروز سه شنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی که در محل وزارت خارجه برگزار شد، در پاسخ به سئوالی در رابطه با دریافت پول نفت صادراتی ایران به هند گفت: صادرات نفت مسیر خود را طی می کند و مشکلی در این زمینه نیست.

تفاهم کامل تهران و مسکو

خبرنگاری در خصوص دریافت غرامات اس - 300 از روسیه گفت: جو تفاهم کامل بین ایران و روسیه برقرار است و موضوعات مختلف در دست پیگیری قرار دارد.

هنوز چیزی دریافت نکرده ایم

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سئوالی در رابطه با اظهارات همتای آمریکاییش مبنی بر فراهم شدن دسترسی کنسولی ایران به فرد متهم به ترور سفیر عربستان در واشنگتن گفت: در رابطه با فردی که ادعا می شود تبعه ایران است و اسم وی منتشر شده اگر ادعایی مطرح است باید اسناد هویتی را در اختیار ما قرار دهند و شرایط دسترسی کنسولی را فراهم نمایند هنوز چیزی مستقیما دریافت نکرده ایم و با وجود دو بار درخواست تا کنون امکان دسترسی کنسولی فراهم نشده و فقط اظهار نظری از طرف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مطرح شده که باید دید در رابطه با چه موضوعی بوده است.

طراحی صهیونیستی برای تفرقه افکنی

وی این سناریو را طراحی صهیونیستی برای ایجاد اختلاف بین کشورهای منطقه دانست و گفت: کشورها باید هوشیارانه مراقب توطئه ها باشند.

خبرنگاری در رابطه با اخبار مطرح شده مبنی بر دست داشتن بندر بن سلطان مقام امنیتی عربستان در ترور عماد مغنیه سئوال کرد که مهمانپرست در این رابطه گفت: ممکن است مطالبی مطرح شده باشد و برخی افراد در ترور شهید مغنیه دست داشته باشند که باید بررسی شود و در مسیر حقوقی به آن رسیدگی شود.

ما هم شکایت کرده ایم

خبرنگار یک شبکه لبنانی در خصوص طرح شکایت عربستان و آمریکا در شورای امنیت علیه ایران سئوال کرد که مهمانپرست در پاسخ گفت: ما هم نامه ای به سازمان ملل ارسال و نسبت به این اقدامات شکایت کرده ایم. کشورها باید متعهد به اصول باشند و صرفا با یک ادعا نباید به دولتها اتهام وارد کنند.

مهمانپرست در پاسخ به سئوال دیگری در رابطه با قرارداد اس -300 گفت: این موضوع بر اساس روال تجاری بوده است که تعهدات طرفین و نحوه پرداخت خسارت یا جبران عدم اجرای آن پیش بینی شده و طبق توافق طرفین این موضوع در مجموعه ای در حال بررسی است.

اظهارات شلقم قابل استناد نیست

خبرنگاری در رابطه با اظهارات شلقم وزیر خارجه پیشین لیبی مبنی بر به شهادت رسیدن امام موسی صدر سئوال کرد که سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه تلاش های زیادی صورت می گیرد تا از آخرین وضعیت امام موسی صدر اطلاعی به دست آید گفت: اظهار نظرهای متناقضی صورت گرفته و تا وقتی اطلاعات دقیق و قابل استناد به دست نیاید نمی توان به این نوع اظهارات استناد کرد.

خبرنگاری در رابطه با حضور ناوگان ایران در دریای سرخ پرسید که مهمانپرست در این باره نیز گفت: این بر اساس حقوق کشور ما صورت گرفته و با هدف حفظ امنیت منطقه بوده است و فکر نمی کنم مسئله خاصی درباره آن قابل طرح باشد.

تکذیب پایگاه نظامی ایران در ونزوئلا

مهمانپرست خبر ایجاد پایگاه نظامی از سوی ایران در ونزوئلا را رد کرد.

پاسخ اشتون دریافت نشده

سخنگوی وزارت خارجه در رابطه با دریافت پاسخ نامه جلیلی توسط اشتون گفت: هنوز پاسخی دریافت نکرده ایم.

از جزئیات خبر ندارم

وی در رابطه با گفتگوی دوشنبه شب صالحی با دبیر کل اتحادیه عرب که مورد سئوال یکی از خبرنگاران بود با اشاره به اینکه از جزئیات این مکالمه اطلاعی ندارد گفت: کلیات آن تبادل نظر در خصوص توطئه های موجود برای ایجاد اختلاف بین کشورهای اسلامی و نیز تحولات منطقه بوده است.

همه مراقب توطئه ها باشند

یکی از خبرنگاران در رابطه با احتمال واکنش عربستان به حجاج بیت الله الحرام در رابطه با انجام مناسک حج و مراسم برائت از مشرکین بعد از طرح ادعاهای اخیر سئوال کرد که سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه احساس می کنیم همه کشورها باید نقش جدی در ثبات و امنیت داشته باشند، گفت: همه باید مراقب توطئه ها باشند.

مهمانپرست عربستان را کشوری مقتدر و بزرگ در منطقه عنوان کرد و گفت: رابطه ما با عربستان به تقویت صلح و ثبات کمک می کند و مطالب و ادعاها را درست نمی دانیم و توطئه برای اختلاف میان ایران و عربستان تلقی می کنیم.

وی در رابطه با حج نیز گفت: همکاری خوبی بین مسئولان حج ایران و عربستان وجود دارد و حجاج ایرانی یکی از منظم ترین حجاج هستند و امیدواریم مراسم حج به بهترین شکل صورت بگیرد.

حتما خبر مهمی نبوده

یکی از خبرنگاران پرسید 3 استاد دانشگاه ترکیه در تاریخ 28 می توسط ایران بازداشت شده اند آیا این خبر درست است که مهمانپرست در این باره گفت: اگر مسئله مهمی بود تا الان مطرح می شد و حتما مهم نیست که بعد از6 ماه مطرح شده است.

اهداف سیاسی پشت طرح نهفته است

مهمانپرست در خصوص طرح گزارش حقوق بشر علیه ایران و نیز تلاش های اوباما برای انتشار گزارشی مبنی بر اقدام ایران در دسترسی به سلاح هسته ای و ارتباط این دو موضوع با اتهامات اخیر به تهران گفت: این سناریو که جدیدا مطرح کرده اند آنقدر عجیب است که وزیر خارجه آمریکا آن را فراتر از افسانه قلمداد می کند و این اقدامات با هدف فشار بیشتر به مردم ایران صورت می گیرد و اهداف سیاسی پشت این طرح نهفته است و تنها گناه ملت ما این است که می خواهند مستقل باشند.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: مردم آمریکا آنقدر درک و بلوغ سیاسی دارند که متوجه شوند مقامات آمریکایی با این اقدامات منافع آنها را به خطر می اندازند و وجهه آنان را به پایین ترین سطح ممکن تنزل می دهند.

متاسفیم!

وی در پاسخ به سئوالی در رابطه با توهین به جمهوری اسلامی ایران در یکی از نشست های دانشگاهی در نروژ گفت: این موضوع شاید در برخی از کشورهای غربی نیز صورت گیرد که به بهانه آزادی بیان به پیروان ادیان اهانت می شود و به ارزش های یک کشور توهین می شود. وقتی اعتراض شود هم می گویند آزادی بیان است. ما فکر می کنیم این برداشت یک سوء استفاده از آزادی است که منجر به از بین رفتن حرمت ها می شود.

وی با بیان اینکه ما این موضوع را به لحاظ سیاسی پیگیری کرده و می کنیم گفت: متاسفیم که از واژه های مقدس مثل آزادی، دموکراسی، صلح و حقوق بشر سوء استفاده می شود و به بهانه آن رفتارهای غیر انسانی صورت می گیرد.

نیروگاه بوشهر بالاترین استاندارد ایمنی را دارد

خبرنگاری با اشاره به مطلب رسانه های غربی مبنی بر اینکه نیروگاه بوشهر توسط کارشناسان درجه 2 روس ساخته شده و امنیت کافی ندارد سئوال کرد که مهمانپرست در این رابطه گفت: این موضوعات به هیچ وجه صحت ندارد. نیروگاه بوشهر جزء تاسیسات هسته ای است که بالاترین استاندارد ایمنی را دارد و این موضوع به تایید آژانس نیز رسیده است.

ارزش توجه ندارد

یکی از خبرنگاران در رابطه با برنامه یکی از نامزدهای جمهوریخواه در انتخابات آتی آمریکا مبنی بر حمله به ایران سئوال کرد که مهمانپرست گفت: این اظهارات ارزش توجه و پاسخ دادن ندارد.

غرامات اس300دریافت نشده

سخنگوی وزارت خارجه در خاتمه در رابطه با اظهارات وزیر خارجه در مجلس مبنی بر دریافت غرامات اس - 300 از روسیه گفت: آنچه دریافت شده پیش پرداخت بوده و آنچه پیگیری می شود دریافت خسارت است.

تبریک به ملت فلسطین

مهمانپرست در آغاز این نشست خبری با اشاره به آزادی تعدادی از اسرای فلسطینی که به دست رژیم نامشروع صهیونیستی در اسارت به سر می بردند آزادی آنان را تبریک گفت و تاکید کرد: ما این پیروزی را به ملت فلسطین تبریک می گوییم.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
sunrise
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۶
0
0
روسیه یه غرامتی بهتون میده که تا ته دنیا هم بخورید تموم نشه !!!

یارو سه میلیارد دلار غیب کرده اینا دنبال غرامت از روسیه هستند!!!
آشنا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۶
0
1
شما اصل پول را فعلا" بگیرید تا نوبت برسه به غرامت! مطمئن باشید همونقدر که در جریان نیروگاه بوشهر خسارت تاخیر و... داد، اینجا هم غرامت که هیچی، اصل پولم برمیگردونه!!! یادتون باشه ...............
جنوب
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۶
0
0
راستي غرامت 3هزار ميليارد دريافت شده ؟؟؟
نظرات بینندگان