arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۱۸۴۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۱۷ - ۲۷ مهر ۱۳۹۰

ناطق‌نوری: وزرا در دولت موسوی 2 دسته بودند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عضو مجمع تشخیص مصلح نظام با اشاره به اینکه در زمانی که استاد پرورش وزیر آموزش و پرورش بود با دولتی بودن کارها مخالف بود و این در حالی بود که میرحسین موسوی نخست وزیر وقت و برخی از وزرا با دولتی بودن شرایط و کارها موافق بودند.

به گزارش انتخاب به نقل از فارس، بزرگداشت استاد پرورش که از پیشگامان انقلاب اسلامی ایران به شمار می‌رود، بهانه‌ای خوبی بود تا به بهانه این بزرگداشت که با پیام رهبر معظم انقلاب برگزار می‌شود گفت‌وگویی کوتاه با حجت‌الاسلام علی اکبر ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نظر ایشان را هم در مورد خدمات گرانمایه این معلم انقلابی جویا شویم.
 
موضع استاد را در مورد مسایلی مثل دکتر شریعتی و شهید جاوید به چه صورت ارزیابی می‌کنید؟
از خصوصیات آقای پرورش این بود که آدم تنگ نظری نبود، تفکر خاصی داشت، اما به تعبیر شهید بهشتی، پرورش معتقد بود جاذبه باید بی نهایت و دافعه حداقل باشد، این فقط در مسائل فردی نیست به ویژه در جریانات سیاسی این مسئله ظهور دارد که اگر کسی تنگ نظر باشد مشکلات زیادی به بار می­آورد، برای نمونه شریعتی سلایق خاصی داشت که بعضی علما با آن دیدگاه­ها مشکل داشتند، اما برخورد با شریعتی و برخورد با طرفدارانش چند گونه بود عده‌ای دفعی برخورد می­کردند و وی را کافر یا سنی می­دانستند و یک عده هم سلایق شریعتی را نمی‌پسندیدند اما قائل به طرد وی نبودند، چون طرد کردن ضایعاتش زیاد بود.

نظر آقای پرورش در این راستا چه بود؟
آقای پرورش از آنهایی بود که به نظریات شریعتی نقد داشت چون خودش صاحب نظر بود، اما قائل بود نباید دفعی برخورد کرد و اطرافیان شریعتی کم نبودند، هنر روشنفکران ما این بود که نه جذب شریعتی شوند و نه با او دفعی برخورد کنند، آقای پرورش اشکالاتی با وی داشت چون ایشان با علمای بزرگی چون مطهری و جعفری ارتباط داشتن و خود ایشان نیز اهل تحقیق بود، اما تعامل خوبی با جوانانی که چنین گرایشی داشتند برقرار کرده بود.

 استاد در مجلس چطور بودند؟
استاد پرورش عضو کمیسیون دفاع بودند و در مقطعی که ایشان در شورای عالی دفاع حضور داشت، با یکدیگر همراه بودیم، در آن زمان رهبر معظم انقلاب نیز رئیس کمیسیون بودند و چون در مجلس خبرگان قانون اساسی حضور داشتند حامی مبحثی که خود آن را تصویب کرد، بودند.

البته برخی افراد به بهانه حمایت سپاه، مقابل ارتش می­ایستادند و بعضی به بهانه دفاع از ارتش، سپاه را می کوبیدند که به عنوان مثال بنی صدر معتقد به سپاه نبود و برای کوبیدن پشت چتر حمایت ارتش پنهان شده بود، البته بنده اضافه می‌کنم که آقای پرورش در مجلس نقش فعالی داشت و در قصه رأی به عدم کفایت سیاسی بنی­ صدر فعال بود.
 
خاطره‌ای از زمان وزارت استاد پرورش دارید؟

جریانی که بیشتر از همه بنی صدر را افشا کرد حزب جمهوری اسلامی بود و استاد پرورش عضو فعال شورای مرکزی حزب بود و در دولت مهندس موسوی ما با یکدیگر همکار بودیم، ایشان وزیر آموزش و پرورش و من وزیر کشور بودم اما در دولت آن زمان دو گروه ایجاد شده بود.

ما قائل بودیم کارها نباید دولتی باشد اما مهندس موسوی و عمده وزرا کار را به سمت دولتی شدن می­کشاندند و چیزی که امروزه موضوع اصل 44 قانون اساسی را آن زمان ما دنبال می‌کردیم و با حضور تعدادی از دوستان نامه‌ای خطاب به امام خمینی (ره) با خط آقای پرورش نوشتیم در ارتباط با اینکه کارها نباید دولتی باشد و دولت باید برنامه‌ریز و هدایت و حمایت‌گر خوبی باشد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۷/۲۸
0
0
هه هه هه
نظرات بینندگان