arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۰۰۶
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۱ - ۳۰ مهر ۱۳۹۰

واکنش تهیه کننده یهودی سینمای ایران به فیلم «شکارچی شنبه»

اکران فیلم سینمایی «شکارچی شنبه» در حالی وارد هفته دوم خود شد، که هارون یشایایی تهیه کننده باسابقه ایرانی که اصالتا یهودی است و تهیه آثاری خاطره انگیز همچون «اجاره نشینها»،«هامون»، «ناخدا خورشید» و «کیمیا» را در کارنامه دارد با نگارش یادداشتی از اینکه در این فیلم روحانیت یهودی مورد تحقیر قرار گرفته اظهار گلایه کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اکران فیلم سینمایی «شکارچی شنبه» در حالی وارد هفته دوم خود شد، که هارون یشایایی تهیه کننده باسابقه ایرانی که اصالتا یهودی است و تهیه آثاری خاطره انگیز همچون «اجاره نشینها»،«هامون»، «ناخدا خورشید» و «کیمیا» را در کارنامه دارد با نگارش یادداشتی از اینکه در این فیلم روحانیت یهودی مورد تحقیر قرار گرفته اظهار گلایه کرد.

به گزارش انتخاب، بخشهایی از گفته های یشایایی در این باره را به نقل از بانی فیلم می خوانید:

من نه منتقد فیلم هستم و نه تحلیل‌گر سینما، فقط مدعی هستم به اندازه یک بیننده فیلم که با اصول سینما آشنا است، حق دارم اظهارنظر کنم، البته نسبت به آنچه در سینمای میهن ما می‌گذرد و به نحوی به اعتقادات اینجانب مربوط می‌شود حساسیت بیشتری دارم و گاهی مطالبی می‌نویسم.

خواستم سکوت کنم اما وجدانم راضی نشد
حقیقت اینکه هر چه خواستم در مورد فیلم «شکارچی شنبه» ساخته آقای پرویز شیخ‌طادی سکوت کنم وجدانم راضی نشد. ایشان فیلمی ساخته‌اند که گویا در نظر داشتند در دفاع از مردم فلسطین و مظالمی که از جانب گروه‌های صهیونیستی بر آنها رفته و می‌رود حرفی گفته و ادای دین کرده باشند، قضاوت درباره مشخصات فنی و هنری این فیلم در صلاحیت بنده نیست، ولی به هرحال هر فیلمی به مقصودی ساخته می‌شود و حرفی برای گفتن دارد و در مورد فیلم‌هایی از نوع «شکارچی شنبه» سازندگان درصدد فرهنگ‌سازی والقای اعتقادات خود به مخاطبان هستند.

مخاطب به طور کامل دچار گمراهی میشود
ولی در فیلم «شکارچی شنبه» مخاطب به طور کامل دچار گمراهی می‌شود، نمی‌دانم سازنده محترم فیلم به چه منظور به نحوی چشمگیر و غیرمنطقی روحانیت یهودی را مورد تحقیر و توهین قرار می‌دهد و برای معرفی عاملان ستمکاری بر مردم فلسطین آدرس عوضی می‌دهد و یا مسببین اصلی را به حاشیه می‌برد.

حتی یک کلام از صیهونیستها حرفی به میان نمی آید
در تمام جغرافیای فیلم هیچ مکانی شناخته نمی‌شود و حتی یک کلام از صهیونیست‌ها و حامیان آنها حرفی به میان نمی‌آید. یک طرف روحانی مجعولی است با قدرتی بی‌حساب و سرکوبگر و طرف دیگر مقاومت دلیرانه مردم فلسطین، به شکلی فاجعه بار مورد تحقیر و اهانت قرار می‌گیرد، تا آنجا که «متین» مرد مسلمان فلسطین و زن دیگر، بی‌هیچ مقاومت، تن به خود‌فروشی و فرومایگی می‌دهند و در برابر اقدامات این روحانی مجعول تسلیم محض و بی‌مقاومت هستند و مبارزان فلسطینی گوشه و کنار کشته شده به زمین می‌ریزند، بی‌هیچ احترامی و بی‌هیچ عاقبت و عقوبتی برای طرف مقابل.

این روحانی مجعول از کجا آمده؟
معلوم نیست این روحانی مجعول از کجا آمده؟ قدرت او ناشی از چیست؟ او تورات را می‌کوبد، برای آمرزش گناهان رشوه می‌گیرد، زنباره است، روحانیون جوان یهودی را که به او اعتراض می‌کنند با خشونت از خود می‌راند و نسلی را پرورش می‌دهد که جوهر نژادپرستی را در رگ‌های او تزریق کرده است. او برتمام نهادهای یهودی در معابد و جنگ‌های مختلف تسلط کامل دارد و حتی در برابر نظامیان حرف آخر را می‌زند و کشتار مردم بی‌دفاع فلسطینی را فرماندهی می‌کند. او آیات دینی را با تفسیری من درآوردی و غیرشرعی می‌خواند و تبلیغ می‌کند و به کودک دست‌پرورده، خود دستور می‌دهد از او عبور کند...! در فرهنگ یهود چنین دیدگاهی از بیخ و بن وجود ندارد...!او کیست؟

مشخصات روحانی یهودی فیلم با هیچ واقعیتی سازگار نیست
دغلکاری که خود را به کوری زده، ولی نمودی کاریکاتوری از یک روحانی یهود دارد. واقعاً نمی‌دانم آقای شیخ‌طادی الگوی چنین روحانی یهودی را از کجا آورده است و چه اصراری دارد که نظامیان سرتا پا مسخ را هیچکاره بداند و همه گناهان را به گردن یک روحانی مجعول یهودی بیندازند؟ خواستم عرض کنم که آنچه در این فیلم گفته شده با مبانی اعتقادی یهودیان و سنت‌های جاری در میان آنها هیچ ارتباط و نزدیکی ندارد، هرچند گروهی از روحانیون یهود خود را در خدمت هدف‌های صهیونیستی قرار داده‌اند، ولی مشخصات روحانی موجود در فیلم «شکارچی شنبه» با هیچ واقعیتی سازگار نیست.

نظرات بینندگان