کد خبر: ۴۲۱۱۶
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۱۱ - ۰۱ آبان ۱۳۹۰

در جلسه غیر علنی نمایندگان با وزیر ارشاد چه گذشت؟

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خبر داد که در جلسه غیر علنی مجلس با وزیر ارشاد در رابطه با محتوای فیلم های سینمایی، تولیدات شبکه های خانگی، قاچاق فیلم، تربیت نیروهای فرهنگی در وزارت ارشاد، لزوم تبیین شاخص های کیفی فرهنگ و کاهش تصدی گری های دولت در فرهنگ با وزیر ارشاد گفتگو شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خبر داد که در جلسه غیر علنی مجلس با وزیر ارشاد در رابطه با محتوای فیلم های سینمایی، تولیدات شبکه های خانگی، قاچاق فیلم، تربیت نیروهای فرهنگی در وزارت ارشاد، لزوم تبیین شاخص های کیفی فرهنگ و کاهش تصدی گری های دولت در فرهنگ با وزیر ارشاد گفتگو شد.

سید جلال یحیی زاده در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر در خصوص جلسه غیر علنی مجلس شورای اسلامی گفت: در این جلسه حداد عادل رئیس کمیسیون فرهنگی و ستار هدایتخواه مخبر کمیسیون فرهنگی، محمد تقی رهبر رئیس فراکسیون روحانیون، لاله افتخاری عضو فراکسیون زنان و جواد جهانگیرزاده عضو کمیسیون امنیت ملی و کاظم جلالی مخبر کمیسیون امنیت ملی انتقاداتی را در رابطه با مسائل مختلف فرهنگی کشور بیان کردند.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کمیسیون فرهنگی پیش از این در رابطه با  دغدغه های فرهنگی نمایندگان با وزیر ارشاد تشکیل جلسه داده بود، گفت: عمده انتقادات نمایندگان در این جلسه مربوط به وضعیت سینما و فیلم های سینمایی بود.

عضو کمیسیون فرهنگی افزود: سخنرانان این جلسه معتقد بودند بسیاری از فیلم های سینمایی که با استفاده از پول بیت المال ساخته می شود مسیری را طی می کند که در راستای اهداف دشمنان ماست و با انتقاد از مشکلات محتوایی فیلم هایی که در چند سال اخیر ساخته شده است، خواستار افزایش نظارت وزارت ارشاد و سینماها بودند.

وی با اشاره به اینکه در این جلسه انتقاداتی نیز در خصوص فیلم های شبکه خانگی مطرح شد، اظهار داشت: تدوین قوانینی برای جلوگیری از قاچاق فیلم های سینمایی نیز از مهمترین نکاتی بود که نمایندگان در صحن علنی مجلس بر آن تاکید کردند.

یحیی زاده افزود: علی مطهری نماینده مردم تهران نیز در این جلسه بر استفاده از زبان فارسی در فضای شهری و مدنی تاکید  و از استفاده اسامی خارجی در فروشگاهها انتقاد کرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: حداد عادل رئیس کمیسیون فرهنگی نیز در این جلسه بر استفاده از نیروی متخصص در زمینه فرهنگ تاکید کرده و از تعلل وزارت ارشاد در تربیت نیروهای متخصص در زمینه فرهنگ گلایه کرد.

یحیی زاده با اشاره به اینکه سخنرانان این جلسه بر لزوم تبیین شاخص های کیفی فرهنگی تاکید کردند، گفت: کاهش تصدی گری های دولت در فرهنگ، پشتیبانی از شوراهای فرهنگی، فرهنگسازی در امر ورزش نیز از مهمترین نکاتی بود که در جلسه غیر علنی امروز مطرح شد.

وی با اشاره به دفاعیات وزیر ارشاد در این جلسه غیر علنی اظهار داشت: حسینی در این جلسه غیر علنی از رویکرد منتقدانه و یکجانبه نمایندگان در عرصه فرهنگ گلایه کرد و در خصوص اقدامات مثبت وزارت ارشاد در تولید فیلم های ضد صهیونیستی و فرهنگی نیز گزارشی ارائه داد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به سخنان علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در این جلسه غیر علنی گفت: لاریجانی نیز با تاکید بر متدین بودن وزیر ارشاد انتقادات نمایندگان را طبیعی دانسته و بر لزوم تولید فیلم های سینمایی فاخر تاکید کرد.

یحیی زاده افزود: رئیس مجلس شورای اسلامی در این جلسه غیر علنی همچنین بر لزوم فرهنگسازی در عرصه حجاب و اجرای مصوبه حجاب و عفاف مجلس شورای اسلامی نیز تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، امروز یکشنبه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه غیر علنی با حضور وزیر ارشاد معضلات فرهنگی کشور را بررسی کردند.

نظرات بینندگان