کد خبر: ۴۲۱۴۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۳ - ۰۱ آبان ۱۳۹۰

کرزی: اگر آمریکا به پاکستان حمله کرد، در کنار 'برادران' خود خواهیم بود

کرزی این اظهارات را در گفتگو با یک تلویزیون خصوصی پاکستان ابراز کرد که بخشهایی از آن، شامگاه روز شنبه (۳۰ میزان / مهر) پخش شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بی بی سی نوشت: حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که در صورت آغاز جنگ میان آمریکا و پاکستان، کشورش از پاکستان حمایت خواهد کرد.

کرزی این اظهارات را در گفتگو با یک تلویزیون خصوصی پاکستان ابراز کرد که بخشهایی از آن، شامگاه روز شنبه (۳۰ میزان / مهر) پخش شد.

این اظهارات در تقابل آشکار با موضعگیری اخیر افغانستان در رابطه با پاکستان است. به دنبال کشته شدن برهان الدین ربانی، رئیس شورای عالی صلح افغانستان در کابل، دولت افغانستان گفت که پاکستان از شبکه های تروریستی در منطقه حمایت می کند و خواستار تشدید فشارهای بین المللی بر پاکستان شد.

آقای کرزی در گفتگو با تلویزیون "جیو" می گوید: "خدا ناخواسته، اگر هرگاه میان پاکستان و آمریکا جنگ شروع شود، افغانستان از پاکستان طرفداری خواهد کرد."

او خطاب به مصاحبه کننده تلویزیون پاکستان می گوید: "اگر پاکستان مورد حمله قرار گرفت، و در صورتی که مردم پاکستان به کمک افغانستان نیاز داشته باشند، افغانستان با شما خواهد بود."

از آقای کرزی پرسیده شد که اگر هند گاهی به پاکستان حمله کند، موضعگیری افغانستان چه خواهد بود؟ او گفت: "هر کسی که به پاکستان حمله کند، افغانستان با پاکستان خواهد بود. افغانستان با پاکستان برادر خواهد بود. افغانستان هرگز نسبت به برادر خود خیانت نخواهد کرد."

او همچنین در این گفتگو از پاکستان می خواهد تا برای ایجاد روابط بهتر میان دو کشور تلاش کند.

آقای کرزی خطاب به پاکستان می گوید: "برادر، لطفا، لطفا، استفاده از روشهایی را متوقف کنید که به ما آسیب می رساند و حالا به خود شما هم آسیب می رساند."

اظهارات 'حیران کننده'
با آنکه اخیرا تنشها میان آمریکا و پاکستان بر سر چگونگی مبارزه با شورشیان در خاک پاکستان شدت گرفته است، اما ناظران باور دارند که حداقل در شرایط کنونی، حمله نظامی آمریکا به پاکستان محتمل به نظر نمی رسد.

هیلاری کلنتون، وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته از کابل و اسلام آباد دیدن کرد و از مقامات پاکستانی خواست تا مبارزه خود را علیه گروه های تروریستی شدت بخشند.

با این حال، آمریکا هنوز به پاکستان به عنوان یکی از متحدان نیرومند خود در منطقه می نگرد.

فشارهای بین المللی، به ویژه از سوی آمریکا بر پاکستان پس از آن شدت گرفت که نظامیان آمریکایی، اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده را در یک عملیات سری در خاک پاکستان کشتند.

حضور اسامه بن لادن در خاک پاکستان، روی روابط آمریکا و پاکستان سایه افکند، و مقامات پاکستانی از آمریکا برای اجرای عملیات نظامی در خاک این کشور انتقاد کردند.

با توجه به افزایش فشارهای بین المللی بر پاکستان، دولت افغانستان نیز اخیرا انتقادهای خود را از حلقاتی در داخل پاکستان شدت بخشید و از جامعه جهانی خواسته تا "مراکز اصلی تروریسم" را در خاک پاکستان مورد حمله قرار دهند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان پس از کشته شدن برهان الدین ربانی، حتی گفت که مذاکرات صلح با طالبان معنا ندارد، و باید برای مصالحه با این گروه، با پاکستان گفتگو شود، چون به باور مقامات افغان، ابتکار عمل در دست آنهاست.

با توجه به این موضعگیری، اظهارات اخیر آقای کرزی در گفتگو با تلویزیون پاکستانی، برای بسیاری حیران کننده است.

با این حال، دقیقا معلوم نیست که تلویزیون "جیو" این گفتگو را چه زمانی ضبط کرده است.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۵۰ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۱
0
0
جالبه همين فقط
نظرات بینندگان