کد خبر: ۴۲۱۵۱
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۵ - ۰۱ آبان ۱۳۹۰

مصرف سالانه 1.2ميليارد دلار محصول آرايشي دركشور

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون پيشگيري ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز با بيان اين كه ميزان مصرف فرآورده‌هاي آرايشي در كشور به يك ميليارد و200 ميليون دلار مي‌رسد، گفت: واردات قانوني ما در حوزه فرآورده‌هاي آرايشي 150 ميليون دلار است و مي‌توان گفت حداقل 800 ميليون دلار آن به صورت قاچاق و يا تقلبي به دست مصرف كنندگان مي‌رسد.

به گزارش انتخاب به نقل از ايسنا، سردار ايوبي در «برنامه آموزشي ضابطين خاص وزارت بهداشت سازمان غذا و دارو و نحوه پيشگيري و مبارزه با قاچاق و تقلب» افزود: يكي از آسيب‌هايي كه جامعه در دو دهه اخير با آن مواجه بوده است و تا حدودي به صورت غيرملموس در جامعه به آن پرداخته شده است، آسيب‌هاي مربوط به اقلام قاچاق و تقلبي در حوزه وزارت بهداشت است كه شامل داروهاي مكمل و غذايي، اقلام خوراكي و تجهيزات پزشكي و آرايشي مي‌شود.

وي با بيان اينكه بايد توجه كرد حوزه خسارت‌هايي كه به جامعه ما در اين بخش وارد مي‌شود، فرهنگي اجتماعي و اقتصادي است، اظهار كرد: يكي از خلاء‌هايي كه در بحث مبارزه با قاچاق وجود دارد اين است كه دستگاه‌هاي متولي در حوزه پيشگيري به تمام معنا وظايفشان را انجام نمي‌دهند.

ايوبي ادامه داد: فرهنگ سازي، اطلاع رساني و ارائه آموزشهاي عمومي در سطح مدارس، كارخانه‌ها و شوراهاي محلي و همچنين كنترل در سطح عرضه محصولات در پيشگيري از قاچاق كالا موثر هستند.

معاون پيشگيري و هماهنگي سازمانها و استانهاي ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز، ضمن بيان اين مطلب كه ميزان مصرف فرآورده‌هاي آرايشي در كشور به يك ميليارد و 200 ميليون دلار مي رسد، گفت: واردات قانوني ما در حوزه فرآورده‌هاي آرايشي150 ميليون دلار است و مي‌توان گفت حداقل 800 ميليون دلار آن به صورت قاچاق و يا تقلبي به دست مصرف كنندگان مي‌رسد.

وي در ادامه به تبيين راهكارهاي موجود براي حل معضل قاچاق در حوزه فرآورده‌هاي آرايشي و بهداشتي و غذايي در كشور پرداخت و گفت: همكاري با شركتهايي كه به توليد برندهاي خارجي مي‌پردازند، مي‌تواند باعث رشد توليد شده و واردات قانوني صورت گيرد. ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز بر روي مديريت واردات تمركز كرده است و هرچيزي كه وارد مي‌شود را به صورت جدي كنترل مي‌كند.

معاون پيشگيري و هماهنگي سازمانها و استانهاي ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز، با بيان اينكه در خصوص واردات قانوني كارهاي زيادي بايد صورت پذيرد، اظهار كرد: از جمله اين اقدامات اين است كه وزارت بهداشت براي واردات كالاها، تسهيلاتي در نظر بگيرد تا يك كالا به مدت زياد براي اخذ مجوز در گمرك باقي نماند چرا كه طولاني شدن زمان ترخيص كالا باعث مي‌شود فرد به قاچاق ترغيب شود. بايد واردكننده با حداقل زمان، سلامت و كنترل دقيق، كالا را وارد كند.

وي ادامه داد: وزارت بهداشت همچنين نصب برچسب‌هايي را كه هم به راحتي قابل تشخيص هستند و هم قابل جعل نيستند در دستور كار قرار داده كه با همكاري وزارت صنايع نيز آن را اجرايي كرده و به پيشرفتهاي خوبي در اين زمينه دست يافته است.

ايوبي ضمن تاكيد بر اين مساله كه كالاهاي وارداتي بايد در داخل قابل رهگيري باشند، گفت: قابل رهگيري بودن اين كالاها تحت عنوان «كدينگ كالاهاي وارداتي» اعلام رسمي شده و از اول آبان ماه گروهي از كالاها كه دولت مشخص كرده است بايد با كدينگ وارد شود. يكي از اقلامي كه براي كدينگ مدنظر ماست، اقلام دارويي و تجهيزات پزشكي و فرآورده‌هاي آرايشي است.

وي در پايان ضمن بيان اين مطلب كه تعرفه واردات بايد با ميزان مصرف و ميزان توليد داخلي متوازن باشد، گفت: اگر اين تعرفه با يك فرمول صحيح تنظيم شود مي‌توان از قاچاق كالا جلوگيري كرد. تاكنون تعرفه لوازم آرايشي بهداشتي متوازن نبود كه اخيرا مصوب شده تعرفه منطقي براي اين محصولات تعيين شود تا هم از قاچاق جلوگيري شود و هم بتواند از توليد داخلي حمايت كند.
نظرات بینندگان