کد خبر: ۴۲۴۴۰
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۱۰ - ۰۴ آبان ۱۳۹۰

غذاهاي پرچرب، باروري مردان را به خطر مي‌اندازد!

يافته‌هاي پژوهشي حاكيست: مردان جوان سالمي که در خوردن غذاهاي پرچرب زياده‌روي مي‌کنند، باروري خود را با خطر مواجه كرده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
يافته‌هاي پژوهشي حاكيست: مردان جوان سالمي که در خوردن غذاهاي پرچرب زياده‌روي مي‌کنند، باروري خود را با خطر مواجه كرده‌اند.

به گزارش انتخاب، محققان دانشگاه «هاروارد» در پژوهشي كه بر روي چندين هزار مرد 18 تا 22 سال انجام دادند، دريافتند: مردان جوان سالمي که در خوردن غذاهاي پرچرب زياده‌روي مي‌کنند، باروري خود را به خطر مي‌اندازند. همچنين غذاهايي که چربي‌هاي ترانس آنها بالاست مثل غذاهايي که خيلي سرخ مي‌شوند، شرايط را وخيم‌تر مي‌کند.

در اين پژوهش، محققان دانشگاه «هاروارد» و «موسيا» در اسپانيا از هزاران مرد 18 تا 22 ساله خواستند تا چند ماه ليستي از غذاهايي که خورده‌اند را تهيه کنند.

در اين پژوهش، بعد از بررسي ليست غذاها که از سوي داوطلبان تهيه شده بود و همچنين اسپرم‌ها، پزشکان به اين نتيجه رسيدند کساني که از مواد غذايي پرچرب نظير بيسکويت، کيک، شکلات، چيپس، غذاهاي سرخ شده و فراوري شده استفاده کرده‌اند، اسپرم‌هاي ضعيف‌تري نسبت به افرادي دارند که از غذا‌هاي سالم استفاده مي‌کنند.

همچنين محققان دريافتند: کساني که اسپرم ضعيفي داشتند، افرادي بودند که دچار اضافه وزن و کم تحرکي بودند و از چربي‌هايي با ترانس بالا نظير روغن‌هاي هيدروژنه استفاده کرده بودند و کساني که حبوبات، سبزيجات و ماهي را در رژيم غذايي خود گنجانده بودند، اسپرم‌هاي قوي‌تري داشتند.

غذاهايي که از سوي محققان براي باروري بهتر در مردان توصيه شده، شامل تخم‌مرغ، ماهي آزاد، ماست طبيعي، مغزيجات، انواع توت، سيب‌زميني شيرين، کلم بروکلي و مارچوبه است.
نظرات بینندگان