arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۴۸۸۴
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۱۱ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

وزیر دفاع: ۳۱ مرداد، از یک جت جنگنده ایرانی رونمایی می‌شود

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به فرا رسیدن روز صنعت دفاعی، اظهار کرد: در روز ۳۱ مرداد ماه یک هواپیمایی ارائه خواهد شد که مراحل مختلف آزمایش را طی کرده و در این روز پرواز خواهد کرد و مردم شاهد پرواز این هواپیمای جنگنده و پشتیبانی خواهند بود و در کنار این پرواز اقلامی که برای ساخت آن استفاده شده را نیز مشاهده می‌کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از رونمایی و پرواز یک جت جنگنده ایرانی در روز صنعت دفاعی (۳۱ مرداد) خبر داد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با برشمردن اولویت های وزارت دفاع گفت: در این دوره بر ارتقای قدرت موشکی تمرکز کرده ایم که در همین راستا اخیرا موشک فاتح مبین رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در آستانه فرا رسیدن ۳۱ مردادماه سالروز صنعت دفاعی در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه «سالی که گذشت، سال پر تلاشی برای مجموعه دفاعی کشور بود»، اظهار کرد: مجموعه دفاع همواره پرتلاش بوده و ما برنامه بسیار خوبی را تهیه و برای فرماندهی کل قوا، رئیس‌جمهوری و مجلس ارائه کردیم.

وی افزود: در این برنامه تلاش ما بر اولویت‌های امروز بود؛ اولویت ما موضوع موشکی بود که قدرت بازدارندگی کشور است. تمرکز ما روی کیفیت و ارتقای توانمندی‌ها بود. با توجه به سرمایه گذاری‌های دشمن در توانمندی‌های ضد موشکی، باید دقت موشک و قابلیت آن را بالا می‌بردیم که به تازگی یک نمونه از آن به نام «فاتح مبین» رونمایی شد.

حاتمی با اشاره به رونمایی اخیر از موشک فاتح مبین اظهار کرد: ما به لحاظ تنوع وضعیت خوبی داریم و بیشتر به سمت پارامترهای دیگر نظیر چابکی، رادارگریزی و دقت بالاتر و پایداری در مقابل شرایط محیطی مختلف رفتیم. همچنین سایر قابلیت‌های راهبردی نیز ارتقاء یافت.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه «در مجموع در حوزه تسلیحات اتفاقات خوبی افتاده است»، افزود: برای مثال، همکاران من در حوزه مقابله با موشک‌های بالستیک و کروز کارهای خوبی کردند و در حوزه زمینه نیز تانک کرار را داشتیم که امروز برای تست‌های نهایی در اختیار نیروهای مسلح است. بسیاری از کارهای ما بر مبنای طراحی‌های داخلی است. ما دارای یک صنعت به تمام معنا هستیم و از داشته‌های بانک فناوری خود استفاده کرده و روی پلتفرم‌های مشخصی حرکت می‌کنیم.

حاتمی با اشاره به راهبرد و منطق دفاعی کشور، گفت: ما یک نسل منحصر به فرد هستیم. بعد از انقلاب شاهد تلاش دشمن برای جنگ داخلی و جنگ مسلحانه منافقین بودیم؛ همزمان درگیر جنگ کلاسیک با عراق بودیم؛ بعد از آن شاهد حمله صدام به کویت و حمله آمریکا به افغانستان و عراق بودیم و بعد نیز جنگ با گروه‌های تروریستی را تجربه کردیم. این‌ها تجارب بسیاری به ما داد.

وی با تاکید بر اینکه ما فهمیدیم که جز خود به کسی نمی‌توانیم تکیه کنیم و هیچ کس به ما رحم نمی‌کند، افزود: این موجب ایجاد عزم برای تامین نیازهای دفاعی کشور شد؛ ما یک طراحی دفاعی بومی و مردمی بصیر و در صحنه داریم، پس باید با توجه به این موضوع، سلاحی برای دفاع از کشور تولید می‌کردیم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به هدف دشمن از تضعیف صنعت دفاعی کشور تصریح کرد: امروز با دشمنی روبه رو هستیم که می‌گوید شما را از منابع خدادادی خودتان محروم می‌کنیم و به قراردادها و تعهدهای خود هم پایبند نیستند و تاریخ نشان داد که با لیبی چه کردند، در عین حال که لیبی همه چیز را تحویل داد، وضعیت امروز لیبی را مشاهده کنید و ببنید دارایی‌ها و ذخایر ارزی این کشور کجا رفته و کشورشان به چه وضعیتی دچار است.

حاتمی در ادامه با تاکید بر اهمیت صلح و پایبندی به آن، خاطر نشان کرد: ما هیچ‌گاه به دلیل حرمت‌های شرعی و به فرموده رهبر معظم انقلاب، سراغ تسلیحات کشتار جمعی و سلاح هسته‌ای نرفته و نمی‌رویم، اما در عین حال اجازه تعدی به منافع خود را نداده و به دنبال صلح هستیم.

وی با بیان اینکه «در وزارت دفاع در چارچوب راهبرد ایران مبتنی بر بازدارندگی فعال عمل می‌کنیم»، تصریح کرد: ایران هیچ‌گاه به هیچ کشوری تجاوز نکرده، اما اگر کسی بخواهد امنیت ما را تهدید کند پاسخ قاطعی دریافت می‌کند. ما امروز این توان را داریم که همه نیازهای خود را برطرف کنیم، البته این معنای استفاده نکردن از تجربیات و از بازارهای دیگر نیست.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به فرا رسیدن روز صنعت دفاعی، اظهار کرد: در روز ۳۱ مرداد ماه یک هواپیمایی ارائه خواهد شد که مراحل مختلف آزمایش را طی کرده و در این روز پرواز خواهد کرد و مردم شاهد پرواز این هواپیمای جنگنده و پشتیبانی خواهند بود و در کنار این پرواز اقلامی که برای ساخت آن استفاده شده را نیز مشاهده می‌کنند.

حاتمی در خصوص سامانه موشکی پدافند هوایی «باور۳۷۳» نیز گفت: این سامانه مراحل تست نهایی خود را پشت سر گذاشته و به زودی تحویل نیروهای مسلح می‌شود.

حاتمی با بیان اینکه «در حال حاضر دارای یک صنعتی بومی قابل قبول هستیم»، تاکید کرد: می‌توانیم هر نیازی که فرماندهان در میدان عمل داشته باشند، با طراحی خود آن را به محصول تبدیل کنیم و مقرر شده در برنامه چهار ساله، دوره زمانی از ایده تا ساخت را به دو و نیم سال برسانیم.

وی همچنین با بیان اینکه «از فردای پیروزی انقلاب صنعت دفاعی کشور همواره تحریم بوده است»، افزود: تحریم برای ما واژه‌ای قدیمی است، برخی تحریم‌ها زحماتی را ایجاد می‌کند و برخی دیگر هزینه. آنها بخشی از هدفشان همین است، ولی ما راه مقابله را می‌دانیم همان طور که آنها اعمال تحریم را هنر قلمداد می‌کنند، ما هم بی اثر کردن تحریم‌ها در بخشی دفاعی را هنر خود می‌دانیم و همواره تهدید تحریم را به فرصت تبدیل کرده‌ایم و اگر امروز در این جایگاه حضور داریم بخش زیادی از آن مدیون برکات همین نگاه است، همان طور که در جنگ آموختیم که روی پای خود بایستیم و حاصل این کار تعمیق خودکفایی و خوداتکایی و گامی بلند روبه جلو بود.

وزیر دفاع با اشاره به مسئولیت وزارت دفاع در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان زنجان، گفت: جانشینی فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان زنجان بر عهده وزیر دفاع است و بنده در همین راستا سه سفر به این استان داشته‌ام و برنامه اقتصاد مقاومتی در استان را بررسی کردم و گزارشی را به ستاد اقتصاد مقاومتی خواهم داد.

حاتمی با بیان اینکه «اقتصاد مقاومتی راهکار راهبردی در برابر دشمن است»، خاطر نشان کرد: دشمن فکر می‌کند ما در حوزه اقتصاد آسیب پذیر هستیم و فشارها را از این ناحیه وارد می‌کنند، همچنانکه صدام هم همین تفکر را - که ما از نظر اقتصادی و نظامی در موضع ضعف قرار داریم- داشت. دشمن شاهد بود که با تحریم بنزین ظرف مدت کوتاهی به خودکفایی رسیدیم و از آن نقطه ضعفی که آنها فکر می‌کردند خارج شدیم و مطمئن باشید با تلاش و همکاری همه، این مسائل را نیز حل خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران سرمایه‌های بسیار زیاد و نیروی انسانی مطلوبی در اختیار دارد. با ظرفیت عظیم می‌توانیم به سمت تولید حرکت و در نتیجه اقتصاد کشور را مصون کنیم، اگر از منافع زودگذر و شخصی بگذریم، قطعا می‌توانیم از این مشکلات عبور کنیم. در این شرایط باید تهدید نقدینگی را به فرصت تبدیل کرده و به سمت تولید برویم و امیدوارم که با اتفاقات اخیر به خود بیاییم و تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم و به سرعت از این شرایط خارج شویم و مردم مسئولان هم با احساس اینکه دشمن در حال تیشه زدن به ریشه است احساس مسئولیت کرده و از منافع شخصی بگذرند تا در این میدان پیروز شویم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در بخش دیگری از سخنان خود درباره اتخاذ سیاست ایران هراسی آمریکا به ویژه در حوزه موشکی و نیز همراهی اروپا با آمریکا و درخواست محدودیت در این حوزه، اظهار کرد: امروز نیروهای مسلح فدایی منافع ملی هستند، جغرافیای ما می‌گوید ۶ هزار کیلومتر مرز خشکی داریم و ۲۷۰۰ کیلومتر مرز آبی، لذا از موقعیت ژئوپلتیکی برخورداریم که همواره مورد طمع قرار گرفته است، نمونه آن را در جنگ‌های جهانی اول و دوم دیدیم. ما بارها شاهد گزینه‌های روی میز و تهدیدهای رژیم صهیونیستی بوده ایم و یادمان نرفته که دزفول بمباران شد و به ما سیم خاردار ندادند، لذا هر ملتی در برابر چنین هجمه‌هایی، پاسخی دفاعی خواهد داد؛ ما امروز دشمنی را پیش رو داریم که عهدشکنی می‌کند، بنابراین در دفاع کوتاه نمی‌آییم و آن را ارتقا می‌دهیم، چرا که تاریخ و عقل این مسیر را حکم می‌کند چون دشمن به دنبال خلع سلاح ماست.

حاتمی با اشاره به شرایط امروز کشور و منطقه تصریح کرد: نیروهای دفاعی به دنبال منافع حیاتی و امنیت هستند و در شرایط کنونی، منافع حیاتی رفاه اقتصادی مردم است و با قوت پای این منافع خواهیم ایستاد و جانفشانی خواهیم کرد. امیدواریم دشمنان این موضوع را تجربه نکنند و منافع حیاتی ما را به خطر نیندازند.

وزیر دفاع درباره وضعیت بودجه صنعت دفاعی کشور گفت: ما نیز مثل سایر کشورها با مشکل بودجه روبه رو هستیم و بودجه همیشه محدود بوده و بودجه بندی برای این است که با پولی محدود بهترین نتیجه را کسب کنیم و دولت هم با محدودیت مواجه است. البته ما به عنوان نیروهای مسلح سعی داریم دفاع و تامین امنیت مردم را با حداقل قیمت تامین کنیم و این مهم ترین ماموریت اقتصاد مقاومتی و جهادی و انقلابی ترین کار ماست که بتوانیم حتی ریالی کمتر هزینه کنیم و هزینه های حال حاضر با هیچ کدام از کشورها قابل قیاس نبوده و همه به این موضوع واقف هستند؛ به طور مثال عربستان بالاترین رشد بودجه نظامی را داشته و سومین بودجه نظامی دنیا پس از آمریکا و چین و بالاتر از روسیه و اروپایی ها دارد، ولی بودجه ما عدد محدودی بوده و قابل مقایسه با این اعداد نیست.

وی با اشاره به تهدیدهای آمریکا مبنی بر قطع صادرات نفت ایران تاکید کرد: ما جنگ را تجربه کردیم و ثمره جانفشانی‌های جوانان کشور را به عنوان پیروزی در جنگ تحمیلی شاهد بودیم، مردان جنگ امروز در عرصه سیاسی و اقتصادی نیز با تمام قوا تلاش خواهند کرد و برنامه ریزی‌های خوبی هم صورت گرفته و نیروهای مسلح کشور به عنوان مسئول تامین امنیت کشور در هر شرایطی این امنیت را برقرار و از منافع حیاتی کشور دفاع می‌کنند، همچنان که یک روز منافع حیاتی حفظ مرزها و استقلال کشور است و روزی منفعت و رفاه است و با تمام قوا از حفظ منفعت و رفاه مردم دفاع کرده و حتما پای کار منافع حیاتی کشور با قدرت حضور داریم و امیدوارم دشمنان ما را در مورد دفاع از منافع حیاتی کشور مورد آزمون قرار ندهند تا ببینند چگونه در مقابل این آزمون عمل می‌کنیم.

حاتمی همچنین به ارتباط ایران با کشورهای دوست و همسایه اشاره کرد و گفت: فکر می کنم یک سال اخیر یکی از فعال‌ترین مقاطع دیپلماسی دفاعی وزارت دفاع بود. ما میزبان میهمانانی بودیم و کشورهایی هم خودمان سفر کردیم. اهدافمان را توضیح دادیم و وضعیت دفاعی و راهبردهای خود را تبیین کردیم، چرا که دشمن تلاش می‌کند به ایران هراسی دامن بزند تا هم شبح جنگ را روی منطقه نگه دارد و تجهیزات خود را بفروشد و هم رابطه کشورهای منطقه را اجازه ندهد که به سمت صمیمیت برود.

وی افزود: ما در مرادوات خود با همسایگان در گام اول این را توضیح می‌دهیم و وقتی این نکات را می‌گوییم، خیلی از مسائلی که دشمن در آن جهت تلاش می‌کند را رفع می‌کنیم؛ امروز مراودات خوبی با همسایگان داریم و برداشت من این است که اتفاقات خوبی افتاده است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تصریح کرد: امروز با ترکیه، پاکستان، افغانستان، آذربایجان و دیگران وضعیت و ارتباط خوبی داریم و به درک خوبی از هم رسیده‌ایم. اخیرا در سفر قزاقستان یکی از وزرای دفاع از دور با یک شوقی سمت من آمد که همراهانم تعجب کردند، در حالی که ما تنها یک دیدار با هم داشتیم.

حاتمی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران دلسوز کشورهای منطقه است و ثبات و امنیت را یک موضوع پیوسته می‌داند و می‌گوید همه کشورها باید امینت داشته باشند. این را خالصانه گفتیم و این صمیمیت امروز وجود دارد.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تلاش آمریکا در جهت ایجاد ناتوی عربی خاطرنشان کرد: این موضع الان خیلی ارزش پرداختن ندارد. روشن است که این بخشی از همان راهبرد دشمن در جهت اختلاف افکنی و نگاه تجاری و بازاری است و بعید می دانم آمریکایی‌ها و به ویژه رژیم صهیونیستی جرات کنند اجازه دهند بین کشورهای مسلمان چنین تجمعی اتفاق بیفتد، چون می‌دانند در بین ملت‌های مسلمان هدف روشن است. آنها اسرائیل را دشمن واقعی منطقه می‌دانند و اگر این موضوع شکل بگیرد، آنها اعتمادی ندارند که این تمرکز بعدا در اختیار کسانی نیفتد که دغدغه اصلی‌شان فلسطین است، لذا این موضوع بیشتر در حد حرف می‌ماند.

وزیر دفاع با اشاره به پروژه نا امن سازی ایران توسط دشمنان اظهار کرد: تاریخ نشان می‌دهد دشمنان همواره نا امنی منطقه و ایران را دنبال می‌کنند و قطعا پروژه داعش آخرین آنها نخواهد بود. اگر داعش موفق به تشکیل دولت در سرزمینی می‌شد، شرورترین و وحشی‌ترین افرادی که مدعی سرزمین‌های ایران، عراق و سوریه بودند در کنار مرزهای ما مستقر می‌شدند و اصلا قابل پیش بینی نبود ما و کشورهای منطقه باید چند سال هزینه می‌کردیم و تلفات می‌دادیم تا این مشکل حل شود و در این موضوع هزینه‌های ما نسبت به هزینه‌های طراحان این موضوع بسیار اندک بوده و قابل مقایسه نبود.

نظرات بینندگان