کد خبر: ۴۲۵۰۴
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۴ - ۰۴ آبان ۱۳۹۰

گشایش موزه لوور صحرا تا پايان سال 2013

موزه «لوور صحرا» جلوتر از زمانبندي اعلام شده تا پايان سال 2013 گشايش مي‌يابد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
موزه «لوور صحرا» جلوتر از زمانبندي اعلام شده تا پايان سال 2013 گشايش مي‌يابد.

به گزارش انتخاب، در شرايطي كه در ماه ژوئن سال 2010، نخستين اثر هنري كه قرار است در شعبه‌ي موزه لوور «پاريس» در «ابوظبي» در «امارات متحده‌ عربي» موسوم به «لوور صحرا» به نمايش درآمده، وارد امارات شد، روز گذشته اعلام شد كه فاز نخست موزه «لوور صحرا» در ماههاي پاياني سال 2013 گشايش مي‌يابد.

به گزارش آسوشيتدپرس، فاز نخست موزه لوور صحرا جلوتر از زمانبندي اعلام شده در ماههاي پاياني سال 2013 گشايش مي‌يابد، اين در حالي است كه در ژوئن 2010، يك مجسمه مرمرين سر بودا كه بخشي از يك مجسمه‌ي تاريخي بوده و در حال حاضر در مالكيت يك مجوعه‌دار آمريكايي است، به عنوان نخستين اثر هنري كه قرار است در اين موزه به نمايش درآمده، وارد امارات شد.

در ژانويه 2008، مسؤولان موزه‌ي لوور پاريس، يكي از پنج موزه‌ي مشهور جهان، از توافق‌نامه‌ي 30 ساله به ارزش 515ميليون دلار براي نمايش بخشي از آثار اين موزه در موزه‌اي تحت عنوان «لوور صحرا» در شهر ابوظبي ـ پايتخت امارات ـ خبر دادند.

طبق قرار‌دادي كه بين دولت امارات و موزه‌ي لوور بسته شده، يك موزه‌ مدرن در زميني به مساحت 260 هزار فوت مربع براساس طرحي از معمار فرانسوي ـ جين نوول- در ابوظبي ساخته مي‌شود و بخشي از آثار تاريخي موزه‌ي لوور پاريس در لوور صحرا به‌نمايش درمي‌آيند. هرچند هنوز معلوم نيست، آيا آثار هنري و تاريخي شاخص موزه‌ي لوور از جمله تابلوي موناليزا نيز در لوور صحرا به‌نمايش درخواهند آمد يا خير؟

در زمان بستن اين قرار‌داد، صدها نفر از كارشناسان هنري با اظهار مخالفت با اين عمل موزه‌ي لوور، آن را به فروختن روح لوور تشبيه و دولت امارات را به خريدن پيشينه‌ي تاريخي براي خود متهم كردند.

پس از بستن قرار‌داد بين دولت امارات و مسؤولان موزه‌ي لوور، تعدادي از موزه‌هاي مشهور جهان از جمله موزه‌ي بريتانيا در كشور انگليس و موزه‌ي متروپليتن در آمريكا، آمادگي خود را براي بستن قرار‌داد مشابه با مسؤولان اماراتي اعلام كردند.

قرار است، براي 30 سال نمايش بخشي از آثار هنري موزه‌ي لوور پاريس در موزه‌ي لوور صحرا در شهر ابوظبي، 525 ميليون دلار ازسوي امارات به فرانسه پرداخت شود.
نظرات بینندگان