arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۵۰۹۹
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۳ - ۲۹ مرداد ۱۳۹۷

ثروت پوتین واقعا چقدر است؟

اوایل امسال سی‌ان‌ان گزارش داد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه میزان دارایی رسمی خودش را اعلام کرده است و نشان می‌دهد او یک آپارتمان با وسعت ۸۰۰ فوت مربع در سن پترزبورگ و دو خودروی متعلق به دوران شوروی و یک وانت آف‌رود دارد.او طی شش سال گذشته ۳۸.۵ میلیون روبل (معادل ۴۵۰ هزار پوند) از محل درآمد ریاست جمهوری، مزایا و سود پس‌اندازش دریافت کرده است. او همچنین در ۱۳ حساب بانکی متفاوت ۱۹۰ هزار پوند دارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

حقوق و درآمد رئیس‌جمهوری روسیه بر روی کاغذ، متوسط است اما همچنان سوالات بسیاری درباره احتمال وجود ثروت‌های پنهان او مطرح است.

به گزارش ایسنا، اوایل امسال سی‌ان‌ان گزارش داد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه میزان دارایی رسمی خودش را اعلام کرده است و نشان می‌دهد او یک آپارتمان با وسعت ۸۰۰ فوت مربع در سن پترزبورگ و دو خودروی متعلق به دوران شوروی و یک وانت آف‌رود دارد.

طبق این اطلاعیه، او طی شش سال گذشته ۳۸.۵ میلیون روبل (معادل ۴۵۰ هزار پوند) از محل درآمد ریاست جمهوری، مزایا و سود پس‌اندازش دریافت کرده است. او همچنین در ۱۳ حساب بانکی متفاوت ۱۹۰ هزار پوند دارد.

جیسون بوش، تحلیلگر ارشد اوراسیا گروپ گفت: این ارقام با توجه به موقعیت او، بسیار اندک هستند اما آنها با درآمدهای پیشین او هماهنگی دارند.

اما منتقدان پوتین او را به انباشتن ثروت پنهان متهم می‌کنند، ثروتی که بر روی کاغذ به نام اعضای خانواده و دستیاران نزدیکش است.

جیسون بوش می‌گوید: برای کسانی که در این زمینه تحقیق می‌کنند، سخت است که به مدرکی قابل استناد برسند. پوتین بسیار محتاط است و اگر شایعات صحت داشته باشد، پس در پنهان کردن امور تخصص دارد.

یک سخنگوی رئیس‌جمهوری روسیه مکررا گزارشاتی مبنی برثروت پنهان پوتین را تکذیب می‌کند اما منتقدان همچنان مصر هستند و اشاراتی به آنچه که ممکن است ثروت او باشد، داشته‌اند.

بیل برودر، یک سرمایه‌گذار روس است که پس از اخراج از روسیه به منتقد سرسخت پوتین تبدیل شد. او در مقابل سنای آمریکا ثروت پوتین را حدود ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد کرد. برودر که از فعالان ضد فساد است، به سی‌ان‌ان‌ گفت: کلکسیون ساعت‌های قابل مشاهده پوتین ارزشی چند برابر درآمد رسمی او دارد. ثروت او حاصل اخاذی و سرقت هنگفت منابع دولتی است.

گرچه سخنگوی پوتین قاطعانه تمامی اتهام‌زنی برودر را رد می‌کند اما رهبران اپوزیسیون روسیه در گزارشی به سال ۲۰۱۲ تاکید کردند که پوتین ذی‌نفع نهایی دارایی‌هایی است که در دست اشخاص درون حلقه یارانش است.

کنسرسیوم بین‌المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی تاکید دارد نزدیکان پوتین ثروت او را از چشم عام دور می‌کنند. روزنامه نووایا گازتا و پروژه گزارش فساد و جرایم سازمان‌یافته هم به نتایج مشابهی دست یافته‌اند.

نظرات بینندگان