arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۵۴۶۰
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۴ - ۳۱ مرداد ۱۳۹۷

تب کریمه کنگو در انتظار ذبح‌کنندگان غیر بهداشتی دام

رئیس سازمان میادین میوه و تره بار شهردای تهران گفت: امسال ویروس بیماری خطرناک تب کریمه کنگو از سال گذشته فعال‌تر است و باید مردم متوجه باشند کشتار غیربهداشتی دام در معابر و منازل بسیار خطرناک است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

رئیس سازمان میادین میوه و تره بار شهردای تهران اعلام کرد: امسال ویروس بیماری خطرناک تب کریمه کنگو از سال گذشته فعال‌تر است و باید مردم متوجه باشند کشتار غیربهداشتی دام در معابر و منازل بسیار خطرناک است.

رئیس سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران با اشاره به اینکه تب کریمه کنگو سال قبل هم بود، ولی امسال به دلیل مصادف شدن با فصل گرمتر در مردادماه، نسبت به سال گذشته این ویروس فعالتر شده، به مردم هشدار داد از خرید خارج از جایگاه عرضه بهداشتی خودداری کنند.

رحیمی در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال می‌دهید امسال تب کریمه کنگو آلودگی در تهران ایجاد کند، گفت: سال گذشته شناسایی دام بیمار و ضبط دام را در جایگاه‌ها داشتیم. هم دام ضبطی به صورت لاشه کامل در تهران داشتیم و سال قبل هم قبل از ورود به جایگاه، دام بیمار ضبط شده است، ولی تب کریمه کنگو نبوده است. دلیلش هم این است که وقتی عرضه کنندگان می‌دانند جایگاه‌ها کنترل می‌شود، دام بیمار را به جایگاه‌های بهداشتی نمی‌آورند. به همین دلیل به مردم توصیه می‌کنیم حتما دام قربانی خود را از جایگاه‌های عرضه بهداشتی دام تهیه کنند.

رحیمی در ابتدای جلسه خود گفت: ۲۷ جایگاه عرضه بهداشتی دام برای قربانی کردن گوسفند در عید قربان در شهر تهران ساماندهی شده است. تلاش می‌کنیم هر ساله این جایگاه‌ها بیشتر خواهد شد. البته با ساماندهی مراکز عرضه بهداشتی دام وابسته به خیریه‌ها در تهران ۴۰ جایگاه وجود دارد. این جایگاه‌ها برای دو روز عرفه و عیدقربان در نظر گرفته می‌شود. در جایگاه‌های عرضه شهرداری، ۴ مرتبه گوسفند زنده و لاشه معاینه می‌شود تا از سلامت دام قربان شده، اطمینان حاصل شود. همچنین ناظر شرعی بر روند شرعی ذبح دام نظارت دارد.

او ادامه داد: زمان کار جایگاه‌ها در روز عرفه از ساعت ۹ تا ۱۹ آغاز می‌شود و در روز عید قربان از ۵ صبح آغاز سرویس دهی را خواهیم داشت و به لحاظ شرعی باید تا ظهر، قربان کردن دام صورت گیرد، ولی عرضه خدمات ذبح دام و آماده سازی لاشه در بعدازظهر صورت می‌گیرد.

نظرات بینندگان