کد خبر: ۴۲۵۸۳
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۲ - ۰۵ آبان ۱۳۹۰

صدر: سئوال از رئیس جمهور "تابو" نیست/ استعفای مطهری رأی نمی آورد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه سئوال از رئیس جمهور "تابو" نیست گفت: اگر بار دیگر 74 امضا برای طرح سئوال از رئیس جمهور مطرح شود باید مسیر قانونی آن ادامه یابد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه سئوال از رئیس جمهور "تابو" نیست گفت: اگر بار دیگر 74 امضا برای طرح سئوال از رئیس جمهور مطرح شود باید مسیر قانونی آن ادامه یابد.

سید شهاب الدین صدر در حاشیه همایش بیداری اسلامی که شامگاه چهارشنبه در مسجد صاحب الزمان(عج) پاکدشت برگزار شد در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مهر افزود: سئوال از احمدی نژاد 101 امضا داشت و در چند هفته گذشته حدود 30 امضا پس گرفته شد که همگی به صورت مکتوب به هیئت رئیسه نامه نوشتند که براساس قانون و آیین نامه مجلس حداقل باید یک چهارم مجلس(74 نفر) تقاضا می کردند لذا به زیر حد نصاب رسید و به همین دلیل از دستور کار خارج شد.

وی ادامه داد: کسانی که امضاها را پس گرفتند اعلام کردند که شرایط خاص در زمان امضا بود و آن زمان که مدتی رئیس جمهور خانه نشین شد مدنظر بوده و حالا تمام شده است.

هیئت رئیسه نمی توانست دخالت کند

صدر در پاسخ به این سئوال که "چرا مجلس آن موقع اقدام نکرد؟" اظهار داشت: هیئت رئیسه نمی توانست دخالت کند، خود نمایندگان امضاها را پس گرفتند و چون امضاها پس گرفته شده بود رئیس مجلس طرح موضوع کردند و همگی موارد مطرح شد.

وی در پاسخ به این سئوال که "سئوال از رئیس جمهور را تابو می دانید؟" گفت: من وقتی سئوال از رئیس جمهور مطرح شد گفتم که باید طبق روال قانونی و در صورت به حد نصاب رسیدن امضاکنندگان مطرح شود و نباید این قضیه خیلی حاد شود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: درست است که سئوال از رئیس جمهور سابقه نداشته ولی ممکن است تعدادی از نمایندگان نسبت به عملکرد رئیس جمهور انتقادات زیادی داشته باشند؛ افرادی که می خواهند باید سئوال کنند تا فرصتی ایجاد شود که رئیس جمهور هم بتواند در زمان مقرر و قانونی پاسخ آنها را بدهد؛ اگر قانع شدند که هیچ ولی اگر قانع نشدند می توانند پیگیریهای قانونی بعدی را انجام دهند.

مجلس آزاد است

وی در خصوص این مسئله که کواکبیان و مطهری اعلام کرده اند که دوباره برای سئوال از احمدی نژاد امضا جمع می کنند بیان داشت: مجلس آزاد است و اینها نماینده مردم هستند و بالاخره نقطه نظرات و انتقادات مختلف دارند و هیچکس نمی تواند این فضا را محدود کند و ببندد. سئوال نمایندگان از وزرا و ریاست جمهوری باید مسیرهای قانونی خودش را طی کند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر نمایندگان بخواهند سئوال کنند راهشان بسته نیست اما آنچه که مسلم است در کشور باید ببینیم مسائل اصلی و اساسی کشور چیست.

مشکل اصلی مردم این موضوعات نیست

وی تأکید کرد: من فکر می کنم مشکل اصلی مردم این موضوعات نیست. ضمن اینکه نمایندگان به وظایف قانونیشان عمل می کنند و ما هم به آنها حق می دهیم اما رسانه ها باید مسائل کشور را به سمت آرمش و وحدت ببرند تا پایه های نظام مستحکمتر شود.

صدر اضافه کرد: هر چقدر از چالش بین قوا پرهیز شود و مجلس و دولت و قوه قضائیه با هم در جهت رفع مشکلات کشور تدبیر کنند به طور حتم مؤثر است و همین جلسات سران قوا که بعد از بیش از یک سال وقفه چند ماه است منظم شده و باعث امیدواری و دلگرمی مردم است.

وی تصریح کرد: برداشت من این است که در کشور باید بیشترین هماهنگی بین قوا باشد و دولت و مجلس با قوه قضائیه هماهنگی لازم داشته باشند چون مشکلات کشور در زمان کوتاهتر حل می شود اما اگر تقابل و درگیری باشد حتماً مشکلات بیشتری در کشور ایجاد می شود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی  افزود: برداشت ما این است که مقام معظم رهبری هم نظرشان بر تعامل و هماهنگی بیشتر قوا و وحدت در حل سریع مشکلات مردم است و تلاشمان در مجلس این است که این اختلافات به سرعت حل شود.

وی بیان داشت: در حال حاضر با توجه به شرایط دنیا، مسائل بسیار مهمی وجود دارد. فرمایشات مقام معظم رهبری در کرمانشاه راجع به جهتگیریهای اصلی کشور به خصوص سال جهاد اقتصادی یکی از آنهاست که باید همه مسائلی که در کشور است در جهت شکوفایی اقتصادی باشد.

استعفای مطهری رأی نمی آورد

وی در خصوص استعفای علی مطهری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: قبول یا رد استعفای وی بسته به نظر نمایندگان است ولی بعید است که این استعفا در صحن علنی مجلس رأی بیاورد.

صدر ادامه داد: چون مطهری گفته بود که چرا جلوی سئوال گرفته شده و به همین دلیل استعفا داده ولی حالا وضع سئوال مشخص شده این استعفا معنایی ندارد.

وی تصریح کرد: مطهری انتقادهایی دارد که ممکن است نماینده های دیگر نیز این انتقاد را داشته باشند ولی فقط چند ماه از عمر مجلس هشتم باقی مانده و به مطهری که فرزند فرد شاخصی است و شهید مطهری مورد علاقه مردم است توصیه می کنیم که ایشان هم چند ماهی صبر و حوصله پیشه کرده و به وظایف قانونی اش عمل کند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: انتخابات مجلس نهم در 12 اسفند برگزار می شود و  باید کشور در روند پیشرفت خودش باشد. فضای انتخاباتی کشور به سمت رقابتی پرشور و گسترده می رود، پس هر چه بتوان وحدت را در میان اقشار مردم و نیروهای دلسوز انقلاب ایجاد کرد به مصلحت کشور است.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
سلمان
|
UNITED STATES
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۸/۰۶
0
0
انتخاب نظرم رو نزاشتي
نظرات بینندگان