کد خبر: ۴۲۶۳۸
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۲ - ۰۶ آبان ۱۳۹۰

رهبر مخالفان رژيم بحرين: به مبارزات خود ادامه مي‌دهيم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
خالد المرزوق رهبر مخالفان رژیم بحرین اعلام کرد برای تحقق دموکراسی واقعی در این کشور، قرار است مبارزات مردمی مقابل پارلمان کشور ادامه یابد و حضور مخالفان در خیابانها پررنگ تر شود.

به گزارش انتخاب، وی که معاون رهبر گروه الوفاق ، گروه اصلی مخالفان بحرین ، است اعلام کرد این مبارزه به شیوه های مسالمت آمیز ادامه خواهد یافت و با خشونت های دولت با ابزاری صلح آمیز مقابله خواهد شد. بنا به گفته گروه های حقوق بشر در بحرین ، گروه الوفاق ماه مارس ، اسفندماه ، در اعتراض به اقدامات سرکوبگرانه دولت علیه طرفداران دموکراسی که به کشته شدن بیش از سی غیرنظامی انجامید هجده کرسی خود را در پارلمان ترک کرد.

خالد المرزوق گفت : ما پنج سال در پارلمان فعالیت داشتیم و نتوانستیم تنها یک ماده از قانون اساسی و یا نظام سیاسی را تغییر دهیم.

این پارلمان مشروعیت خود را در میان مردم از دست داده است.

وی به همراه هیئتی از نمایندگان مخالف بحرین به قاهره سفر کرده است تا در دیدار با مقامات مصر آنها را در جریان اوضاع این کشور قرار دهد.

گروه الوفاق همانند دیگر گروه های مخالف در بحرین خواهان تشکیل دولتی برخاسته از خواست مردم ، برگزاری انتخاباتی عادلانه ، ایجاد دستگاه قضایی مستقل ، تشکیل پارلمانی منتخب و تشکیلات امنیتی است که در آن به حقوق بشر احترام گذاشته می شود.

المرزوق اعلام کرد ما خواهان سطح قابل قبولی از دموکراسی در بحرین بر اساس حقوق و اصول جهانی هستیم از این رو به درخواستها برای انحلال پارلمان کنونی و تشکیل حکومتی سلطنتی برای اساس قانون اساسی ادامه خواهیم داد.

وی افزود متاسفانه اصلاحات واقعی در ترکیب کنونی نمایندگان پارلمان غیرممکن است زیرا نیمی از اعضای آن منصوب شده هستند.

حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین هم اکنون تمامی چهل نماینده مجلس سنا ، شورای مشورتی ، این کشور را تعیین می کند و این در حالی است که چهل عضو مجلس نمایندگان انتخاب می شوند.

پادشاه بحرین در تلاشی آشکار برای پایان دادن به بحران سیاسی در این کشور ماه ژوئن ، خردادماه ، برگزاری گفتگوی ملی را پیشنهاد کرد.

گروه الوفاق این گفتگوها را که مقامات بحرین فرصتی برای تقویت روند اصلاحات در این کشور می دانند بعد از دو هفته تحریم کرد و به گفته المرزوق این اقدام پس از آن صورت گرفت که دولت بحرین درخواست های مکرر برای برگزاری مذاکراتی جامع و توجه به خواست اصلی مخالفان را مورد بی اعتنایی قرار داد.

المرزوق می گوید دولت تحت فشار بین المللی به این گفتگوی ساختگی تن داد ؛ گفتگویی که بیشتر اعضای آن گلچین شده بودند.

وی می گوید بدون اصلاحات واقعی هیچگونه ثباتی در بحرین برقرار نخواهد شد و مردم بحرین نیز همانند دیگر کشورهای عربی به حمایت بین المللی نیاز دارند.

المرزوق از اعضای کنگره آمریکا که به تازگی از طرح به تعویق افتادن قرارداد تسلیحاتی پنجاه و سه میلیون دلاری با بحرین حمایت کرده اند قدردانی کرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، مقامات آمریکا این قرارداد را به نتایج کمیسیون مستقل تحقیق درباره حقوق بشر در بحرین منوط کرده اند.

گزارش نهایی این کمیسیون قرار است بیست و سوم نوامبر منتشر شود.

اعتراضات برای اصلاحات سیاسی و افزایش آزادیهای دموکراتیک در بحرین از اواسط فوریه آغاز شد .
نظرات بینندگان