کد خبر: ۴۲۶۴۹
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۱۲ - ۰۶ آبان ۱۳۹۰

دومين مراسم دعاي کميل در بين‌الحرمين مدينه برگزار شد

بيش از 15 هزار زائر ايراني شب گذشته، در آخرين دعاي كميل مدينه قبل با ائمه‌ي بقيع و رسول‌الله (ص) وداع كردند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بيش از 15 هزار زائر ايراني شب گذشته، در آخرين دعاي كميل مدينه قبل با ائمه‌ي بقيع و رسول‌الله (ص) وداع كردند.

به گزارش انتخاب به نقل از ایسنا، دومين مراسم دعاي کميل در بين‌الحرمين مدينه، شب گذشته با استقبال پرشکوه زائران و با حضور حجت‌الاسلام و المسلمين محمدي‌گلپايگاني ـ رييس دفتر مقام معظم رهبري ـ، حجت‌الاسلام و المسلمين قاضي‌عسکر ـ سرپرست حجاج ايراني ـ، حجت‌الاسلام و المسلمين حسيني‌بوشهري و هادوي تهراني و همچنين کنسول ايران در جده و ديگر مسؤولان بعثه‌ي مقام معظم رهبري برگزار شد.

اين مراسم، دومين و آخرين دعاي کميل براي زائران مدينه قبل بود که از ساعت 21 و 30 دقيقه به وقت عربستان و با قرائت قرآن توسط استاد صالح اطهري‌فرد، مداحي حاج محمدرضا طاهري و قرائت دعاي کميل توسط محمدرضا غلامرضازاده و با ذکر دعاي پاياني حجت‌الاسلام و المسلمين قاضي‌عسکر ـ نماينده‌ي ولي فقيه در امور حج و زيارت ـ در جوار آرامگاه بقيع طنين‌انداز شد.

اين دعا شب گذشته، پنج‌شنبه پنجم آبان‌ماه درحالي برگزار شد که به گفته‌ي مسؤولان حج ايران، نزديک به 17 هزار زائر ايراني در مدينه حضور داشتند و بيشتر آن‌ها در اين مراسم معنوي شركت كردند.

دعاي كيمل بين‌الحرمين با همکاري خوب نيروهاي امنيتي، پليس مدينه و مقامات محلي و با تلاش انتظامات بعثه‌ي مقام معظم رهبري و نيروهاي داوطلب و درحالي‌كه زائران ايراني نظم مورد نظر را رعايت كردند، بدون هيچ مشکلي برگزار شد و زائران از ساعتي قبل، محل برگزاري مراسم (بين‌الحرمين) و خيابان‌هاي اطراف را مملو از حضور خود کرده بودند.

اما نکته‌اي که در زمان برگزاري جلب توجه مي‌کرد، چشم‌هاي خيره‌ي زائران ديگر کشورها بود که اجازه‌ي حضور در اين مراسم را نداشتند، آن‌ها خيلي تلاش مي‌کردند که در جمع زائران ايراني باشند و ذکر «ياغياث المسغيثين» را سردهند؛ اما چنين امکاني براي‌شان وجود نداشت، براي همين نگاه‌ها و ذكرهاي خود را از خيابان‌هاي اطراف بين‌الحرمين با ايراني‌ها همراه كردند و آرام زير لب دعا را زمزمه مي‌کردند. از آنجا که در مبادي ورودي پليس و نيروهاي امنيتي مدينه، گيت بازرسي گذاشته بودند، ورود به محل مراسم تنها براي زائران ايراني آن هم با نشان دادن کارت شناسايي يا چند کلمه صحبت کردن به زبان فارسي ميسر بود؛ اما باز هم برخي از زائران با ترفندهايي خود را به داخل جمعيت رسانده بودند.

اين مراسم نيز همچون ديگر برنامه‌هاي زائران ايراني بدون هيچ‌گونه مشكلي پايان يافت. همچنين به طور مستقيم از شبکه‌هاي تلويزيوني و راديويي داخل کشور پخش شد.

به گزارش ايسنا، صبح امروز نيز مراسم پرفيض دعاي ندبه در محل بعثه‌ي مقام معظم رهبري با مداحي محمدرضا طاهري و با حضور تعدادي از کاروان‌هاي زائران ايراني در بعثه‌ي مقام معظم رهبري در مدينه‌ي منوره برگزار شد.
نظرات بینندگان