کد خبر: ۴۲۶۵۱
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۳ - ۰۶ آبان ۱۳۹۰

جايزه‌ي بزرگ جشنواره ايتاليا براي «طلا و مس»

فيلم سينمايي «طلا و مس» ـ ساخته همايون اسعديان ـ جايزه بزرگ چهاردهمين جشنواره فيلم دين امروز را دريافت كرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
فيلم سينمايي «طلا و مس» ـ ساخته همايون اسعديان ـ جايزه بزرگ چهاردهمين جشنواره فيلم دين امروز را دريافت كرد.

به گزارش انتخاب به نقل از ایسنا، اين جشنواره که از 22 مهر تا 4 آبان در شهر ترنتو ايتاليا برگزار شد، ميزبان 14 فيلم سينمايي، کوتاه و مستند از ايران بود که در روز پاياني، «طلا ومس» دو جايزه بزرگ جشنواره «در روح ايمان» و جايزه هيات داوري مجمع جهاني کاتوليک را دريافت كرد و فيلم «حليمه»، ساخته‌ي طاهره حسن‌زاده نيز جايزه زنان و اديان را گرفت.

فيلم فرانسوي «انسان ها و خدايان» ساخته‌ي خاوير بووآ که در جشنواره کن 2010 جايزه بزرگ را دريافت کرده بود، در رقابت با «طلا و مس»، جايزه‌ي دوم جشنواره را به خود اختصاص داد.

هيات داوري جشنواره در انگيزه اعطاي جايزه به فيلم «طلا و مس» اعلام كرد: فيلم به مردي مي‌پردازد که در ميانه مشکلات زندگي از سويي و ميل به تحصيل علوم ديني از سوي ديگر، در نهايت با بهره گيري از عشق، ايمان و اميد به آرامشي عميق و غنايي معنوي دست مي يابد. فيلم در عين سادگي و با شيوه اي متقاعد کننده نشان مي دهد که چگونه مشکلات روزمره زندگي مي‌تواند انسان را به مسيري روحاني رهنمون سازد.

هيات داوري مجمع جهاني کاتوليک نيز دليل اهداي جايزه خود به «طلا و مس» را چنين مي گويد: کارگردان ايراني با استفاده از زباني سينمايي که بر جوهر و ذات انسان تکيه دارد، نشان مي دهد که ايمان را نه تنها در کتاب ها و مدارس، بلکه از آن بالاتر در زندگي و عشق يافت.

فيلم «طلا و مس» توسط منوچهر محمدي تهيه شده که پيش از اين نيز با دو فيلم «ميم مثل مادر» ساخته مرحوم رسول صدر عاملي و «آن سوي رودخانه» ساخته عباس احمدي مطلق، دو جايزه از اين جشنواره دريافت کرده بود.

فيلم «طلا و مس» تاکنون در جشنواره هاي فيلم باتومي گرجستان، ونکوور کانادا، آناهايم آمريکا، پالم اسپرينگز آمريکا، موزه هنرهاي زيباي بوستون آمريکا، آکادمي هنر هونولولو آمريکا، آسيايي ـ آمريکايي سن فرانسيسکو آمريکا، واشنگتن دي سي آمريکا، جشنواره فيلم هاي ايراني در بريسبين، کانبرا و آدلايد استراليا، جشنواره ياري سوئد و دين امروز ايتاليا به نمايش درآمده است. عرضه و پخش بين المللي فيلم به عهده محمد اطبايي است.

نظرات بینندگان