کد خبر: ۴۲۷۶۹
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۵ - ۰۷ آبان ۱۳۹۰

صالحي: تا زماني که امريکايي‌ها صادق نباشند، مذاکره معنايي ندارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر امور خارجه تصریح کرد: تا زمانی که در گفتار و رفتار امریکایی‌ها تناقض وجود داشته باشد و نیت آنها نیت صادقی نباشد، مذاکره معنایی نخواهد داشت.

علی اکبر صالحی پس از دیدار مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، در نشست خبری مشترک در تهران، در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا مبنی بر برقراری روابط ایران و امریکا گفت: از این اظهارات زیاد شنیده‌ایم ولی متأسفانه پر از تناقض است.

وی افزود: از طرفی برای برقراری روابط اظهار علاقه و از طرف دیگر صحبت‌هایی می‌شود که هم‌سنگ با صحبت اول نیست. صالحی گفت: جمهوری اسلامی ایران در 32 سال گذشته ثابت کرد که برای حفظ استقلالش هر هزینه‌ای می‌پردازد و بر اساس همین اعتبار، جمهوری اسلامی ایران در سطح جهانی و تعاملات سیاسی به عنوان کشوری قدرتمند و عزتمند ظاهر شده است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: بنای ما برقراری روابط با همه کشورهای جهان است البته غیر از رژیم صهیونیستی که آن را مشروع نمی‌دانیم. آقای صالحی افزود: برقراری روابط زمانی معنا دارد که دو طرف به صورت مساوی و بدون پیش‌شرط و هم‌سطح وارد گفتگو شوند که البته به نظر می‌رسد زمان آن هنوز فرانرسیده است. وی گفت: امریکایی‌ها هنوز با تکبر صحبت می‌کنند و خوی استکباری خود را حفظ کرده‌اند؛ آنها باید دیر یا زود متوجه این حقیقت شوند که جمهوری اسلامی ایران کشوری نیست که کسی بخواهد با آن از موضع استکبار صحبت کند.

صالحی ابراز امیدواری کرد روزی فرابرسد که عقلانیت و منطق در سیاست خارجی امریکا برقرار شود که در این صورت خیلی از مسائل در دنیا فرق خواهد کرد. وی گفت: امریکایی‌ها باید از قدرت منطق به جای منطق قدرت استفاده کنند ولی تا امروز آنها در مجموع از منطق زور حرف می‌زنند.
نظرات بینندگان