arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۷۸۰۴
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۹ - ۱۳ شهريور ۱۳۹۷

امیر قطر قانون اعطای اقامت دائم به خارجی ها را امضا کرد

طبق قانون جدید، که خرداد ماه گذشته به تصویب مجلس شورای قطر رسید، فرزندان زنان قطری که شوهران خارجی دارند، می توانند مجوز اقامت دائم دریافت کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

'شیخ تمیم بن حمد ال ثانی' امیر قطر تغییرات جدید در قانون ورود، خروج و اقامت دایم به خارجیان این کشور را امضا و ابلاغ کرد.

به گزارش ایرنا ، طبق قانون جدید، که خرداد ماه گذشته به تصویب مجلس شورای قطر رسید، فرزندان زنان قطری که شوهران خارجی دارند، می توانند مجوز اقامت دائم دریافت کنند.

کسانی که خدمات ارزنده ای به دولت قطر کرده باشند و افراد متخصصی که به تخصص آنها نیاز باشد نیز از حق دریافت مجوز اقامت دائم برخوردار خواهند شد.

این قانون مشکلات زنان قطری زیادی را که همسر خارجی از جمله ایرانی دارند بر طرف خواهد کرد چرا که داشتن اقامت دائم، موجب بهره مندی از برخی خدمات از جمله کار در مراکز دولتی می شود.کسی که مجوز اقامت دائم داشته باشد، پس از اتباع قطری در اولویت استخدام در نهادهای نظامی و غیرنظامی خواهد بود.

به عقیده کارشناسان تصویب طرح اعطای اقامت دائم به اتباع خارجی مقیم قطر، در حوزۀ کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس بی سابقه است.

پیش بینی می شود که این طرح بی سابقۀ قطر تغییرات زیادی در زندگی بسیاری از اتباع خارجی مقیم این کشور عرب حاشیه خلیج فارس ایجاد کند، کشوری که از خرداد ماه سال گذشته با تحریم 4 کشور عربی عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین روبه رو شده است.

بر اساس این قانون وزارت کشور کمیته ای به نام کمیته اعطای مجوز اقامت دائم تشکیل خواهد داد که وظیفه اش بررسی درخواست های دریافت مجوز اقامت دائم خواهد بود.

دارندگان مجوز اقامت دائم همچون اتباع قطری از امکانات تحصیلی و درمانی مراکز دولتی برخوردار خواهند شد.همچنین از حق خرید زمین و خانه و پرداختن به فعالیت های تجاری بدون نیاز به شریک قطری برخوردار خواهد بود.

هر چند طرح اعطای مجوز اقامت دائم به اتباع خارجی مقیم قطر شامل اعطای تابعیت قطری به آنها نمی شود ولی اعطای همین مجوز تحولی بی سابقه در میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس محسوب می شود.

نظرات بینندگان