arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۷۸۷۱
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۰ - ۱۴ شهريور ۱۳۹۷

پیشتازی بانک ملی در خروج از بنگاه‌داری

طی چهار سال گذشته نیز فروش املاک مازاد ملکی و تملیکی در اولویت‌های اصلی بانک قرار داشته و در این مدت تعداد ۷۸۵ مورد از این املاک به فروش رفته است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

افزایش سرعت گردش پول، افزایش دارایی نقدی، افزایش قدرت تسهیلات‌دهی، خروج از مدیریت بخش‌های نامرتبط و تمرکز بر فعالیت بانکداری، تنها بخشی از نتایج فروش اموال مازاد و خروج از بنگاه‌داری است و از این‌روست که بانک ملی ایران تنها در پنج ماه نخست امسال بیش از دو هزار و ۳۰۳ میلیارد ریال از سهام شرکت‌های زیرمجموعه و بیش از ۸۹۱ میلیارد ریال از اموال تملیکی خود را واگذار کرده است.

 بنابر اعلام بانک ملی ایران، در سال‌های اخیر با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری، رییس‌جمهور و بانک مرکزی مبنی بر کاهش بنگاه‌داری بانک‌ها، فروش شرکت‌ها و املاک مازاد ملکی و تملیکی مورد توجه ویژه بانک ملی ایران قرار گرفته، به طوری که این فرآیند همواره روندی صعودی طی کرده است.

در پنج ماه ابتدای امسال ۱۵۷ مورد از اموال تملیکی بانک از طریق مزایده، مذاکره و اقاله تعیین تکلیف شده که ارزش ریالی آن به ۸۹۱ میلیارد و ۳۴۳ میلیون ریال می‌رسد.

طی چهار سال گذشته نیز فروش املاک مازاد ملکی و تملیکی در اولویت‌های اصلی بانک قرار داشته و در این مدت تعداد ۷۸۵ مورد از این املاک به فروش رفته است.

همچنین طی سه سال ۱۳۹۴، ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ نیز تعداد ۶۶۱ مورد از این املاک از طریق۵۱۲ مزایده فروخته شده که ارزش آن به پنج هزار و ۶۰۹ میلیارد و ۹۰۳ میلیون ریال می‌رسد.

بانک ملی ایران برای کاهش بنگاه‌داری بانک‌ها همواره بر روان‌سازی مسیر واگذاری شرکت‌ها و املاک مازاد تاکید دارد، به طوری که تنها امسال بیش از دو هزار و ۳۰۳ میلیارد ریال از سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه ملی (وتوسم)، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی (وبانک) از شرکت‌های زیرمجموعه بانک ملی ایران واگذار شده است.

نظرات بینندگان