arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۸۰۰۱
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۲۰ - ۱۴ شهريور ۱۳۹۷
سازمان بهداشت جهانی گزارش داد؛

یک میلیارد و 400 هزار نفر در سراسر جهان بی تحرک هستند

گزارش جدید منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی حاکی است که بیش از یک نفر از هر چهار فرد بزرگسال در سراسر جهان یعنی معادل یک میلیارد و 400 هزار نفر، از نظر فیزیکی بدون تحرک هستند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یک میلیارد و 400 هزار نفر در سراسر جهان بی تحرک هستنداین رقم ممکن است در برخی کشورها، یک نفر از هر سه نفر باشد.
این گزارش که به همت کارشناسان سازمان بهداشت جهانی تهیه شده، اطلاعات به روز شده از رقم تقریبی سطح تحرک در سال 2008 را در بردارد و نشان می دهد که سطح بی تحرکی در سراسر جهان در بین افراد بزرگسال از 2001 تاکنون در سطح بالایی بدون تغییر مانده است.
براساس این گزارش، زنان در مقایسه با مردان از تحرک کمتری برخوردارند و مردم کشورهای پردرآمدتر در مقایسه با کشورهایی با درآمد متوسط یا پایین، از تحرک کمتری برخوردار هستند.
این اطلاعات ضرورت اقدام همه کشورها برای اولویت دادن به اقداماتی در زمینه حمایت از فعالیت فیزیکی و افزایش شانس افراد با هر توانایی و سنی ای برای داشتن فعالیت روزانه را نشان می دهد. 
به موجب طرح جدیدی در زمینه فعالیت فیزیکی، قرار است بی تحرکی فیزیکی تا سال 2025 به میزان 10 درصد و تا سال 2030 به میزان 15 درصد کاهش یابد. 
بی تحرکی فیزیکی خطر ابتلا به بیماری هایی چون بیماری های قلبی - عروقی، انواع سرطان ها و دیابت ها را افزایش می دهد.
در همین حال، گزارش مربوط به سطح تحرک و بی تحرکی در میان کودکان و جوانان در دست تهیه است. سازمان بهداشت جهانی اولین تخمین های قابل قیاس در سطح جهانی در زمینه فعالیت فیزیکی ناکافی را در سال 2008 برای 122 کشور تهیه کرد. این رقم در سال 2010 به روز شد.
معیار سازمان بهداشت جهانی برای فعالیت فیزیکی غیرکافی، دستکم 150 دقیقه فعالیت با شدت متوسط یا 75 دقیقه فعالیت شدید در هفته یا ترکیبی برابر از هر دو تعیین شد. 
سازمان بهداشت جهانی در گزارش خود عنوان کرد که در 159 کشور از 168 کشور مورد مطالعه، گستردگی فعالیت فیزیکی غیر کافی در مردان کمتر از زنان بود، به طوری که در 65 کشور، میزان تفاوت بین فعالیت زنان و مردان دستکم 10 درصد و در 9 کشور که ایران نیز جزو آنهاست، این تفاوت بیش از 20 درصد ارزیابی شده است. 

نظرات بینندگان