arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۸۰۲۴
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۲۲ - ۱۴ شهريور ۱۳۹۷

ماساچوست نخستین زن سیاه‌پوست این ایالت را به کنگره آمریکا می‌فرستد

در انتخابات مقدماتی ایالت ماساچوست آمریکا، آیانا پریسلی موفق شد با پیروزی بر یک دموکرات کهنه‌کار، نخستین زن آفریقایی‌تبار شود که از این ایالت برای ورود به کنگره آمریکا نامزد دموکرات‌ها می‌شود
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ماساچوست نخستین زن سیاه‌پوست این ایالت را به کنگره آمریکا می‌فرستددر انتخابات مقدماتی ایالت ماساچوست آمریکا، آیانا پریسلی موفق شد با پیروزی بر یک دموکرات کهنه‌کار، نخستین زن آفریقایی‌تبار شود که از این ایالت برای ورود به کنگره آمریکا نامزد دموکرات‌ها می‌شود.

 پریسلی، ۴۴ ساله، شب گذشته (سه‌شنبه ۴ سپتامبر) توانست در انتخابات دور مقدماتی، مایکل کاپانو، نماینده باسابقه حزب دموکرات را شکست دهد و با توجه به این که در حوزه انتخاباتی او هیچ جمهوری‌خواهی امسال وارد رقابت‌ها نشده، انتظار می‌رود او به عنوان نخستین زن آفریقایی تبار ایالت ماساچوست وارد مجلس نمایندگان کنگره آمریکا شود.

نتایج رای‌گیری دیشب در این ایالت، یک بار دیگر بر شگفتی‌های انتخابات‌های مقدماتی امسال افزود و نشان داد حامیان حزب دموکرات، اکنون به نامزدهایی که بیشتر به طیف چپ ترقی‌خواه نزدیکترند، تمایل پیدا کرده‌اند و در ایالت‌های به شدت دموکراتی چون نیویورک و ماساچوست، چهره‌های باسابقه چپ میانه‌رو یکی پس از دیگری رقابت را به جوان‌ترها واگذار می‌کنند.

پیروزی پریسلی همچنین تداومی بر حضور بی‌سابقه زنان دموکرات در انتخابات پاییز امسال است.

آیانا پریسلی که از شنیدن خبر پیروزی خود شگفت‌زده شده بود شب گذشته در جمع هوادارنش گفت: "تغییر در راه است و آینده متعلق به ماست."

او همچنین با انتقاد شدید از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا او را "نژادپرست، زن‌ستیز و و مردی تهی از همدلی" خواند و همچنین از نابرابری اقتصادی در محدوده انتخاباتی خود انتقاد کرد.

ماساچوست تنها ایالت آمریکاست که اکثریت ساکنان آن را سفیدپوست‌ها تشکیل نمی‌دهند.

مایکل کاپانو، رقیب ۶۶ ساله خانم پریسلی به مدت ۲۰ سال به عنوان نماینده این حوزه انتخاباتی در کنگره حضور داشت.

با وجود این که هر دو نفر به لحاظ گرایش سیاسی از دموکرات‌های ترقی‌خواه محسوب می‌شوند اما خانم پریسلی خود را بیشتر شبیه یک فعال سیاسی معرفی کرده تا یک سیاست‌مدار دموکرات.

او همچنین شعارهایی را سر داده که به زعم بسیاری "رادیکال" محسوب می‌شود؛ نظیر برچیدن اداره پلیس مهاجرت و گمرک (آیس)؛ نیروی فدرالی که طی چند ماه گذشته همراه با سخت‌گیرانه شدن سیاست مهاجرتی دولت ترامپ، بارها برای بازداشت و اخراج مهاجران غیرقانونی اقدام کرده و بارها به "بیرحمانه" اقدام کردن متهم شده است.

آیانا پریسلی، پیش از آن که به عضویت شورای منطقه خود درآید در دفتر جان کری، سناتور و وزیر خارجه سابق آمریکا کار کرده بود و همچنین در دفتر جوزف کندی، برادرزاده جان اف کندی، رئیس‌جمهور فقید آمریکا هم کار کرده بود.

او شب گذشته برای تصاحب کرسی در مجلس نمایندگان مبارزه کرد که جان اف کندی پیش از رسیدن به مقام ریاست‌جمهوری بر آن نشسته بود.

پیروزی این زن آفریقایی‌تبار در رقابت های مقدماتی دموکرات ها دو ماه پس از آن روی داد که در نیویورک هم الکسنادریا کورتز، ۲۸ ساله و مهاجرتبار، توانست هم حزبی با سابقه خود را که ۱۰ دوره نمایندگی این بخش نیویورک را بر عهده داشت شکست دهد و خبرساز شود.

 کورتز ساعتی پس از مسجل شده پیروزی آیانا پریسلی در توییتر به او تبریک گفت.

پیش‌بینی شده هر ۹ کرسی به رای گذاشته شده برای انتخابات میان دوره‌ای ایالت ماساچوست در ماه نوامبر امسال به دموکرات‌ها برسد.

این ایالت همچنین الیزابت وارن یکی از اعضای ارشد حزب دموکرات را در مجلس سنا دارد. وارن که بسیاری از نامزد شدن او برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ هم سخن به میان آورده‌اند، ماه نوامبر باید برای تجدید حضورش در مجلس سنا با جف دیل جمهوری‌خواه رقابت کند که شب گذشته توانست دو هم‌حزبی خود در رقابت‌های مقدماتی جمهوری‌خواهان ماساچوست شکست دهد

منبع: بی‌بی‌سی

نظرات بینندگان