arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۸۰۹۸
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۳ - ۱۵ شهريور ۱۳۹۷

ترامپ شایعات درباره عزل وزیر دفاع آمریکا را تکذیب کرد

رئیس‌جمهوری آمریکا گزارش‌هایی مبنی بر اینکه به دنبال جایگزینی برای جیمز ماتیس است، تکذیب کرده و به خبرنگاران گفت از عملکرد رئیس پنتاگون "بسیار خوشحال" است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

رئیس‌جمهوری آمریکا گزارش‌هایی مبنی بر اینکه به دنبال جایگزینی برای جیمز ماتیس است، تکذیب کرده و به خبرنگاران گفت از عملکرد رئیس پنتاگون "بسیار خوشحال" است.

به گزارش ایسنا، جاش روگین، ستون‌نویس روزنامه واشنگتن پست در مقاله‌ای تاکید کرد دولت آمریکا چندین هفته است که احتمال برکناری جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا را در دست بررسی دارد. او گفت هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است چرا که مقام‌های کاخ سفید انتظار دارند ماتیس ظرف ماه‌های آتی از سمتش کناره‌گیری کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخ به گزارش واشنگتن پست به بیانیه‌ای اشاره کرد که ماتیس یک روز پیش از آن منتشر کرده بود. ترامپ با اشاره به بیانیه اخیر ماتیس درباره کتاب باب وودوارد گفت: او زیباترین جمله‌ای که من تا به حال شنیده‌ام به من گفت. واقعیت این است که میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت سنا هرگز چنین حرف خوبی درباره من نزده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا درباره ماندن ماتیس در پست وزارت دفاع گفت: بله او می‌ماند... ما با او بسیار خوشحالیم، پیروزی‌های زیادی‌ داشته‌ایم، پیروزی‌هایی داشته‌ایم که مردم حتی از آنها اطلاعی ندارند و او در سراسر جهان بسیار مورد احترام است.

اخیرا انتشار گزیده‌هایی از این کتاب باب وودوارد که حاوی ادعاهایی علیه وزیر دفاع آمریکا بود، جیمز ماتیس را بر آن داشت تا این کتاب را "تخیلی و حاصل تخیلات غنی یک فرد" توصیف کند. او گفت: آن کلمات تحقیرآمیز درباره رئیس‌جمهوری آمریکا که در کتاب وودوارد به من نسبت داده شده، هرگز از طرف من گفته یا نوشته نشده است. به طور کلی از خواندن داستان تخیلی لذت می‌برم اما یک سبک ادبیاتی با منابع ناشناس فاقد اعتبار است.

طبق گزارش واشنگتن پست از کتاب وودوارد، نشست شورای امنیت ملی آمریکا در ۱۹ ژانویه تشکیل جلسه داد و بعد از این نشست، ترامپ بودجه دولت آمریکا در این منطقه و نیز اهمیت حضور نظامی بزرگ آمریکا در شبه جزیره کره را یادآور شد. براساس این کتاب، جیمز ماتیس پس از اتمام جلسه خشمگین و گوش به زنگ شده و به دستیارانش گفته است که رئیس‌جمهوری آمریکا همانند بچه‌های ابتدایی کلاس پنجم یا ششم رفتار می‌کند.

با این حال ماتیس در بیانیه‌ای گفت: سیاستگذاری مسؤولیت‌پذیر در جهان واقعی واقعا دشوار است و این واقعیت است که ما در هر چالشی باید برای یافتن بهترین گزینه تلاش کنیم. من از هر بحث و رقابت ایده‌های آزاد استقبال می‌کنم. این گفت‌وگوها و رایزنی‌های جدی یک سال گذشته به نتایج چشمگیری رسیده است که شامل نابودی نسبتا کامل خلافت داعش در عراق و سوریه،‌ مسؤولیت‌پذیری مناسب متحدان ناتو، پس گرفتن بقایای سربازان آمریکایی از کره‌شمالی و ارتقای آمادگی‌های نیروهای مسلح ما می‌شود. سیاست‌های دفاعی ما از حمایت دو حزب اصلی در کنگره هم برخوردار است. این ایده که من در خدمت به دولت به فرمانده کل قوا بی‌احترامی و اهانت کرده یا شاهد تحقیر مقام ریاست جمهوری در وزارت دفاع بوده باشم، ساخته تخیلات ذهنی یک فرد است.

ترامپ تاکید کرد: ژنرال ماتیس فرد باهوشی است. وقتی حرف‌های او را شنیدم، از او پرسیدم که آیا حرف‌هایش حقیقت دارد. او گفت نه تنها حقیقت دارد بلکه می‌خواهد بیانیه‌ای کتبی منتشر کند. او این بیانیه بسیار زیبا را نوشت. فکر می‌کنم مرد فوق العاده‌ای است. او به عنوان یک وزیر عملکردی عالی دارد.

نظرات بینندگان