arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۸۱۷۸
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۱۹ - ۱۵ شهريور ۱۳۹۷

بیش از 2.5 میلیون واحد خالی از سکنه در کشور

رئیس شورای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از وجود بیش از 2.5 میلیون واحد مسکونی خالی در کشور خبر داد و گفت: برای مقابله با این معضل، دولت نتوانسته قانون مالیات بر خانه‌های خالی را اجرایی کند
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بیش از 2.5 میلیون واحد خالی از سکنه در کشوررئیس شورای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از وجود بیش از 2.5 میلیون واحد مسکونی خالی در کشور خبر داد و گفت: برای مقابله با این معضل، دولت نتوانسته قانون مالیات بر خانه‌های خالی را اجرایی کند

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا رضایی بعدازظهر امروز در جمع اعضای شورای اسلامی استان فارس اظهار داشت: سالانه بیش از 50 هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی پیش‌بینی‌شده اما در توزیع اعتبارات استان‌ها اولویت‌بندی مناسبی انجام‌نشده است.

نماینده مردم شهرستان جهرم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به دلیل پرداخت نشدن به‌موقع بودجه کیفیت طرح‌های عمرانی کاهش‌یافته و نیز هزار و 300 شهرداری در حال ورشکستگی هستند.

وی تصریح کرد: بیش از 3 هزار و 500 میلیارد تومان درآمد شهرداری‌ها در هدفمندی یارانه‌ها تعریف‌شده ودراین راستا نمایندگان مجلس در تلاش هستند این مقدار هزینه از دولت گرفته و به شهرداری‌ها تزریق کنند.

رضایی بیان داشت: بیش از 60 درصد درآمد شهرداری‌ها وابسته به پروانه ساختمانی است و با اجرای لایحه مهم درآمد پایدار شهرداری ونیز مدیریت واحد شهری به شهرداری‌ها کمک کرده تا به حیات خود ادامه دهند.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سالانه باید 900 هزار واحد مسکونی احداث شود که در شرایط کنونی این میزان به 400 هزار واحد رسیده است، گفت: افزایش قیمت مسکن در تهران 60 و 70 درصد و در شیراز به 40 درصد رسیده که این میزان شرایط را برای 500 هزار مهندس ساختمانی و 2 میلیون کارگر شهرداری در این حوزه سخت تحت تأثیر قرار داده است.

بیش از 2.5 میلیون واحد مسکونی خالی در کشور

وی از وجود بیش از 2.5 میلیون واحد مسکونی خالی در کشور خبر داد و افزود: برای مقابله با این معضل، دولت نتوانسته قانون مالیات بر خانه‌های خالی را اجرایی کند و درنتیجه به شهرداری‌ها محول شده تا از طریق عوارض بتواند این طرح را عملیاتی کند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: در چهارماهه نخست سال جاری از سوی سازمان برنامه‌وبودجه فعالیت‌های مناسبی انجام و مقرر شد از طریق اسناد رسمی و اوراق مشارکت مبلغ 30 هزار میلیارد تومان متناسب با نیاز‌های استان برای اجرای طرح‌های عمرانی اختصاص یابد.

اسکان بیش از 19 میلیون نفر در بافت‌های فرسوده

رضایی اظهار داشت: بیش از 19 میلیون نفر در 140 هزار هکتار بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند و نیز بافت‌های جدیدی که در حال احداث است به دلیل کیفیت پائین مصالح در زمان کوتاهی تبدیل به بافت‌های فرسوده شده و درنتیجه به حوزه ساخت‌وساز آسیب جدی وارد می‌کند.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی افزود: افزایش دلار قدرت خرید مردم را به یک‌سوم کاهش داده و این معضل مشکل بسیاری را در حوزه اقتصادی و برنامه کلان کشور به وجود آورده و برای برطرف کردن آن نیاز به عزم ملی است.

وی خاطرنشان کرد: شورای اسلامی استان به‌عنوان بلندگو و نیز صدای مردم با هر گرایش و بدون ملاحظات سیاسی از خواسته‌ها و گلایه‌های به حق مردم شامل جلوگیری از رانت‌خواری، فساد و تبعیض کم‌کاری دستگاه‌ها را به گوش متولیان دستگاه‌ها رسانده تا فضای بی‌اعتمادی حاکم بر کشور کاهش یابد.

نماینده مردم شهرستان جهرم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در شرایط کنونی برای مقابله با مشکلات به مدیران انقلابی و جهادی مانند دوران دفاع مقدس نیازمندیم که بدون چشمداشت به حقوق و اضافه‌کاری در خدمت ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی بودند.

نظرات بینندگان