arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۸۲۰۲
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۲۱ - ۱۵ شهريور ۱۳۹۷

روبل روسیه همچنان در حال سقوط است

روند سقوط ارزش روبل روسیه که پیش از جام جهانی فوتبال در این کشور آغاز شده بود و با افزایش تحریم های آمریکا روند صعودی پیدا کرد، امروز روند نزولی خود را از سر گرفت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

روبل روسیه همچنان در حال سقوط استاگر چه رسانه های روسیه براساس آمار بانک مرکزی این کشور اعلام می کنند که ارزش هر دلار آمریکا به 69 روبل و 15 کوپک رسیده که نسبت به دو سال و نیم گذشته بی سابقه است اما در اسبر بانک بزرگترین بانک روسیه هر دلار، هم اکنون 70 روبل و 59کوپک و هر یورو نیز 81 روبل و 91 کوپک بفروش می رسد.
بانک مرکزی روسیه اوایل شهریورماه سال جاری برای جلوگیری از سقوط بیش از پیش ارزش روبل در برابر دلار آمریکا، اعلام کرده بود که برای مدتی معین (تا اوایل ماه سپتامبر) خرید ارزهای خارجی را متوقف خواهد کرد؛ این مساله باعث شده بود که روند افزایش قیمت روبل به صورت موقت، متوقف شود.
ماکسیم اورشکین وزیر توسعه اقتصادی روسیه پیشتر به رسانه های روسیه گفته بود که روبل در فهرست ضعیف ترین ارزهای جهان قرار ندارد و مطرح کردن چنین حرفی، یک شوخی است.
وی در تائید اظهاراتش به تضعیف ارزهای ملی کشورهایی نظیر آرژانتین، ترکیه، آفریقای جنوبی، برزیل و هند اشاره کرد و اظهار داشت که دلیلی بلند مدت برای تضعیف ارزش روبل نمی بیند.
به گزارش ایرنا، در چند ماه گذشته اختلافات آمریکا و روسیه و در پی آن تحریم های پی در پی آمریکا علیه روسیه و وضع تعرفه 10 درصدی بر واردات محصولات فولاد این کشور، بر ارزش روبل تاثیر چشم گیری گذاشته است.
آمریکا هر از چند گاهی روسیه را به بهانه دست داشتن در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 این کشور، حمایت از دولت سوریه و دخالت در امور داخلی اوکراین (کریمه) تحریم می کند و افراد سرشناس این کشور را در لیست تحریمی قرار می دهد.
روز گذشته نیز، انگلیس با انتشار تصاویر و عکس هایی که مدعی شده متعلق به دو مامور اطلاعات ارتش روسیه موسوم به 'جی.آر.یو'، است، بار دیگر مسکو را به دست داشتن در حادثه تروریستی اسکریپال متهم کرد.
روسیه نیز امروز با استناد به زمان یکسان تصاویر منتشر شده از دو فرد متفاوت در یک قاب، ضمن رد اصالت عکس های منتشر شده، تلویحا شواهد ادعایی ترزا می نخست وزیر انگلیس علیه مسکو را جعلی خواند.
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه به کنایه گفته است، احتمالا ماموران سازمان مرکزی اطلاعات ارتش روسیه آموزش «راه رفتن همزمان» دیده اند که برای ما هم این توانایی آنها سوال برانگیز است.
در تصاویری که شبکه ان.ت.و روسیه به نقل از رسانه های انگلیسی منتشر کرده است، دو مظنون روس به صورت انفرادی اما در یک روز (ساعت 16 و 22 دقیقه و 43 ثانیه) از مقابل دوربینی که موفق به ضبط تصاویر انفرادی آنها شده است، رد می شوند که از نظر علمی غیرممکن است.
بی بی سی، تصاویر مورد اشاره مقام های روسیه را به گونه ای منتشر کرده است که در یکی از تصاویر زمان وجود دارد و در دیگری زمان زیر عکس بریده شده است.
به گزارش ایرنا، انگلیس شش ماه پیش در پی مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس روس و دخترش در سالزبری، 23 دیپلمات روس را از کشورش اخراج کرد.
آمریکا و نزدیک به 30 کشور غربی عمدتا عضو ناتو نیز در حمایت از انگلیس، در مجموع نزدیک به 150 دیپلمات روس را از کشورشان اخراج کردند که سبب شد ارزش روبل سقوط بی سابقه ای را تجربه کند.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه انگلیس چند روز پیش با ستودن دیپلماسی انگلیس در مساله اسکریپال گفت که صادقانه کلاهم را (به نشانه احترام) در برابر دیپلمات های انگلیسی بر می دارم که توانستند شرکای اروپایی خود را برای اخراج دیپلمات های روسی در مساله اسکریپال متقاعد کنند. 
به نظر می رسد، روند نزولی امروز قیمت روبل در برابر ارزهای خارجی همچون دلار و یورو، واکنش بازار به حملات دیپلماتیک اخیر انگلیس علیه روسیه باشد.

نظرات بینندگان