arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۸۲۲۸
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۰۹ - ۱۶ شهريور ۱۳۹۷

نامزد پیشتاز انتخابات برزیل چاقو خورد

ژایر بالسونارو، نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری برزیل که گرایش راست افراطی دارد، در جریان گردهمایی انتخاباتی به ضرب چاقو زخمی شد. ، ژایر بالسونارو در گردهمایی انتخاباتی در استان میناس گریس در جنوب شرقی برزیل زخمی شده است. به گفته مقام‌های بیمارستانی او برای ترمیم جراحاتی که به روده‌اش وارد شده تحت عمل جراحی قرار گرفته و انتظار می‌رود بهبود بیابد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ژایر بالسونارو، نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری برزیل که گرایش راست افراطی دارد، در جریان گردهمایی انتخاباتی به ضرب چاقو زخمی شد.

به گزارش ایسنا، ژایر بالسونارو در گردهمایی انتخاباتی در استان میناس گریس در جنوب شرقی برزیل زخمی شده است. به گفته مقام‌های بیمارستانی او برای ترمیم جراحاتی که به روده‌اش وارد شده تحت عمل جراحی قرار گرفته و انتظار می‌رود بهبود بیابد.

این سیاستمدار جنجالی با اظهارات ضد هم‌جنس‌گرایانه و تبعیض‌آمیز خود خشم بسیاری را در برزیل برانگیخته اما با این حال در نظرسنجی‌ها پیش است.

بر اساس نظرسنجی‌ها اگر لولا داسیلوا، رییس‌جمهوری سابق برزیل نتواند شرایط نامزدی را کسب کند، بالسونارو خواهد توانست بیشترین آرای انتخابات ریاست جمهوری را به خود اختصاص دهد.

لولا داسیلوا از نامزدی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری منع شده ولی در تلاش است این ممنوعیت را لغو کند.

تصاویر این حادثه نشان می‌دهد بالسونارو بر دوش حامیانش است و یکباره با ضربه چاقو در شکمش زخمی می‌شود.

او در پی این ضربه از درد خم می‌شود و حامیانش او را به سرعت پایین می‌آورند و به سوی یک خودرو می‌برند.

در پی این حمله، فلاویو، فرزند بالسونارو ابتدا در حساب توئیتری خود نوشت زخم پدرش سطحی بوده اما چند ساعت بعد تصویر دیگری از این جراحت ارائه داد.

فلاویو بالسونارو در حساب توییتری خود نوشت: متاسفانه جراحت از آنچه ما فکر می‌کردیم، جدی‌تر است. خون زیادی از دست داده و تقریبا مرده به بیمارستان رسید. فشار او ۱۰/۳ بود. به نظر می‌رسد شرایطش ثبات پیدا کرده است. لطفا دعا کنید.

مقام‌های بیمارستانی کمی بعد گفتند، زخم چاقو عمیق بوده و به روده‌ بالسونارو اصابت کرده است. آنها حال او را وخیم ولی باثبات گزارش کرده‌اند.

به گفته‌ همین منابع در پی دو ساعت جراحی، بالسونارو در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شده و انتظار می‌رود بعد از دست‌کم یک هفته بستری در بیمارستان بهبود بیابد.

پلیس مردی را به عنوان مظنون در این حمله دستگیر کرده و نام او را آدلیو اوبیسپو د اولیوریا عنوان کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، رقبای بالسونارو این حمله را محکوم کرده‌اند.

فرناندو حداد که انتظار می‌رود به جای داسیلوا از سوی حزب کارگر نامزد این انتخابات باشد، از این حمله ابراز تاسف کرده است.

میشل تمر، رییس‌جمهوری برزیل نیز در سخنرانی در پایتخت گفت، چنین حمله‌ای در یک کشور دموکراتیک غیرقابل تحمل است و ابراز امیدواری کرده بالسونارو به زودی بهبود بیابد.

دیلما روسف، رییس جمهوری پیشین برزیل هشدار داده است که این حمله بدون مجازات نخواهد ماند؛ چرا که باید عبرتی برای دیگران شود و جلوی تکرار این حادثه علیه نامزدهای دیگر را بگیرد.

حامیان بالسونارو او را رهبری قوی می‌دانند که از پس مبازره با جرم و جنایت در برزیل برخواهد آمد.

این میلیونر ۶۳ ساله برزیلی از حزب سوسیال لیبرال نامزد شده و میلیون‌ها تن در برزیل گفته‌های او را از طریق حساب‌هایش در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌‌کنند.

او در عین حال حامی تسهیل کردن قوانین مالکیت اسلحه در برزیل است و میلیون‌ها تن از مسیحیان طرفدار نظریات او در مخالفت با سقط جنین هستند.

بالسونارو که سابقا سروان ارتش بود، در دهه هشتاد میلادی برای دفاع از حقوق نظامیان وارد سیاست شد. در آن زمان برزیل تازه به دموکراسی بازگشته بود و اولین انتخابات آزاد ریاست جمهوری را برگزار کرد.

کمتر کسی تصور می‌کرد که او بتواند نامزدی جدی در نظرسنجی‌های انتخاباتی شود اما سقوط حزب کارگر و استیضاح دو سال پیش دیلما روسف عمق شکاف سیاسی در کشور را هویدا کرد.

نظرات بینندگان