arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۸۴۵۸
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۶ - ۱۷ شهريور ۱۳۹۷

ترامپ از کارمندان عادی دفترش درباره افغانستان مشورت می‌گرفت!

با وجود اینکه ترامپ همواره از زمان کمپین‌های انتخاباتی خود رویکرد باراک اوباما، رییس جمهور پیشین این کشور درباره افغانستان را مورد انتقاد قرار می‌داد اما هنوز آمریکا در افغانستان درگیر جنگ است و او به دنبال مشورت درباره این جنگ از سوی افراد غیرمتخصص است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

بر اساس کتاب جدید منتشر شده در آمریکا، ترامپ درباره جنگ 27 ساله کشورش در افغانستان از افراد دور و برش که هیچ تخصصی در مورد این کشور ندارند، مشورت گرفته است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری بیزنس اینسایدر، با وجود اینکه ترامپ همواره از زمان کمپین‌های انتخاباتی خود رویکرد باراک اوباما، رییس جمهور پیشین این کشور درباره افغانستان را مورد انتقاد قرار می‌داد اما هنوز آمریکا در افغانستان درگیر جنگ است و او به دنبال مشورت درباره این جنگ از سوی افراد غیرمتخصص است.

در همین راستا یکبار او از مشاور شخصی‌اش درباره جنگ افغانستان مشورت خواست. باب وودوارد نویسنده کتاب"ترس" می‌گوید که ترامپ ممکن است درباره این مساله حتی از افرادی که در طول روز در کنارش هستند، توصیه و مشورت بگیرد.

در همین راستا یکبار وی از جانی مک‌انتی مشاور شخصی 27 ساله‌اش پرسید، آیا وی باید سرباز بیشتری به افغانستان اعزام کند یا خیر؟!

به نوشته این کتاب، او به ترامپ گفت:" به نظر من دراین باره باید با اچ آر(مک مستر)، کسی که کارشناس است، صحبت کنید. ترامپ در جواب گفت: نه، نه، نه، من می‌خواهم بدانم که تو چه نظری داری؟ مشاور شخصی ترامپ اعلام کرد: من همان اندازه می‌دانم که در روزنامه‌ها می خوانم. دوباره ترامپ اصرار کرد: نه، من می خواهم بدانم که تو چه نظری داری؟"

همزمان با تحقیقات اداره امنیت ملی آمریکا درباره جرایم مالی، مک‌انتی در اوایل سال 2018 برکنار شد.

بنا به نوشته نویسنده این کتاب، ترامپ و مشاورانش در انظار عمومی اعتراف نمی‌کنند که شرایط در افغانستان تا چه حد بد پیش می‌رود. علی‌رغم تمام شواهد، دولت دونالد ترامپ این ایده را که جنگ افغانستان به "جنگ ابدی آمریکا" تبدیل شده است، رد می‌کند.

کارشناسان بر این باورند که آمریکا جنگ افغانستان را از باخته است. با این حال پنتاگون به دنبال افزایش حضور نظامی خود برای اجرای مذاکرات صلح است اما آمارهای به دست آمده نشان می‌دهد که امسال یکی از مرگبارترین سال‌ها برای سربازان آمریکایی بوده است.

در همین راستا روز دوشنبه یک فرمانده آمریکایی در حمله‌ای در افغانستان کشته شد.

فرمانده تیموتی بولیارد 42 ساله به مدت 24 سال در ارتش آمریکا فعالیت می‌کرد و تنها کمتر از دو ماه به بازگشتش به خانه و بازنشستگیش باقی مانده بود. مرگ و میرها این پیام را می‌دهد که این جنگ برای آمریکا آنگونه که اعلام می‌شود خوب پیش نمی‌رود. دولت ترامپ اما این شواهد را رد می‌کند.

علی رغم تمام شواهد موجود پنتاگون هرگونه اظهاراتی مبنی بر اینکه جنگ افغانستان به جنگ ابدی آمریکا تبدیل شده است را رد می‌کند.

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که جنگ افغانستان یک جنگ ساده نیست.

ماتیس افزود: با توجه به نقاط تحت کنترل طالبان، آنها در طول یکسال گذشته نتوانسته‌اند موفقیتی به دست بیاورند.

اما علی‌رغم تمام این تضمین‌ها ارتش آمریکا و دولت ترامپ نمی‌توانند اعلام کنند که این کشور تا چه زمانی در افغانستان خواهد بود.

چندی قبل یک مقام ارتش آمریکا اعلام کرد: او نمی‌تواند یک جدول زمانی برای پایان نقش آمریکا در افغانستان بدهد.

نظرات بینندگان