arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۸۵۴۲
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۰۹ - ۱۸ شهريور ۱۳۹۷

واکنش مایک پنس به اتهام نگارش مقاله علیه ترامپ: برای برکناری ترامپ برنامه ریزی نکرده‌ام

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا که مظنون به اقدام علیه دونالد ترامپ است، صحبت از احتمال برکناری رئیس خود را رد کرد. احتمال برکناری ترامپ پس از آن مطرح شده است که روزنامه نیویورک تایمز هفته گذشته یادداشتی به قلم «یک عضو ارشد دولت» آمریکا منتشر کرده بود که در آن از تشکیل بلوک «مقاومت» اعضای کاخ سفید در مقابل «بدترین امیال» رئیس جمهوری خبر داده بود. در برخی گمانه زنی ها این احتمال مطرح شده که شاید پنس نویسنده این مقاله باشد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا که مظنون به اقدام علیه دونالد ترامپ است، صحبت از احتمال برکناری رئیس خود را رد کرد.

به گزارش ایرنا، پنس در مصاحبه ای با برنامه «رودررو با ملت» در شبکه سی.بی.اس که امروز یکشنبه مشروح آن پخش می شود، اظهار داشت که اعضای کابینه در مورد اجرای متمم 25 قانون اساسی آمریکا در خصوص برکناری رئیس جمهوری سخنی به میان نیاورده اند. او گفت که «هرگز» چنین بحثی در کاخ سفید به میان نیامده است.

احتمال برکناری ترامپ پس از آن مطرح شده است که روزنامه نیویورک تایمز هفته گذشته یادداشتی به قلم «یک عضو ارشد دولت» آمریکا منتشر کرده بود که در آن از تشکیل بلوک «مقاومت» اعضای کاخ سفید در مقابل «بدترین امیال» رئیس جمهوری خبر داده بود.

بسیاری از اعضای دولت ترامپ علنا اعلام کردند که چنین یادداشتی ننوشته اند. این در حالی است که در برخی گمانه زنی ها این احتمال مطرح شده که شاید پنس نویسنده این مقاله باشد.

در آن مقاله آمده بود: با توجه به بی ثباتی هایی که بسیاری ها شاهد بوده اند، در داخل کابینه زمزمه هایی در خصوص اجرای متمم 25 قانون اساسی آمریکا وجود داشت. این متمم درباره آغاز روند پیچیده برکناری رئیس جمهوری است. اما هیچ کسی نمی خواست که بحران را تشدید کند. بنابراین، کار ما این خواهد بود که دولت را در مسیر درست هدایت کنیم تا زمانی که عمر آن به پایان برسد.

متمم 25 قانون اساسی آمریکا این امکان را برای معاون رئیس جمهوری و اکثریت اعضای کابینه فراهم کرده تا در نامه ای به کنگره، رئیس جمهوری را نامناسب برای انجام وظایفش معرفی کنند. طبق این متمم، معاون رئیس جمهوری می تواند جانشین وی شود.

پنس در مصاحبه با سی.بی.اس، انتشار این یادداشت را تقبیح و نویسنده آن را «بی شرم» نامید.

او افزود: نویسنده مقاله و نیویورک تایمز باید شرمنده باشند.

ترامپ یک رشته حملات لفظی را علیه نیویورک تایمز و نویسنده ناشناس مقاله آغاز کرده و گفته که این روزنامه باید به خاطر امنیت ملی کشور هویت نویسنده را اعلام کند.

نیویورک تایمز با این خواسته مخالفت کرده و بنابه گزارش سی.ان.ان، کاخ سفید جستجو برای پیدا کردن نویسنده ناشناس را شدت بخشیده است.

نظرات بینندگان