arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۸۶۸۰
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۲۰ - ۱۸ شهريور ۱۳۹۷

255 هزار پناهجوی سوری از ترکیه به کشور خود بازگشتند

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که بیش از 255 هزار پناهجوی سوری ساکن ترکیه در دو سال اخیر به کشور خود باز گشته اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

255 هزار پناهجوی سوری از ترکیه به کشور خود بازگشتندسویلو در جمع پناهجویان سوری ترکمن در شهرستان یایلاداغی استان حاتای ترکیه بیان کرد: از این تعداد 160 هزار نفر با فراهم شدن زمینه ثبات و امنیت در منطقه عملیات سپر فرات ارتش ترکیه در اطراف استان الباب مستقر شده اند.
وی افزود: در صورت فراهم شدن ثبات و امنیت بیشتر در سوریه، پناهجویان بیشتری به کشور خود باز خواهند گشت.
وی با اشاره به مساعدت و کمک های انسان دوستانه ترکیه به پناهجویان سوری، گسیل موج جدیدی از پناهجویان به سمت ترکیه در پی تشدید درگیری ها در ادلب را محتمل دانست و اظهار کرد: ما مسئول این امر نیستیم چرا که ترکیه هشدارهای لازم را در این زمینه داده است.
وزیر کشور ترکیه اظهار کرد: آنکارا موضع خود را در قبال ادلب حفظ و از وظیفه انسانی خود عدول نخواهد کرد ولی با صراحت می گویم که 'هیچ مسئولیتی در قبال موج مهاجرت از ادلب نداریم اما از انسانیت خود عدول نخواهیم کرد.'
سویلو اضافه کرد: در سال 2015 به طور میانگین روزانه 6 هزار و 800 پناهجوی غیرقانونی سوری از طریق مرزهای غربی ترکیه راهی یونان می شدند تا به کشورهای اروپای غربی مهاجرت کنند ولی اکنون این رقم به 79 نفر رسیده است. 
وی در خصوص ادلب نیز گفت: امیدوارم که مساله ادلب بدون درگیری و جنگ و به روش سیاسی حل و با ایجاد ثبات و آرامش در آنجا، بازگشت پناهجویان آغاز شود.
به گزارش ایرنا، استان حاتای ترکیه نزدیک ترین مسیر به استان ادلب محسوب می شود و ترکیه بیم دارد که با تشدید حملات علیه تروریست های ساکن آنجا، موج جدیدی از پناهجویان وارد ترکیه شود.
هم اکنون نزدیک 3.5 میلیون پناهجوی سوری در شهرهای مختلف ترکیه به خصوص در شهرهای جنوبی و مرزی سوریه و شهر استانبول به سر می برند.
ترکیه مدعی است که تاکنون برای ساماندهی و خدمات رسانی به این پناهجویان بیش از 32 میلیارد دلار هزینه کرده است.
اتحادیه اروپا طی دو سال گذشته در دو نوبت ارائه دو بسته کمک مالی سه میلیارد یورویی به ترکیه را به شرط جلوگیری از مهاجرت پناهجویان به سمت اروپا تصویب کرده است ولی به ادعای مقامات ترکیه از این رقم تنها 850 میلیون یورو پرداخت شده است.
ترکیه 911 کیلومتر مرز مشترک با سوریه دارد و بیشترین پناهجویان سوری ساکن ترکیه هستند.

نظرات بینندگان