arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۴۲۸۷۴۷
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۰ - ۱۹ شهريور ۱۳۹۷

شاهکار شهرداری مشهد: صدها خودرو مردم را به پارکینگ برد و مالکان سالها دنبال آنها گشتند

ردیابی برخی پرونده های متشکله سرقت خودرو در پلیس آگاهی خراسان رضوی، کارآگاهان را به یک پارکینگ متعلق به شهرداری مشهد کشاند و مشخص شد بعضی از خودروهایی که مالکان آن‌ها اعلام سرقت کرده اند در این پارکینگ خودنمایی می کنند. در حالی که شماره پلاک این خودروهای توقیفی در سیستم پلیس ثبت نشده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

خراسان نوشت: ردیابی برخی پرونده های متشکله سرقت خودرو در پلیس آگاهی خراسان رضوی، کارآگاهان را به یک پارکینگ متعلق به شهرداری مشهد کشاند و مشخص شد بعضی از خودروهایی که مالکان آن‌ها اعلام سرقت کرده اند در این پارکینگ خودنمایی می کنند. در حالی که شماره پلاک این خودروهای توقیفی در سیستم پلیس ثبت نشده است.

دادستان مرکز خراسان رضوی روز گذشته با تایید این مطلب گفت: شهرداری براساس قوانین و مقررات موجود وظیفه دارد به جمع آوری خودروهای فرسوده و آلاینده یا خودروهایی که موجب سد معبر در شهر شده اند اقدام کند. به همین خاطر نیز از سال های گذشته تعداد زیادی خودرو به دلیل همین تخلفات توقیف و به یکی از پارکینگ های متعلق به شهرداری در انتهای کوی مجیدیه مشهد منتقل شده اند.

قاضی غلامعلی صادقی افزود: اما متاسفانه در این باره تخلفات و سهل انگاری هایی توسط دستگاه های مربوط صورت گرفته است و آن ها شماره پلاک و مشخصات خودرویی را که به پارکینگ منتقل کرده‌اند به سیستم فرماندهی پلیس گزارش نداده‌اند. مقام ارشد قضایی مشهد خاطرنشان کرد: مالکان خودروها نیز با تصور این که خودروی آنان سرقت شده است با تشکیل پرونده در مراکز انتظامی و دستگاه قضایی، خواستار رسیدگی و کشف خودرو شده‌اند.
قاضی صادقی تاکید کرد: پیگیری های قضایی و رصدهای اطلاعاتی پرونده های سرقت خودرو، نشان داد برخی خودروهایی که سرقت آن ها در سیستم پلیس ثبت شده، در پارکینگ انتهای کوی مجیدیه مشهد به عنوان خودروهای توقیفی نگهداری می شوند.
وی تصریح کرد: با گزارش اسناد و مدارک موجود، مشخص شد این موضوع موجب تضییع حقوق مردم و تشکیل صدها پرونده در مراکز قضایی و انتظامی شده است بنابراین دادستان به عنوان مدعی العموم به ماجرای خودروهای توقیفی در پارکینگ شهرداری ورود کرد. دادستان عمومی و انقلاب مشهد اضافه کرد: به همین منظور نماینده دادسرا به همراه کارآگاهان پلیس آگاهی با حضور در پارکینگ مذکور به بررسی موضوع پرداختند که مشخص شد به دلیل تخلف دستگاه های ذی ربط، تعداد زیادی از خودروهایی که اعلام سرقت شده است در این پارکینگ وجود دارد.
قاضی صادقی با اشاره به این که با توجه به اهمیت ماجرا و حفظ حقوق مردم، شعبه ویژه ای در دادسرا رسیدگی به پرونده مذکور را بر عهده دارد، خاطرنشان کرد: بررسی های دقیق در این باره بیانگر آن است که حدود 1500 خودروی بلاتکلیف در این پارکینگ رسمی متعلق به شهرداری وجود دارد که مالکیت آن ها مشخص نیست.
دادستان مرکز استان خراسان رضوی با تایید این که برخی از خودروها چندین سال است که به پارکینگ یاد شده، منتقل شده اند و مالکان در پی یافتن آن ها هستند، تصریح کرد: دادستانی برای دفاع از حقوق عمومی و احقاق حق مردم به این موضوع ورود کرده است و به زودی بقیه پارکینگ های شهر نیز مورد بازدید نمایندگان دادسرا قرار می گیرد وبا متخلفان نیز برخورد قانونی خواهد شد.
بازپرس شعبه 217 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد نیز که رسیدگی به پرونده خودروهای توقیفی در پارکینگ شهرداری را به عهده دارد درباره چگونگی مراجعه مردم برای شناسایی خودروهای توقیفی به خبرنگار خراسان گفت: افرادی که طی سال های گذشته خودروهای آنان مفقود شده است می توانند برای بررسی و مشاهده فهرست خودروهای توقیفی در پارکینگ شهرداری به اداره مبارزه با سرقت پلیس آگاهی خراسان رضوی واقع در منطقه رضاشهر مشهد مراجعه کنند و در صورتی که خودروی آنان جزو فهرست خودروهای مذکور باشد روند قانونی و تحویل خودرو به مالک بلافاصله در شعبه 217 دادسرای عمومی و انقلاب طی می شود.
بازپرس کمال زاده اضافه کرد: مالکان خودروها همچنین در صورتی که شکایتی در این باره داشته باشند نیز می توانند شکایت خود را در شعبه 217 مطرح کنند و مطمئن باشند که با دقت و سرعت به شکایت آنان رسیدگی خواهد شد. وی افزود: هم اکنون نظارت دقیق دادسرای عمومی و انقلاب مشهد درباره خودروهای توقیفی در پارکینگ ها آغاز شده است. بازپرس کمال زاده خاطرنشان کرد: ثبت نشدن مشخصات خودروهای توقیفی در مراکز انتظامی، عامل اصلی بروز این مشکل برای مردم بوده است که امیدواریم دیگر شاهد چنین تخلفاتی نباشیم چرا که این گونه سهل انگاری ها موجب تضییع حقوق عامه می شود.

نظرات بینندگان