کد خبر: ۴۲۸۹۰
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۴ - ۰۸ آبان ۱۳۹۰

توافق جدید نفتی ایران - ترکیه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت با اشاره به امضای قراردادهای جدید افزایش صادرات نفت به ترکیه اعلام کرد: با وجود بحران اقتصاد جهانی بهای سبد نفتی ایران هنوز بالای ۱۰۰ دلار است.

سیدمحسن قمصری در گفتگو با مهر با اشاره به امضای قراردادهای جدید صادرات نفت به ترکیه، گفت: بر اساس قراردادهای جدید امضا شده با ترکیه حجم صادرات نفت ایران به این کشور همسایه افزایش می یابد.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با اعلام اینکه مطابق با قراردادهای جدید حجم صادرات نفت به ترکیه تا سقف ۷.۵ میلیون تن قابل افزایش است، تصریح کرد: در شرایط فعلی به طور متوسط روزانه ۱۵۰ هزار بشکه نفت خام به ترکیه صادر می شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه امکان افزایش حجم صادرات نفت تا سقف ۱۸۰ هزار بشکه در روز به ترکیه وجود دارد، اظهار داشت: نفت صادراتی ایران از طریق نفتکشها در دریای مدیترانه تحویل خریداران ترکیه ای می شود.

به گزارش مهر، در جولای سال‌جاری میلادی، ایران با صادرات ۱.۳ میلیون تن نفت خام به ترکیه در بین ۲۲ کشور صادرکننده نفت، مقام نخست بازار نفتی این کشور همسایه را تصاحب کرده است.

پس از جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین تامین‌کننده نفت ترکیه، عراق با صادرات ۴۳۰ هزار و ۸۶۹ تن نفت در جایگاه دومین صادرکننده نفت به ترکیه قرار داشته است.

نفت ایران هنوز ۱۰۰ دلاری است

وی همچنین با بیان اینکه با وجود بحران اقتصادی در اروپا بهای سبد نفت صادراتی ایران هنوز بالای ۱۰۰ دلار به ازای هر بشکه است، تاکید کرد: در روزهای اخیر هر بشکه نفت خام صادراتی ایران با قیمت ۱۰۴ دلار در بازارهای جهانی معامله شده است.

قمصری با اشاره به توقف عرضه نهمین محموله نفت خام در بورس، تبیین کرد: شرکت ملی نفت ایران امادگی از سرگیری مجدد عرضه نفت خام به بورس را دارد.

مدیرامور بین الملل شرکت ملی نفت ایران همچنین با رد افزایش صادرات تک محموله نفت خام ایران به خریداران خارجی به مهر گفت: ازسالهای گذشته تاکنون ۱۵ درصد نفت خام صادراتی ایران در قالب قراردادهای تک محموله "اسپات" به خریداران خارجی تحویل شده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در حال حاضر ایران هیچگونه نفت فروخته نشده و یا روی آب در خلیج فارس، ندارد، یادآور شد: افزایش تقاضا برای خرید نفت خام صادراتی ایران به گونه ای بوده که در شرایط فعلی حتی مخازن ذخیره سازی پایانه نفتی خارگ با کاهش ذخیره نفت روبرو شده اند.
نظرات بینندگان